Pompy ciepła to obecnie najczęściej wybierany sposób ogrzewania domów jednorodzinnych. Te nowoczesne urządzenia pozwalają czerpać z odnawialnych źródeł energii i doskonale wpisują się w myśl ekologicznego budownictwa. Zasadniczo pompy ciepła można podzielić na pompy gruntowe i pompy powietrzne. W tym artykule przybliżamy specyfikę pracy i zalety pomp powietrznych oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich doborze.
Jak działają powietrzne pompy ciepła?
Powietrzna pompa ciepła, jak sama nazwa wskazuje, do ogrzewania budynku wykorzystuje pobrane z otoczenia powietrze. Energia nagromadzona w powietrzu oddawana jest przez urządzenie do instalacji grzewczej, gdzie ogrzewa czynnik roboczy. Następnie ciepło rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń. Powietrzna pompa ciepła jest przy tym urządzeniem uniwersalnym – oprócz ogrzewania można za jej pomocą także wychładzać budynek, zastępując tym samym klimatyzator oraz podgrzewać ciepłą wodę użytkową.
Co ciekawe, powietrzna pompa ciepła jest w stanie ogrzewać dom nawet gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury, bez znacznego spadku wydajności. To czyni z nich efektywne urządzenia całoroczne.
Najważniejsze zalety powietrznych pomp ciepła
Powietrzne pompy ciepła są w pełni ekologiczne, ponieważ do ogrzewania wykorzystują energię z atmosfery, a przy tym nie emitują szkodliwych związków. Można je zasilać za pomocą energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej, a zapotrzebowanie tych urządzeń na prąd wynosi jedynie 25%. To także spora oszczędność, biorąc pod uwagę stale rosnące ceny paliw stałych wykorzystywanych w przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania. Sam montaż powietrznej pompy ciepła jest prosty, a inwestycja stosunkowo szybko się zwraca. Urządzenia są wydajne, pracują cicho i są niemal bezobsługowe.
Na co zwrócić uwagę, wybierając powietrzną pompę ciepła do domu jednorodzinnego?
Prawidłowy dobór powietrznej pompy ciepła, podobnie jak jej montaż, jest kluczowy, aby pracowała ona ekonomicznie i sprawnie. Warto więc zdać się w tej kwestii na pomoc ekspertów, takich jak firma RKinstal. Najważniejsze kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę to zapotrzebowanie domu na ciepło oraz współczynnik COP jednostki. Moc pompy powinna być dobrana do powierzchni domu oraz ilości domowników. Ważne jest przy tym, aby nie zawyżać mocy pompy. Z kolei współczynnik COP to parametr określający stosunek dostarczonego przez pompę ciepła do ilości zużytej w tym celu energii. Im parametr ten jest wyższy, tym wydajniej i ekonomiczniej pracuje urządzenie.