Choć pompy ciepła wykorzystywane są głównie do ogrzewania budynków, tak naprawdę są one jednak urządzeniami uniwersalnymi, które z powodzeniem mogą być także wykorzystywane do ich chłodzenia latem. W jaki sposób wobec tego wykorzystywać pompy ciepła, jako klimatyzatory oraz jak zwiększyć ich efektywność w tym przypadku? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Wykorzystywanie pomp ciepła do chłodzenia budynków
Niemal każda pompa ciepła może być wykorzystywana do chłodzenia budynków latem. W związku z tym bez względu na to, czy w budynku zainstalowana jest jednostka gruntowa, powietrzna czy powietrzno-wodna poprzez odwrócenie zachodzących w niej procesów może ona dostarczać przyjemny chłód do pomieszczeń. Sam proces chłodzenia przez pompy ciepła może zachodzić natomiast na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest chłodzenie pasywne, w którym wykorzystywana jest funkcja natural cooling, dzięki której czynnik z dolnego źródła o niższej temperaturze dostarczany jest do pomieszczeń, bez wykorzystania sprężarki. Drugi sposób to natomiast chłodzenie aktywne, które jest nawet do 4 razy skuteczniejsze od chłodzenia pasywnego i opiera się na odwróceniu kierunku zaworu rozprężającego oraz tłoczenia sprężarki.
Jak w praktyce działa chłodzenie pompą ciepła?
Podczas wykorzystywania pomp ciepła, które znaleźć można między innymi w ofercie firmy KOŁTON do chłodzenia pomieszczeń, zachodzą odwrotne procesy, jak w przypadku, kiedy wykorzystywana jest ona do ogrzewania budynku w wyniku przełączenia zaworu czterodrożnego na system chłodzenia. W związku z tym w dużym uproszczeniu ciepło znajdujące się w instalacji grzewczej budynku oddawane jest za pomocą skraplacza do układu, skąd przekazywany jest on do źródła dolnego. Dzięki temu obniżana jest temperatura czynnika w instalacji, schładzając na przykład wodę zasilającą system ogrzewania podłogowego.
O czym należy pamiętać, chłodząc budynek za pomocą pompy ciepła?
Najlepszy efekt chłodzenia za pomocą pompy ciepła można uzyskać stosując ją w połączeniu z klimakonwektorami, które wyposażone są w regulowany strumień powietrza. Nie oznacza to jednak, że w tym celu nie sprawdzi się również powszechnie stosowane przy tym źródle ciepła ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji instalacja powinna zostać dodatkowo wyposażona w czujnik wilgotności, dzięki temu system chłodzenia będzie wyłączany automatycznie w momencie, kiedy wilgotność powietrza będzie bliska punktu rosy, a to z kolei pozwoli zapobiec skraplaniu się wody na podłodze lub ścianach.