Materace prozdrowotne są wykonane z materiałów, które nie wywołują reakcji uczuleniowych i pozwalają na swobodne „oddychanie” całej struktury. Co istotne, takie „wyroby” zapewniają także należyte wsparcie dla kręgosłupa, co przekłada się na ich popularność wśród pacjentów ortopedycznych. Czy opisywane rozwiązanie naprawdę wpływa jednak na naszą „kondycję”?
Podstawowy podział materacy wyróżnia modele piankowe oraz sprężynowe. Jak sama nazwa wskazuje, jedne mają jednolitą strukturę, która jest wykonana z pianki, z kolei drugie posiadają sprężyny. W każdej grupie znajdują się wersje uznawane za „prozdrowotne”, tj. sprzyjające ogólnej kondycji fizycznej, takie jak materace termoelastyczne, kieszonkowe oraz bonellowe. Wspomniane rozwiązania charakteryzują się przede wszystkim strukturą – przyjazną zarówno dla alergików, jak i „zmęczonego” kręgosłupa. Co dokładnie wyróżnia poszczególne modele?
Materace termoelastyczne jako skuteczny sposób na odleżyny
Ciekawą propozycją dla „wymagających” są materace termoelastyczne, które produkuje się z dwóch rodzajów pianek, dzięki czemu nawierzchnia nie tylko dopasowuje się do ciała, reagując na jego temperaturę, ale zapobiega również nadmiernemu zapadaniu się w łóżku. Jak dodają eksperci z firmy „Meble K&D”, takie rozwiązanie jest polecane m.in. ze względu na specyficzną strukturę (znajdującą się w modelach z serii „Rumba”), która skutecznie zapobiega odleżynom.
Materace kieszonkowe – sprawdzona recepta na bolesne plecy
Aby zapewnić sobie właściwy komfort, należy przyjrzeć się niektórym wersjom sprężynowym. Warto zwrócić szczególną uwagę np. na materace kieszonkowe, jakie dostosowano do potrzeb osób rehabilitowanych, a także skarżących się na bóle kręgosłupa. Można również zastanowić się nad modelami „multipocket”, które są przeznaczone dla różnych klientów chcących zadbać o swoje plecy (w tym młodzieży). Powierzchnie często wzbogaca się pianką termoelastyczną.
Antyalergiczne, wygodne materace bonellowe oraz lateksowe
Dobrym pomysłem w walce z alergią oraz „zmęczonym” kręgosłupem jest materac bonellowy wykonany z płyt kokosowych i końskiego włosia. Wspomniany model cechuje się efektywnym odprowadzaniem wilgoci i wykorzystaniem naturalnych surowców – materiały nie wydzielają toksycznych substancji, a co za tym idzie: nie wywołują reakcji uczuleniowych. Jeśli chodzi o ew. alergie, poleca się także materace lateksowe, które wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Oba rozwiązania zapewniają również stabilne podparcie dla kręgosłupa.