Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Po czym rozpoznać niesprawną klimatyzację?

serwis klimatyzacji
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Bagatelizowanie regularnych przeglądów urządzeń klimatyzacyjnych prowadzi do pojawiania się problemów. Zapchane filtry czy brak uzupełniania czynnika chłodniczego z czasem może doprowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia instalacji i konieczności przeprowadzenia drogich napraw. Piszemy o powszechnie występujących usterkach klimatyzacji i o tym, jak można im zapobiegać.

Kapiąca woda z klimatyzatora 

Woda wyciekająca z urządzenia klimatyzacyjnego zawsze zwiastuje małe lub większe kłopoty. Przyczyn może być kilka. Po pierwsze – zatkany odpływ skroplin. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy woda na tacce skroplin zacznie się przelewać. Czasami odpowiedzialny jest nieprawidłowo wykonany przegląd klimatyzacji. Niekiedy też woda cieknie z powodu awarii pompki skroplin, która pojawia się w wyniku uszkodzeń mechanicznych, elektrycznych lub zatkanego filtra. Zanieczyszczenia w urządzeniu bądź niedobór freonu mogą również prowadzić do oblodzenia elementu klimatyzatora, a w konsekwencji – nieszczelności instalacji. 

Nieefektywna praca 

Dość częstą nieprawidłowością zgłaszaną przez użytkowników klimatyzacji jest pogorszenie się wydajności funkcji chłodzenia lub grzania. Oprócz niskiej efektywności, urządzenie może nie dawać innych niepokojących sygnałów. Zawsze jednak tego typu awarię należy zgłosić do serwisu klimatyzacji. Taka sytuacja może bowiem świadczy o tym, że pewne podzespoły nie działają poprawnie. Dokładny przegląd wykonany przez fachowca powinien szybko ujawnić źródło problemu. Najczęściej jest nim niski poziom czynnika chłodniczego w układzie lub niedrożne kratki wylotowe klimatyzatora.  

Częste włączanie i wyłączanie sprężarki 

Z uwagi na to, że jednostka zewnętrzna montowana jest na elewacji lub na balkonie, wszelkie defekty związane z jej funkcjonowaniem są rzadko wykrywane. Poza tym, niewiele osób wie, jak powinna wyglądać prawidłowa praca tego urządzenia. Częste załączanie się sprężarki jest czasami błędnie odbierane jako normalne. Niestety, w dłuższej perspektywie czasu, niemal na pewno spowoduje to powstanie jeszcze większych problemów, np. uszkodzenia sprężarki i konieczności wymiany podzespołów. Aby uniknąć kosztownych napraw, a także braku ciągłości chłodzenia np. w środku lata – należy pamiętać o regularnych serwisach klimatyzacji. Profesjonalny przegląd powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku. We Wrocławiu i okolicach usługi tego typu świadczy firma Geo-Energia. Oprócz serwisu, przedsiębiorstwo to zajmuje się również naprawą urządzeń klimatyzacyjnych, a także fachowym montażem.