Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak dbać o meble ogrodowe?

meble ogrodowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Meble ogrodowe to ważne wyposażenie naszego ogrodu. Dzięki nim chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, czy to sami, czy w towarzystwie najbliższych. Duży wybór mebli ogrodowych znajdziemy w sklepie internetowym Rolmarket.

Aby meble ogrodowe służyły nam przez cały rok, należy o nie odpowiednio zadbać. W tym artykule dowiesz się, jak najskuteczniej zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą i innymi niekorzystnymi warunkami.

Co niszczy meble ogrodowe? 

Meble ogrodowe wykonane są z różnych materiałów tekstylnych. Są to między innymi drewno, metal, technorattan, wiklina. Są one wystawione na zewnątrz, więc są narażone na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Promieniowanie UV niekorzystnie wpływa na barwy materiałów, co niejednokrotnie skutkuje odbarwieniem czy wyblaknięciem oryginalnych kolorów. Meble niszczą się także pod wpływem wilgoci. Przez nią zmieniają swoją strukturę. Drewniane meble są narażone na działanie szkodników, grzybów i pleśni. 

Jak zabezpieczać meble ogrodowe?

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia mebli, warto podczas deszczów przenieść je w suche, zadaszone miejsce. Tyczy się to przede wszystkich mebli tekstylnych. Meble, których wymiary i waga nie pozwalają na łatwy transport, wymagają nieprzemakalnych pokrowców. Można je dostać w wielu sklepach budowlanych i ogrodniczych w różnych rozmiarach. Pokrowce przydają się także podczas słonecznych dni, kiedy nie korzystamy ze sprzętu w ogrodzie. Minimalizują one płowienie materiałów tekstylnych. Przed zimą z kolei czeka nas nieco więcej pracy. Należy wyczyścić meble, dokładnie je osuszyć i schować w ciepłe i suche miejsce. Najczęściej jest to garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze. Pod samym zadaszeniem można schować meble z drewna egzotycznego, ono jedyne ma szanse przetrwać zimowe warunku pogodowe. Jeśli meble mają pozostać na zimę na zewnątrz, zaleca się pokrycie ich specjalnych preparatem ochronnym. 

Jak zadbać o drewniane meble?

Drewniane meble wymagają odpowiedniego zaimpregnowania. Samo czyszczenie drewna może odbywać się z pomocą wody i lekkiego detergentu. Surowe drewno należy pokryć bejcą bądź zdecydować się na olejowanie. Jeśli jednak drewno jest już lakierowane, raz na około dwa lata trzeba przeprowadzić renowację. Można to zrobić samodzielnie poprzez zdarcie starego lakieru i pokrycie mebli nowym. Meble drewniane wymagają także regularnego przeglądu. Śruby stosowane do drewnianych mebli muszą być co jakiś czas kontrolowane i dokręcane. Okrywając drewniane meble trzeba mieć na uwadze, że muszą mieć one przepływ powietrza, gdyż w przeciwnym razie osadzi się na nich pleśń i grzyby.

Zapraszamy do zakupów na Rolmarket.pl.