Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak powstaje technorattan?

meble ogrodowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Meble ogrodowe i tarasowe z technorattanu to dzisiaj powszechny widok. Nic dziwnego, w końcu materiał ten posiada szereg zalet, które nie kończą się na eleganckim wyglądzie. Technorattanowe meble są również wyjątkowo odporne – zarówno na niekorzystne czynniki atmosferyczne, jak i na mechaniczne uszkodzenia. Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda proces ich produkcji.

Z wytwarzanego z tropikalnych roślin rattanu meble produkuje się od stuleci. Ich największym atutem jest to, jak atrakcyjnie się prezentują, nie dorównują jednak wyrobom z tworzyw sztucznych, jeśli chodzi o wspomnianą na wstępie odporność. Dlatego nowoczesne meble ogrodowe z technorattanu wytwarzanego na wzór rattanu naturalnego są o wiele praktyczniejszą opcją. I nie tylko meble, technorattan doskonale nadaje się bowiem również do wytwarzania takich przedmiotów, jak huśtawki, skrzynie czy donice.

Proces produkcji mebli i innych przedmiotów z technorattanu

Włókna tego tworzywa produkuje się z najwyższej klasy polietylenu lub poliuretanu o dużej gęstości. Technorattanowe włókno wyplata się ręcznie na metalowych stelażach, umożliwiających uzyskanie różnorodnych kształtów. Wykorzystuje się przy tym trzy rodzaje plecionki:

  • plecionkę płaską – najłatwiejszą do formowania, z czego wynika najniższa cena technorattanowych produktów wytworzonych tą metodą,
  • plecionkę okrągłą – najtrudniejszą i najbardziej czasochłonną, pozwalającą jednak na wyprodukowanie najbardziej stylowych, a jednocześnie najbardziej wytrzymałych mebli,
  • plecionką półokrągłą – stanowiącą opcję pośrednią pomiędzy dwiema powyższymi.

Ważnym etapem produkcji mebli ogrodowych i innych wyrobów z technorattanu jest ich barwienie. Barwienie, podkreślmy, a nie malowanie, czyli nakładanie tylko wierzchniej warstwy lakieru. – Barwione przedmioty z rattanu syntetycznego przez lata utrzymają swój kolor, nawet wystawiane na słońce czy obcierane w toku użytkowania – podkreśla przedstawiciel firmy Modny Mebel, oferującej meble ogrodowe z technorattanu.

Co niezwykle istotne, proces produkcji technorattanu jest całkowicie bezpieczny dla środowiska. W jego trakcie nie wydzielają się żadne substancje chemicznie. Tak samo zresztą, jak i później, gdy przedmioty wykonane z technorattanu są wykorzystywane. Są one zatem nie tylko ekologiczne, ale również bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Z technorattanowych mebli korzystać mogą dzieci. Nic złego nie dzieje się też, gdy tworzywo to ma kontakt z żywnością. Nie zapominajmy również, że zużyte przedmioty z technorattanu nadają się do recyklingu.