Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sprawność paneli fotowoltaicznych w różnych temperaturach

panele fotowoltaiczne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Temperatura otoczenia ma istotny wpływ na sprawność paneli fotowoltaicznych. Jak wybrać panele PV o dobrej odporności na nią? I jaka jest bezpieczna stała temperatura paneli fotowoltaicznych?

Sprawność paneli fotowoltaicznych = ich wydajność

Na wstępie warto wytłumaczyć, że moc paneli PV to coś całkowicie innego niż ich wydajność. Sprawność paneli fotowoltaicznych zazwyczaj oscyluje w okolicach 20-22% i jest to wskaźnik, który mówi nam jak bardzo wybrane panele PV przetwarzają energię słoneczną w potrzebną domostwu energię elektryczną.

Sprawność paneli fotowoltaicznych podawana jest zazwyczaj dla warunków nominalnych STC, czyli temperatury otoczenia 25oC oraz nasłonecznienia 1000 W/m2.

Jak temperatura działa na sprawność paneli fotowoltaicznych?

Okazuje się, że sprawność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa, gdy temperatura na zewnątrz jest stosunkowo niska. Za optymalną przyjmuje się temperaturę do 25oC - powyżej niej, szacuje się, że wydajność spada o ok. 0,45% na każdy kolejny stopień Celsjusza. Co może Cię zaskoczyć, niskie temperatury nie są wcale wrogiem wydajności - dobrej jakości fotowoltaika będzie sprawna nawet w zimie przy -40oC.

Wybierając panele fotowoltaiczne, warto spojrzeć na dwa wskaźniki: STC i NOCT oraz podzielić NOCT mierzone w Wp przez STC. To właśnie to równanie powie Ci, jaka powinna być rzeczywista sprawność paneli fotowoltaicznych w ładny, słoneczny dzień. Dla przykładu, jeżeli NOCT = 300 Wp, a STC = 400 Wp, to daje nam to wynik 75%. Właśnie taki mają porządne, dobre panele fotowoltaiczne, a te najlepsze (i często niestety dużo droższe) 80%.

A co z własną temperaturą paneli fotowoltaicznych?

Panele PV, jako urządzenia, które generują energię elektryczną, nagrzewają się w trakcie swojego działania. Bezpieczna własna temperatura paneli fotowoltaicznych to do 85oC. Nowoczesne instalacje fotowoltaiczne są często wyposażone w mierniki temperatury (np. termopary). Są to małej wielkości urządzenia montowane zazwyczaj z tyłu paneli PV. Pozwalają one na bieżąco monitorować temperaturę paneli fotowoltaicznych w centralnym systemie.

Jeżeli niepokoi cię temperatura paneli fotowoltaicznych Twojej instalacji, to najlepiej, żebyś zgłosił to firmie fotowoltaicznej, która instalowała dla Ciebie moduły. W standardzie rynkowym masz 2 lata gwarancji serwisowej, a niektóre firmy, np. Otovo, oferują nawet 10 lat. W tym czasie to oni odpowiadają za sprawność paneli fotowoltaicznych i pomagają w sytuacjach reklamacyjnych. Jeżeli nie masz już gwarancji serwisowej, sprawę powinieneś zgłosić bezpośrednio do producenta wybranych przez Ciebie paneli PV.

Więcej eksperckiej wiedzy o tym, jak działa fotowoltaika, znajdziesz na stronie skandynawskiego lidera Otovo https://www.otovo.pl/a/fotowoltaika. Oferowane przez nich panele fotowoltaiczne cechuje wysoka sprawność.