Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym zabezpieczyć donice betonowe?

donice betonowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Donice wykonane z betonu, to ostatnio jeden z najmodniejszych elementów dekoracyjnych wykorzystywanych do aranżacji parków, skwerów, placów oraz wielu innych przestrzeni miejskich. Jak sprawić, aby jak najdłużej zachwycały swoim wyglądem i nie uległy zniszczeniu?

Kwietniki betonowe — solidne i wytrzymałe

Popularność betonu, jako surowca do produkcji pojemników na rośliny wynika z tego, że jest on nie tylko bardzo efektowny, ale też niezwykle solidny. Kwietniki betonowe z racji swojego ciężaru eksponowane są zazwyczaj na zewnątrz, dlatego przez cały rok narażone są na zmieniającą się temperaturę oraz opady deszczu czy śniegu. Beton architektoniczny, z którego są wykonane to materiał bardzo wytrzymały i odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, niska temperatura, czy wilgoć nie zagrażają betonowym donicom, pod warunkiem jednak, że są one prawidłowo użytkowane i odpowiednio zabezpieczone.

Drenaż

Warunkiem mrozoodporności betonowych kwietników, jest zapewnienie swobodnego odpływu wody z wnętrza pojemnika. Woda w nim zalegająca, która pod wpływem niskiej temperatury zmienia swoją objętość, może doprowadzić do pęknięć i uszkodzić donicę. Dlatego, przed zakupem należy sprawdzić, czy wybrany model ma odpowiedniej wielkości otwory w dnie, a następnie zadbać o ich drożność. Najlepszą metodą jest wysypanie na dno kilkucentymetrowej warstwy keramzytu, który nie tylko ułatwi odprowadzanie nadmiernej ilości wody, ale też będzie skuteczną ochroną przez gruntowym przymrozkiem. Pomiędzy tą warstwą a ziemią zaleca się też ułożenie agrowłókniny, dzięki czemu do keramzytu nie będą się przedostawały zanieczyszczenia utrudniające prawidłowy drenaż.

Termoizolacja

Niezależnie od tego, czy wybierzemy donice betonowe prostokątne, kwadratowe, czy owalne, przed posadzeniem roślin i wysypaniem keramzytu należy zadbać o odpowiednią izolację. W tym celu wszystkie wewnętrzne ściany donicy wykłada się styrodurem lub warstwą folii izolacyjnej kubełkowej. To drugie rozwiązanie chroni nie tylko system korzeniowy roślin, ale też dzięki tłoczonej powierzchni doprowadza do powstania szczeliny pomiędzy folią a donicą, co sprzyja odprowadzaniu wilgoci. Dzięki temu zapobiega się wystąpieniu wielu niekorzystnych zjawisk związanych z gromadzeniem się wody i zawilgoceniem.

Aby służyły jak najdłużej…

Betonowe donice to naprawdę niesamowicie wytrzymałe produkty i tylko nieprawidłowe użytkowanie może doprowadzić do ich uszkodzenia bądź skrócenia czasu użytkowania. Nie trzeba wkładać wiele wysiłku, aby odpowiednio je zabezpieczyć, a warto to zrobić również dla dobra roślin, które będą w nich posadzone. Odpowiedni drenaż oraz termoizolacja mają korzystny wpływ nie tylko na stan i wygląd betonowych pojemników, ale też kondycję kwiatów, czy krzewów, które mając zapewnione prawidłowe warunki, odwdzięczą się efektownym wyglądem i bujnym wzrostem. Dobrze utrzymane donice i zadbane rośliny stworzą piękny duet, który przez wiele lat będzie zachwycał i upiększał otoczenie. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://kesbet.pl/.