Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


3 wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko zniszczenia kruchych przedmiotów podczas przeprowadzki

przeprowadzka
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Przeprowadzka to duże wyzwanie logistyczne – bezpieczny transport wszystkich przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu wymaga dobrego zaplanowania i sprawnej realizacji. Szczególną uwagę trzeba poświęcić pakowaniu i przenoszeniu przedmiotów kruchych: wykonanych ze szkła lub porcelany, rodzinnych pamiątek czy dzieł sztuki. Jeżeli czeka cię niedługo to zadanie, sprawdź, jak zabezpieczyć delikatne rzeczy na czas przeprowadzki.

Po pierwsze dobre opakowanie 

Porządne zapakowanie kruchych przedmiotów to podstawa, warto więc naprawdę się do tego przyłożyć. Przed przeprowadzką zaopatrz się w solidne kartony odpowiednich rozmiarów, folię bąbelkową, wypełniacze i taśmę klejącą. Pakowanie kieliszków, szklanek i butelek znacznie przyspieszy wykorzystanie przeznaczonych do tego kartonów z kratownicą – wówczas nie trzeba owijać każdej sztuki z osobna. 

Delikatne rzeczy owiń dokładnie folią bąbelkową i dodatkowo zabezpiecz taśmą. Zamiast folii możesz tez wykorzystać papier pakowy lub ręczniki, ściereczki czy ubrania, które i tak zamierzasz przecież przewieźć do nowego mieszkania. Upewnij się jednak, że dokładnie okrywają kruchy przedmiot z każdej strony – na wszelki wypadek możesz przewiązać je sznurkiem. 

Dopiero tak przygotowane przedmioty wkładaj do kartonowych pudeł przeznaczonych do transportu rzeczyWolną przestrzeń w kartonie wypełnij specjalnym granulatem lub pogniecionymi gazetami. Na dnie pudła warto położyć warstwę folii bąbelkowej lub gruby ręcznik, który zamortyzuje ewentualne wstrząsy. Jeżeli do jednego kartonu wkładasz kilka rzeczy, pamiętaj, by cięższe przedmioty umieszczać w nim najpierw. 

Jeżeli obawiasz się samodzielnego pakowania kruchych rzeczy lub po prostu nie masz na to czasu, możesz zlecić to zadanie firmie przeprowadzkowej, która zrobi to profesjonalnie. Dodatkową korzyścią będzie fakt, że wówczas twoje mienie zostanie objęte ubezpieczeniem na czas transportu.

Po drugie odpowiednie oznaczenie 

Spakowane kartony – pamiętaj, by nie były zbyt ciężkie – zaklej dokładnie taśmą pakową. Koniecznie dobrze je oznacz, niezależnie od tego, czy zajmiesz się ich przewozem osobiście, czy zlecisz to zadanie fachowcom. Na każdym pudle umieść informację, co się w nim znajduje i koniecznie zaznacz, że są to przedmioty delikatne. Poza tym warto zapisać też docelowe pomieszczenie, w którym mają się znaleźć spakowane przedmioty, np. kuchnia czy salon.

Kartony możesz opisać flamastrem lub przykleić gotowe naklejki. Zwróć uwagę, by napis był dobrze widoczny (powinien znaleźć się i na górze, i z boku pudła) oraz czytelny. Dobre oznakowanie ułatwi bezpieczny transport i późniejsze rozpakowywanie przedmiotów.

Po trzecie ostrożne przenoszenie i transport 

Nawet najlepiej zapakowane kruche rzeczy mogą się zniszczyć, gdy zostaną upuszczone z dużej wysokości, uderzone, wrzucone do bagażnika lub zbyt mocno ściśnięte. By ograniczyć ryzyko uszkodzeń do minimum, warto zlecić to zadanie profesjonalistom, np. z firmy przeprowadzkowej Kengo z Krakowa, oferującej usługi transportowe.

Jeżeli planujesz samodzielnie przewozić swój dobytek, zwróć szczególną uwagę na kartony z delikatną zawartością podczas wyciągania ich z mieszkania, znoszenia po schodach i wkładania do samochodu. Uważaj, by nie wyślizgnęły ci się z rąk i zawsze stawiaj je bardzo ostrożnie. Nie zapomnij o zabezpieczeniu ich wewnątrz bagażnika w taki sposób, by nie mogły się przesuwać w czasie jazdy i nie zostały przygniecione przez inne przewożone sprzęty.