Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dom bez pozwolenia – do ilu metrów?

Projekty domów
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Formalności przed rozpoczęciem budowy to najmniej lubiany przez inwestorów element całego przedsięwzięcia. Konieczność uzyskania pozwolenia wymaga zgromadzenia wielu dokumentów oraz długiego oczekiwania na otrzymanie decyzji. Na szczęście możliwe jest również wzniesienie obiektu mieszkalnego bez pozwolenia oraz zatrudniania kierownika i prowadzenia dziennika budowy. Jakie kryteria powinien spełniać projekt domu na zgłoszenie?

Dom bez pozwolenia – czy to możliwe?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z możliwości budowy domu bez pozwolenia. Tymczasem taka możliwość istnieje od 2015 roku dzięki nowelizacji prawa budowlanego.  Także dzięki ostatniej nowelizacji obowiązującej od stycznia 2022 roku, w przypadku realizacji niektórych inwestycji nie zachodzi konieczność uzyskiwania pozwolenia. To znaczące ułatwienie, które minimalizuje i przyspiesza formalności przed budową. Wystarczy zapoznać się z najważniejszymi zasadami ustawy Polski Ład, aby móc wznieść nieduży, wygodny budynek mieszkalny – tani i szybki w wykonaniu. Decydując się na to rozwiązanie, nie musimy obawiać się wielokrotnych wizyt w urzędach oraz załatwiania zbędnych dokumentów. Zaoszczędzimy swój czas i nerwy, jak również pieniądze wydawane na dojazdy i formalności. By bez obaw wybudować mały dom na zgłoszenie, musimy jedynie wybrać odpowiedni projekt domu. Jakie warunki powinien spełniać?

Budowa bez pozwolenia w ramach Polskiego Ładu

Od 3 stycznia 2022 roku możliwa jest budowa domu bez pozwolenia dla domów do 70m2 powierzchni zabudowy. Tego dnia weszły w życie zapisy ustawy Polski Ład, zezwalające na realizację przedsięwzięcia bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika. Wystarczy, że jesteśmy właścicielami działki objętej Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub posiadamy wydane dla niej Warunki Zabudowy. Na podstawie zapisów MPZP lub WZ wybierzmy projekt domu, a następnie dokonamy zgłoszenia w lokalnym urzędzie – osobiście lub przez Internet. Co ważne, organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może wnieść sprzeciwu do naszego zgłoszenia. W konsekwencji do budowy możemy przystąpić od razu po dostarczeniu niezbędnej dokumentacji do urzędu.

Dom bez pozwolenia – do ilu metrów?

Aby móc wybudować dom bez pozwolenia, musimy zdecydować się na projekt spełniający określone kryteria gdzie obszar oddziaływania dotyczy tylko naszej działki. Możemy zdecydować się na ustawę Polski Ład gdzie budowa obiektu mieszkalnego na zgłoszenie nie może przekraczać 70 m2. Jego powierzchnia użytkowa będzie jednak nieco większa, jeśli wybierzemy projekt domu z poddaszem lub piętrowy. Taki budynek musi być wolnostojący i jednorodzinny – niedopuszczalna jest budowa bliźniaków lub segmentów na zgłoszenie. Możemy natomiast wybierać spośród domów parterowych, piętrowych lub z poddaszem użytkowym o płaskim, dwuspadowym bądź czterospadowym dachu. Pamiętajmy jedynie, że dom na zgłoszenie do 70m2 powierzchni zabudowy może posiadać maksymalnie dwie kondygnacje. Musi on służyć własnym celom mieszkaniowym inwestora; nie będziemy mogli go zatem przeznaczyć pod wynajem. Co istotne, obszar jego oddziaływania musi mieścić się na działce, na której będzie stawiany. Wybierając projekt domu spełniający powyższe warunki, będziemy mogli rozpocząć inwestycję na zgłoszenie, bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Budowa domu bez pozwolenia to rozwiązanie, które w znacznej mierze ogranicza czas i koszty przedsięwzięcia. Budynek mieszkalny o powierzchni zabudowy do 70 m2 jest niedrogi w wykonaniu oraz późniejszym utrzymaniu, oferując komfortowe warunki do życia nawet dla 4-osobowej rodziny. Jeżeli więc zależy nam na bezproblemowej realizacji inwestycji oraz zminimalizowaniu formalności, zdecydujmy się na projekty domów spełniające kryteria ustawy Polski Ład. 

Zdjęcie: Projekt domu EC400a - Ze świetlikami - wariant I (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Murator, arch. Marek Dąbrowski - dom z kolekcji Polski Ład

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl