Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Fotowoltaika – co to takiego?

panele fotowoltaiczne
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Fenomen fotowoltaiki wynika z faktu, iż jest to niewyczerpalne źródło energii praktycznie bezpłatne. Owszem, aby go zdobyć, trzeba poczynić pewne inwestycje, jednak można mieć przy tym pewność, że instalacja fotowoltaiczna zwróci się w całości z biegiem czasu. Paradoksalnie, im większe jest zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym szybciej poczynione nakłady trafią z powrotem do portfela prosumenta (producent energii OZE będący jednocześnie konsumentem). Czym jest fotowoltaika? Jaka jest zasada jej działania? Jaki są jej zalety?

Fotowoltaika, co to jest?

Jest to proces przetwarzania energii słonecznej na elektryczną przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Dzięki panelom fotowoltaicznym dokonuje się konwersja promieniowania słonecznego, wskutek czego wygenerowany zostaje prąd, który trafia do inwertera (falownika).

Otrzymany w ten sposób prąd stały może posłużyć jako źródło zasilania dla wszystkich urządzeń elektrycznych w domu lub firmie.

Warto w tym miejscu dodać, iż fotowoltaika dla firm Opole jest równie uzasadniona ekonomicznie, jak produkcja energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Instalacje fotowoltaiczne w podmiotach gospodarczych pozwalają uniezależnić się od cen rynkowych prądu, a tym samym umożliwiają swobodne prowadzenie polityki cenowej przez przedsiębiorstwo.

Budowa paneli fotowoltaicznych

Jednym z warunków opłacalności inwestycji fotowoltaicznych jest odpowiednie nasłonecznienie. Polska w tym zakresie znajduje się na dość uprzywilejowanej pozycji z natężeniem energii słonecznej mieszczącej się w przedziale 900-1200 kWh/m² na rok.

Oczywiście większość mocy uzyskuje się w miesiącach wiosenno-letnich, jednak i zimą panele są w stanie wygenerować odpowiednią ilość energii. Zawdzięczamy to ich właściwości pozwalającej na tworzenie nośników ładunku elektrycznego w wyniku absorpcji promieniowania słonecznego przez półprzewodniki. Przepływ prądu stałego jest zawsze proporcjonalny do mocy promieniowania padającego na ogniwo.

Fotoogniwa produkowane są z materiałów półprzewodnikowych np.: krzemu (Si), germanu (Ge) czy selenu (Se). Najczęściej spotykany rodzaj fotoogniwa jest składową dwóch warstw półprzewodnika, przy czym górna, wystawiona na działanie promieni słonecznych jest cienka i przezroczysta.

Połączone szeregowo lub szeregowo-równolegle ogniwa słoneczne stanowią moduł.

Montaż paneli fotowoltaicznych w Opolu polega na instalacji modułów fotowoltaicznych umieszczonych w stalowych bądź aluminiowych ramach. Ich powierzchnia zabezpieczona jest hermetycznymi szybami ochronnymi zabezpieczającymi urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Typowa instalacja fotowoltaiczna składa się z następujących elementów:

  • Panele (generatory PV);

  • Inwerter (falownik);

  • Liczniki zużycia i produkcji energii;

  • Okablowanie;

  • Wsporniki.

Fotowoltaika, gdzie następuje montaż?

Panele fotowoltaiczne zwykle montowane są na dachach budynków. Lokalizacja w tym miejscu ma na celu wyeliminowanie wszelkich zakłóceń w dopływie promieni słonecznych.

Niezwykle rzadko w bezpośrednim sąsiedztwie budynków znajdują się wysokie drzewa, które są główną przyczyną powstawania miejsc zacienionych.

Ponadto moduły są dość obszerne, instalacja na dachu pozwala na wykorzystanie wolnej przestrzeni bez szkody dla gruntów użytkowych.

Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie ogniw na otwartej przestrzeni z ukierunkowaniem na południe i z kątem nachylenia 30-45°. Warto przy tym pamiętać, że zmniejszenie kąta nie wpływa znacząco na moc instalacji.

W przypadku braku możliwości wykorzystania pokrywy dachowej instalacje fotowoltaiczne powstają na ziemi, na uprzednio przygotowanych wspornikach. Kąt nachylenia oraz kierunek pozostają bez zmian. Tego typu rozwiązanie znakomicie ułatwia prowadzenie ewentualnych czynności serwisowych.

Instalacje na dachu o mniejszym spadzie lub płaskim, a także odchylonym od idealnego kierunku świata, również będą produkować odpowiednią ilości energii elektrycznej. Należy przy tym skorzystać z możliwości bezpłatnej konsultacji w celu konfiguracji fotowoltaiki dla uzyskania najlepszej wydajności.