Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowoczesne rozwiązania stosowane we współczesnych kominkach wolnostojących

kominek wolnostojący
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Nowoczesne kominki wolnostojące niewiele mają już wspólnego ze swoim pierwowzorem, czyli żeliwną kozą, która kiedyś ogrzewała wiejskie domostwa i ubogie czynszówki w mieście. Dzisiaj to designerski dodatek do stylowego mieszkania, który stanowi często centralny punkt salonu. Co sprawia, że kominki wolnostojące stają się modnym, a przy tym bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem?

Jak wygląda nowoczesny kominek wolnostojący? 

Alternatywa dla tradycyjnego kominka w zabudowie, czyli jego wersja wolnostojąca, to żeliwny lub stalowy – koniecznie przeszklony – korpus w obudowie z podłączoną rurą, która jest podłączona do przewodu kominowego i odprowadza spaliny. Nad paleniskiem znajduje się komora podgrzewania, a pod nim jest schowek na szczapy drewna. Oczywiście podstawowy wyróżnik kominków wolnostojących to możliwość ich ustawienia niemal w dowolnym miejscu – w pobliżu ściany lub na środku pomieszczenia. Istnieją nawet wersje wiszące!

Nowoczesne kominki typu koza powstają ze stali lub żeliwa, a ich wzornictwo nieustannie się rozwija. Występują w wielu kształtach: tradycyjne sześciany, formy zaokrąglone, trójkątne bryły – każdy znajdzie to coś dla siebie. Niezwykłe efekty wizualne zapewniają przeszklenia, które często pozwalają podziwiać płomienie z więcej niż jednej strony, stając się współczesną wariacją na temat domowego ogniska.

Cechy kominków podnoszące ich funkcjonalność 

Wolnostojące kominki nie służą jednak jedynie jako dekoracja. Ocieplają wnętrza zarówno wizualnie, jak i dosłownie, bo oddają ciepło do pomieszczenia, podnosząc temperaturę we wnętrzu. W modelach na drewno stosuje się często wermikulit, doskonały izolator podnoszący efektywność spalania. Dostęp do pieca z każdej strony ułatwia utrzymanie go w czystości i dorzucanie do paleniska.

Wśród wartych uwagi rozwiązań technicznych kominków dostępnych m.in. w ofercie firmy Tanie Kominy z Wałcza, wymienia się często płytę grzewczą, która uchroni gorącą herbatę przed ostygnięciem, system czystej szyby (kurtyna powietrzna, która minimalizuje osiadanie sadzy), wyjmowany ruszt i popielnik, regulowany wylot spalin czy możliwość podłączenia do systemu rekuperacji domu.

Kominków wolnostojących jest wiele, a każdy producent stosuje nieco inne, nowatorskie rozwiązania. Dzięki temu współczesne „kozy” są zaawansowanymi technologicznie piecykami, które skutecznie grzeją, wspaniale się prezentują, a przy tym są łatwe w obsłudze i nie wymagają dużych nakładów pracy. Ogromny nacisk kładzie się również na bezpieczeństwo użytkowania kominków tego typu.