Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kolor sufitu - czy zawsze musi być biały?

Wykończenie wnętrz
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Osoby, które decydują się na samodzielnie wykończenie wnętrz, zwykle nie mają wątpliwości co do koloru sufitu. Utarło się bowiem, iż zawsze maluje się go na biało, co pozwoli stworzyć optyczną iluzję większej przestrzeni. Z drugiej strony, w trakcie urządzania pomieszczeń marzymy o tym, aby wyróżniały się oryginalnym charakterem. W związku z tym inwestujemy w designerskie meble oraz ciekawe dodatki, zapominając, że inny kolor sufitu zrobi znacznie większe wrażenie.

Sposób na urozmaicenie klasycznego wnętrza

W tym miejscu warto zaznaczyć, że choć biel cieszy się tak ogromną popularnością, wcale nie oznacza to, iż jest najlepszym i przede wszystkim jedynym rozwiązaniem. Jeśli znudziły się Wam jasne sufity, najwyższa pora pomyśleć nad ich zmianą. Co ciekawe, możemy zdecydować się na praktycznie dowolny odcień, jeśli jednak zlecimy wykończenie wnętrz profesjonalnej firmie, będziemy mieć pewność, że wszystko świetnie się ze sobą komponuje. O jakich zasadach trzeba pamiętać?

  • Kolor sufitu musi współgrać z odcieniem ścian, a jednocześnie nie pomniejszać optycznie pomieszczenia.
  • Użycie innej farby niż biała jest dobrym pomysłem zwłaszcza w przypadku osób zamieszkujących kamienice, z uwagi na znacznie większą wysokość ścian, w porównaniu do mieszkań w bloku.
  • Gdy sufity są raczej niskie, eksperymentowanie z innymi kolorami może być ryzykowne. Mamy jednak inne rozwiązanie - zamiast jednolitego odcienia, nanieść na białą powierzchnię kolorowe wzory, które powielimy również na ścianach.

Wykończenie wnętrz - co jeszcze warto wiedzieć?

Intensywne kolory wpływają na optyczne zmniejszenie metrażu pokoju. Jeśli jednak chcemy ożywić niewielki salon, a jednocześnie nie wpłynąć negatywnie na jego postrzeganie, doskonałym wyborem będą np. beże lub szarości. Mieszkańcy kamienic mogą pozwolić sobie na większe eksperymenty. W takim przypadku świetnie sprawdzi się np. granat, butelkowa zieleń lub zgaszony róż. Wyraziste i energetyczne odcienie typu czerwień czy pomarańcz są raczej niewskazane, gdyż mogą przytłaczać swoją intensywnością.