Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ile trwa montaż kabiny prysznicowej?

Kabiny prysznicowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Montaż kabiny prysznicowej oraz brodzika zazwyczaj zlecany jest profesjonalistą. Tymczasem cały proces nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać i z powodzeniem można to zrobić samodzielnie. Aby tego dokonać wystarczy dokładnie przeczytać kilka instrukcji dostępnych w sieci i skrupulatnie ich przestrzegać. Ile trwa montaż kabiny prysznicowej i jak samodzielnie go wykonać?

Montaż prysznica z brodzikiem - jak to wygląda?

Proces montażu na początek należy podzielić na dwa podstawowe etapy. Montaż brodzika oraz montaż kabiny prysznicowej. Proces instalacji rozpoczyna się od montażu brodzika. Pierwszą bardzo ważną czynnością jest przygotowanie powierzchni, czyli zabezpieczenie ścian i podłogi hydroizolacją. Następnie przykładając brodzik w docelowym miejscu montażu, należy zaznaczyć odpływ. 

W późniejszym etapie montażu konieczne jest przymocowanie nóżek oraz uchwytów do panelu bocznego. Elementy mogą różnić się w zależności od modelu brodzika. Następnie należy zamontować syfon i podłączyć go do kanalizacji, wykorzystując elastyczną rurę. Dokładna instrukcja często znajduje się na opakowaniu samego syfonu. Ostatnim etapem jest położenie na bokach brodzika odpowiedniego rodzaju sylikonu lub kleju, aby przymocować go do ścian i podłogi oraz wsunięci górnej części syfonu przez odpływ. Na koniec warto jest wykonać test i sprawdzić, czy po zalaniu wodą syfon nie przecieka.

Po odczekaniu odpowiedniego czasu potrzebnego na wyschnięcie sylikonu można przystąpić do montażu kabiny. Najpierw należy przygotować kabinę, czyli skręcić wszystkie jej elementy, profile i uszczelki zgodnie z załączoną instrukcją. Tak przygotowaną kabinę należy ustawić na brodziku i dokładnie wypoziomować. Po wywierceniu otworów w odpowiednich miejscach postawioną na brodziku kabinę trzeba przymocować do ścian i zabezpieczyć sylikonem. Najtrudniejszym elementem jest montaż systemu jezdnego oraz elementów szklanych.

Kabina walk in - jak zamontować?

Kabiny prysznicowe typu walk-in stale zyskują na popularności. Kabiny bez brodzika, proste, szklane i bez zbędnych elementów. Dzięki ich prostocie również montaż jest stosunkowo prosty. 

Na początek należy zaznaczyć ołówkiem na ścianach miejsca, w których należy wywiercić otwory. Do ścian należy przymocować profile i dokładnie zabezpieczyć je uszczelkami. Następnie należy wcisnąć szybę w listwę, a między profil a szybę dokładnie wcisnąć uszczelkę. Na przeciwległej ścianie przykręcić należy wspornik. Na wsporniku po dostosowaniu długości i poziomu trzeba zamontować drążek. Miejsca styku szyby z posadzką warto na koniec dobrze zabezpieczyć sylikonem.

Dobra kabina prysznicowa - jaką wybrać?

Zarówno kabina prysznicowa walk in, jak i klasyczna kabina z brodzikiem mają swoje zalety. Wybierając docelowy model warto więc zastanowić się przede wszystkim nad funkcjonalnością i potrzebami, jakie posiadają domownicy. Kabina walk in charakteryzuje się przede wszystkim prostotą montażu, nowoczesnym designem oraz łatwością w utrzymaniu czystości. Kabina prysznicowa z brodzikiem daje z pewnością dużo więcej możliwości funkcjonalnych. Ważne jest, aby decyzję o rodzaju kabiny podejmować już na etapie projektu. 

Montaż kabiny prysznicowej to wbrew pozorom nie tak trudne zadanie. Wymaga ono jednak odrobiny cierpliwości i precyzji wykonania. Proces montażu różni się w zależności od rodzaju kabiny i wybranego modelu. Każdy produkt powinien jednak posiadać załączoną instrukcję, która z pewnością ułatwi proces samodzielnego montażu.