Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie środki chemiczne są wykorzystywane w oczyszczalniach EKO-BIOCH?

EKO-BIO Oczyszczalnie
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to zaawansowane technologicznie urządzenia, które znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych skupiskach budynków czy w placówkach publicznych. Ze względu na specyfikację i rodzaj wykonywanej pracy, urządzenia dzielą się na kilka rodzajów, spośród których najpopularniejsze to oczyszczalnie biologiczne, drenażowe oraz biologiczno-chemiczne – o ich działaniu opowiadamy w artykule!

Rodzaje i specyfikacja przydomowych oczyszczalni ścieków

Na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków najczęściej decydują się właściciele domów jednorodzinnych, które nie znajdują się w zasięgu miejskiej sieci kanalizacyjnej. Najczęściej są to więc mieszkańcy wsi oraz przedmieść czy aglomeracji. Urządzenia tego typu stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnego szamba. Występują w kliku wariantach, a najpopularniejsze z nich to:

  • oczyszczalnie drenażowe – nazywane także szambami ekologicznymi – wśród ich największych zalet wyróżnia się przede wszystkim prostą konstrukcję, małą awaryjność oraz stosunkowo niskie koszty instalacji. Do zamontowania urządzeń tego typu wymagany jest jednak przepuszczalny grunt oraz głębokie ułożenia rur drenarskich,
  • oczyszczalnie biologiczne – stanowią jeden z popularniejszych rodzajów przydomowych oczyszczalni. Ich praca opiera się na działaniu aktywnego złoża biologicznego, dzięki czemu możliwe jest efektywne, ekologiczne i w pełni bezpieczne oczyszczanie ścieków. Świetnie sprawdzą się nawet na małych działkach, a ich montaż jest nieskomplikowany,
  • oczyszczalnie biologiczno-chemiczne – stanowią one najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany typ oczyszczalni. Można stwierdzić, że są one ulepszoną wersją oczyszczalni biologicznych – działają w oparciu o technologię hybrydową, która bazuje zarówno na aktywnym złożu biologicznym, jak i na środku chemicznym.

Jak działają biologiczno-chemiczne oczyszczalnie ścieków?

Budowa oczyszczalni biologiczno-chemicznej jest bardzo zbliżona do budowy oczyszczalni biologicznej. Innowacyjność urządzenia opiera się na dozowaniu środka chemicznego PIX-112, czyli siarczanu żelaza. Dozownik działa na zasadzie kroplówki, skraplając preparat średnio co 4 minuty. Dzięki zastosowaniu substancji tego typu, szkodliwy fosforan, który zawarty jest w ściekach, zostaje usunięty w ponad 95%.

Oczyszczalnie biologiczno-chemiczne znajdują zastosowanie w aglomeracjach powyżej 100 000 RLM (Równoważnej Liczby Mieszkańców). Jak mówi nam ekspert z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:

Stworzenie oczyszczalni biologiczno-chemicznej jest niejako odpowiedzią na rozporządzenie Ministra Środowiska z 18 listopada 2014 roku. Główną zasadą działania urządzenia jest bowiem wytrącenie i usunięcie fosforanów ze ścieków.

Należy podkreślić, że osoby, które posiadają oczyszczalnie biologiczną, bezproblemowo mogą zmodyfikować ją tak, aby działała w oparciu o technologię hybrydową – o ile oczywiście producent oferuje taką możliwość.