Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Materac dwuosobowy - jakie wymiary i dla kogo?

Materac dwuosobowy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Spośród mnóstwa dostępnych na rynku modeli wyselekcjonowanie materaca odpowiedniego dla pary to bez wątpienia nie lada zadanie, a na pewno trudniejsze niż wybór materaca jednoosobowego. W tym przypadku musimy uwzględnić potrzeby dwóch osób. Jeśli właśnie czeka Cię to wyzwanie, skorzystaj z porad, które przygotowaliśmy, aby maksymalnie ułatwić Ci znalezienie optymalnego rozwiązania, czyli materaca, który zapewni komfortowe warunki snu jednocześnie dla Ciebie i dla Twojego partnera. Dowiedz się, jaki materac dwuosobowy wybrać dla pary!

Jaki rozmiar materaca będzie optymalny dla dwóch osób?

Na samym początku najlepiej określić, jaka wielkość powierzchni do spania będzie potrzebna, aby dwie osoby nie tylko zmieściły się, ale też każda mogła przyjąć wygodną pozycję, nie ograniczając przy tym drugiej. Oczywiście wielkość materaca jest ściśle powiązana z wielkością łóżka, dlatego określenie jak duży mebel zmieścimy na dostępnym metrażu, jest jednym z kluczowych kryteriów. Jeśli powierzchnia sypialni nie ogranicza nas, możemy kierować się tylko własnymi preferencjami.

Minimalną powierzchnię spania dla dwóch osób zapewnią materace 140x200 cm, jednakże częściej wybieranymi są większe materace 160x200 cm lub 180 cm, a nawet 200 cm w przypadku dużych sypialni. Natomiast dobierając długość materaca, należy pamiętać, aby był dłuższy przynajmniej około 20 cm od wzrostu wyższej osoby. Standardowo materace mają 200 cm długości. Jednak producenci oferują też krótsze modele 190 cm, które sprawdzą się w przypadku niższych osób, oraz dłuższe (210 cm lub 220 cm) tworzone z myślą o tych parach, w których przynajmniej jedna osoba jest ponadprzeciętnego wzrostu.

Jaki materac będzie odpowiedni dla pary?

Wybór materaca dla pary nie ogranicza się jedynie do sprecyzowania optymalnej wielkości. Materace różnią się między sobą stopniem twardości i rodzajem wypełnienia, które decyduje o ich właściwościach. Tych aspektów nie można absolutnie pominąć, wyposażając małżeńską sypialnię.

Podstawowym zadaniem materaca jest zapewnienie odpowiedniego podparcia ciała w czasie snu, stąd konieczne jest określenie stopnia twardości, jakie powinno mieć podłoże do spania. Oznaczamy go symbolami H1, H2, H3 i H4. Pierwszy stopień twardości H1 mówi nam, że mamy do czynienia z materacem miękkim wskazanym dla osób o wadze do 60 kg. H2 to twardość, która zapewni dobre podparcie tym, których waga zawiera się w przedziale 60-80 kg. Twardość H3 jest odpowiednia dla ważących 80-100 kg. A ci, których waga wynosi powyżej 100 kg, powinni zdecydować się na najtwardszy materac H4. Jeśli waga i preferencje partnerów co do stopnia twardości są zbliżone, wybór jest stosunkowo prosty. W przeciwnym razie warto pomyśleć o zakupie dwóch osobnych materacy, które odpowiedzą na potrzeby zarówno jednej, jak i drugiej osoby.

Jaki materac dla par?

Sypianie na wspólnym materacu wiąże się z tym, że zmiana pozycji podczas snu może być odczuwana przez partnera i przyczyniać się do jego wybudzania. Dlatego kupując materac, trzeba sugerować się również tym, czy wewnętrzny wkład nie przenosi drgań. Doskonałym wyborem będzie materac typu multipocket, czyli materac zbudowany z drobnych sprężynek pogrupowanych w odrębnych woreczkach, tzw. kieszeniach. Sprężyny działają oddzielnie i dlatego nie przenoszą drgań, a zatem ruch jednej osoby nie będzie zakłócał snu drugiej.

Materace piankowe cechujące się dużą elastycznością punktową także będą trafnym wyborem w przypadku powierzchni, która ma służyć dwóm osobom. One także nie muszą powodować obaw, że obudzi nas w nocy każda zmiana pozycji partnera.

Mamy nadzieję, że teraz już dobrze wiesz, jak dobrać wymiary materaca dwuosobowego, jaka twardość i rodzaj wypełnienie będą odpowiednie i dla kogo materac dwuosobowy będzie wskazany, a które pary powinny zdecydować się raczej na dwa pojedyncze materace. Z taką wiedzą możesz spokojnie odwiedzić salon materacy i wybrać najlepsze dla Was rozwiązanie.