Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ozonowanie mieszkania – co to oznacza i kiedy warto je przeprowadzić?

Ozonowanie mieszkania
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dbanie o czystość ma istotne znaczenie i dlatego szukanie sposobów na to, by kontrolować czystość mieszkania nie powinno zaskakiwać. Między innymi ozonowanie może być takim wskazanym zabiegiem w różnych sytuacjach. To sposób na dezynfekcję pomieszczeń, a jednocześnie szansa na to, by poradzić sobie z uciążliwymi zapachami. Ozonowanie może między innymi usunąć pleśń czy grzyby ze ścian. Warto więc bliżej się temu przyjrzeć i poznać, co dokładnie kryje się za ozonowaniem.

Na czym polega ozonowanie? 

Zaczynamy od tego, że tlen, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć składa się z dwóch atomów, tak wygląda normalna cząsteczka tlenu. Ozon zaś to taka cząsteczka tlenu, która składa się z trzech atomów. Atom trzeci w tym związku jest charakterystyczny, ponieważ odłącza się od dwóch pozostałych i wchodzi w reakcję z innymi związkami. Ten wolny atom będzie więc powodował rozbicie substancji i może tworzyć nowe. Z jednej strony ozon, dlatego że jest reaktywny będzie świetnie dezynfekował i neutralizował zapachy. Z drugiej strony musi być używany ostrożnie, ponieważ może uszkadzać płuca czy skórę. 

Co daje ozonowanie? 

Ozonowanie mieszkań to przede wszystkim taki proces, który możemy traktować jako dobry sposób na to, by skutecznie poradzić sobie z brzydkimi zapachami. Nieprzyjemne wonie są skutecznie rozbijane przez cząsteczki ozonu. Ozon z drugiej strony poza tym, że niszczy brzydki zapach ma również bardzo silne działanie dezynfekcyjne. Ozonowanie to między innymi skuteczny sposób na niszczenie drobnoustrojów. Jako gaz będzie sie dostawał we wszystkie zakamarki, szczeliny, wnętrza szaf. Tym samym to działanie odkażające jest bardzo charakterystyczne i zabijane są wszystkie wirusy, bakterie oraz grzyby. Ozon to również bardzo dobry sposób na radzenie sobie z roztoczami, dlatego ozonowanie mieszkań będzie wskazane także w przypadku alergików i na pewno ten sposób warto mieć na uwadze. 

Jak wygląda ozonowanie mieszkania?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ozonowanie przynosi bardzo dobry efekt, ale ozon jest też silnym utleniaczem i nie tylko niszczy to co szkodliwe, ale będzie wpływał także na to co jest neutralne czy pożyteczne. Jeśli znajdują się jakieś przedmioty, które nie wymagają ozonowania to lepiej je usunąć z mieszkania. Istotne będzie również to, że utlenianie to proces starzenia więc to co będzie poddane ozonowaniu będzie takie jakby było starsze, może stracić swój zapach, dlatego wynieść trzeba z pomieszczeń np perfumy. Generator ozonu musi pracować ze stężeniem od 2 do 5 ppm, a dla ludzi bezpieczne jest stężenie na poziomie 0,1 ppm, a przy poziomie 0,8 będzie dochodziło do silnego zatrucia. Dlatego trzeba pamiętać, że w trakcie ozonowania nie można przebywać w tym pomieszczeniu, gdzie pracuje generator. Osoba, która będzie z nim pracować powinna mieć maskę na drogi oddechowe i specjalny kombinezon. Po zakończeniu ozonowania powinno się również zadbać o to, by pomieszczenia zostały odpowiednio wywietrzone. 

Ile czasu trwa ozonowanie? 

Czas trwania ozonowania uzależniony jest od tego w jakim pomieszczeniu będzie ten proces realizowany oraz tego jak wydajne jest to urządzenie i ile ozonu będzie w stanie generować. W przypadku mieszkań trzeba się jednak liczyć z tym, że ten proces będzie w sumie zajmował kilka godzin, przez które generator będzie musiał pracować, tak by to stężenie ozonu było na tyle wysokie, że działanie dezynfekujące i neutralizujące zapachy było faktycznie skuteczne. Bez odpowiednio długiego procesu ozonowania nie będzie można oczekiwać efektów - wyjaśnia Krzysztof Czechowski - przedstawiciel firmy MultiPranie (link: http://www.multipranie.pl/).

Czy ozonowanie jest naprawdę skuteczne? 

Ozonowanie to proces doceniany przez specjalistów, którzy odpowiadają za czystość i sterylność pomieszczeń. Dlatego należy wyraźnie podkreślić, że jeśli ozonowanie przeprowadzone jest w profesjonalny sposób z odpowiednim sprzętem to zabieg będzie skuteczny i doprowadzi do uzyskania czystego mieszkania, w którym nie będzie niekorzystnych zapachów i będzie można mówić o prawdziwej sterylności wnętrz.