Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Skąd importowane są egzotyczne gatunki drewna?

próbki drzew egzotycznych
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Drewno egzotyczne cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza wśród osób czy producentów zainteresowanych oryginalnymi produktami w postaci mebli, blatów kuchennych, a także podłóg altan i tarasów. Choć na ogół jest to dość droga inwestycja, wiele osób decyduje się na nią ze względu na specyficzne właściwości, którymi wyróżniają się egzotyczne gatunki drewna. Zastanawiasz się, czym charakteryzuje się ten surowiec i skąd on zazwyczaj pochodzi? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Egzotyczne drewno – właściwości i zastosowanie

Wysokiej jakości drewno egzotyczne to produkt, który stanowi wyjątkowe połączenie walorów estetycznych oraz użytkowych. Wykonane z niego podłogi oraz elementy meblowe pięknie prezentują się niemal w każdym otoczeniu, nadając danemu miejscu niepowtarzalnego charakteru. Struktura i kolorystyka tego materiału znacząco różni się bowiem od wyglądu rodzimego drewna, tworząc nietypowy, ale zachwycający efekt wizualny. Warto pamiętać o tym, że drewno egzotyczne to surowiec, który odznacza się optymalną twardością oraz odpornością na wilgoć, niekorzystne warunki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też świetnie nadaje się ono do produkcji zarówno rozmaitych budowli ogrodowych, jak i do wytwarzania podłóg układanych wszędzie tam, gdzie są one intensywnie eksploatowane (w szczególności dotyczy to obiektów użyteczności publicznej). Co istotne, egzotyczne gatunki drewna na ogół są odporne na szkodniki powodujące choroby i zniszczenie polskich drzewostanów. Dlatego wykonane z tego surowca elementy na długo zachowują swój nienaganny wygląd.

Drewno egzotyczne – skąd trafia ono do Polski?

Egzotyczne drewno wykorzystywane powszechnie przez polskich stolarzy pochodzi z rozmaitych kontynentów oraz krajów. Najczęściej są to państwa Afryki Środkowej (m.in. Kongo, Kamerun, Gabon, Angola), Wschodniej (Etiopia, Uganda, Mozambik) i Zachodniej (np. Nigeria, Liberia, Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej). Z Afryki przywożone jest m.in. drewno iroko, moabi, azobe, tali oraz sapeli.

Profesjonalni polscy importerzy egzotycznego drewna, tacy jak Kazimierz Duda Firma Handlowa ENA, sprowadzają wspomniany surowiec także z innych kontynentów, między innymi z Azji Południowo-Wschodniej. Dotyczy to w szczególności takich krajów, jak Singapur, Malezja oraz Indonezja. Z azjatyckich kierunków pochodzi głównie drewno bangkirai, bintangor oraz meranti. Szczególnie to ostatnie cieszy się ogromną popularnością wśród polskich stolarzy oraz rodzimych producentów rozmaitych artykułów wyposażenia wnętrz.