Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Montaż wnęki oświetleniowej w suficie – czy to się opłaca?

Wnęka oświetleniowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wnęka oświetleniowa w suficie – co to takiego?

Zdecydowałeś się na sufit podwieszany w salonie i szukasz pomysłu na podkreślenie wyjątkowego charakteru tej konstrukcji? Jednym z gorących trendów wnętrzarskich wciąż cieszącym się dużą popularnością jest wnęka oświetleniowa w suficie, która delikatnie rozświetli wnętrze, a do tego wprowadzi przytulny klimat do pomieszczenia. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie – czy montaż takiej zabudowy jest wart swej ceny?

Wnęka sufitowa to ciekawy pomysł na stworzenie nowoczesnej dekoracji w niemal każdym wnętrzu. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możemy nie tylko stworzyć dodatkową przestrzeń użytkową (np. poprzez wyeksponowanie wybranych elementów dekoracyjnych), ale także podkreślić ciepły, przytulny charakter wnętrza. Wnęki oświetleniowe od wielu lat znajdują swoje zastosowanie zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w lokalach komercyjnych, np. w galeriach handlowych, hotelach czy też restauracjach.

Warto również dodać, że chociaż z wnękami oświetleniowymi spotykamy się najczęściej w sufitach podwieszanych, to taki element dekoracyjny można wykorzystać również na ścianie. Świetnym pomysłem będzie wykonanie wnęki w gabinecie, by wyeksponować w ten sposób książki lub w łazience, co pozwoli na wygodne przechowywanie kosmetyków pod prysznicem lub w okolicach wanny. Efekt wizualny wnęki podkreśla oświetlenie LED w formie listwy lub taśmy LED, która może zmieniać swój kolor w zależności od naszego nastroju. Wystarczy zatem puścić wodze fantazji i zaprojektować taką konstrukcję, która sprosta naszym potrzebom.

wnęka sufitowa na oświetlenie LED

Montaż wnęki sufitowej na oświetlenie LED – zrób to taniej!

Sposobów montażu wnęki sufitowej jest wiele – jedne są bardziej, inne mniej opłacalne. Klasyczną metodą jest stworzenie odpowiedniej konstrukcji z profili CW oraz UW, która jest przykręcana do ściany gipsowej. Otrzymaną zabudowę można następnie zaszpachlować i pomalować na dowolny kolor. Jeżeli we wnęce ma zostać zainstalowane oświetlenie LED, należy wykonać w niej dodatkowy kanał, w którym umieszczony będzie przewód pod oświetlenie.

Alternatywą dla powyższego rozwiązania jest system FlexGips – gotowe formatki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, frezowane na wymiar, klejone i dostarczane klientowi jako produkt do bezpośredniego montażu. Wnęki sufitowe dostępne w ofercie otwockiego producenta pozwalają skrócić czas montażu zabudowy nawet do 70%, a przy tym znacznie zmniejszają zużycie materiałów wykończeniowych, co w konsekwencji generuje znacznie mniej odpadów materiałowych. Klienci mogą wybierać spośród kilku modeli formatek do montażu wnęki oświetleniowej:

  • profil U, stosowany także do zabudowy rur lub obudowy słupów;
  • profil omega, niezawodny podczas tworzenia tzw. „czarnej wnęki w suficie”;
  • uniwersalny kątownik z płyt GK, który stosowany jest wszędzie tam, gdzie do tej pory osadzane były metalowe narożniki;
  • FlexCorner
  • , który jest wzmocnioną wersją uniwersalnego kątownika;
  • profil typu Z, stosowany jako wnęka obwodowa wokół sufitu podwieszanego.

Więcej informacji na temat wnęk oświetleniowych w suficie oferowanych przez FlexGips znajdziesz na: https://sklep.flexgips.com/pl/c/Wneki-oswietleniowe/24.