Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


3 ciekawostki o znanej na całym świecie manufakturze ceramiki Bolesławiec

ceramika Bolesławiec
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Ceramika Bolesławiec jest doceniana na całym świecie ze względu na swoją jakość i zdobienia, które wyjątkowo zapadają się w pamięć. Charakterystyczny kobalt oraz tradycyjne motywy na naczyniach znają bowiem nie tylko Polacy, ale także Japończycy, Amerykanie czy Kanadyjczycy. Co sprawia, że wyroby cieszą się taką popularnością? Oto kilka „ciekawostek” o manufakturze.

Tym, co wyróżnia naczynia ceramiczne z manufaktury Bolesławiec, jest niecodzienny, unikalny design oraz funkcjonalność. Wyroby są bowiem zdobione w dosyć specyficzny sposób, dlatego „nie w sposób ich podrobić” – wokół charakterystycznego wzornictwa zdążył narosnąć rodzaj kultu. Ceramika odgrywa jednocześnie znaczącą rolę w codziennym życiu swoich „właścicieli”, pozwalając zarówno na efektowne podawanie przyrządzonych potraw, jak i ich gotowanie.

Ciekawostki na temat manufaktury ceramiki Bolesławiec 

Opisywane wyroby są „wytwarzane” przez manufakturę Bolesławiec, która kultywuje tradycję regionu od wielu lat. Jak twierdzą eksperci z firmy „Polish Pottery”, historia zakładu jest bardzo interesująca, dlatego warto poznać kilka „ciekawostek” na jego temat. Oto garść informacji:

1. Manufaktura działa od ponad 25 lat… 

Fabryka powstała ponad 25 lat temu, ale historia ceramiki na bolesławieckiej ziemi jest jeszcze dłuższa. Lokalni rzemieślnicy tworzyli takie wyroby już w średniowieczu, zamieniając ułomność gleby (duże pokłady gliny) w jej zaletę. Manufaktura opiera swoją działalność na ich dorobku.

2. …i wykorzystuje się w niej tradycyjne metody produkcji… 

Wytwórcy wykorzystują naturalne gliny kamionkowe, jakie znajdują się w regionie, a z których niegdyś produkowano ceramikę Bolesławiec. Współcześni rzemieślnicy ozdabiają też naczynia za pomocą tradycyjnej metody stempelkowej, łącząc klasyczne motywy z obecnymi trendami.

3. …dlatego wyroby z fabryki są znane na całym świecie 

Wyroby bolesławieckie, znane pod nazwą polish pottery, są szczególnie popularne w Japonii i państwach zachodnich. Obcokrajowcy doceniają ceramikę nie tylko za oryginalny design, ale także nieprzeciętną wytrzymałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i temperaturę.

Co warto wiedzieć o manufakturze ceramiki Bolesławiec? 

Manufaktura, kultywując tradycje regionu, zarówno szerzy wiedzę na temat jego historii, jak i utrwala dorobek rzemieślników, którzy dawno przeminęli. Można zatem powiedzieć, że zakład sprawia, że dawni wytwórcy będą żyć „wiecznie”, a ich ślad, znajdujący się w każdym naczyniu, jest w stanie okrążyć całą ziemię. Warto wspierać fabrykę, by taka podróż trwała jak najdłużej.