Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy zawsze warto podłączyć dom do kanalizacji miejskiej? Jaka jest alternatywa?

podłączenie domu do kanalizacji
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Dostęp do kanalizacji wydaje się czymś oczywistym. Jednak, czy zawsze mieszkając w domu warto decydować się na podłączenie do niej? Czy może lepiej szukać innego rozwiązania? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak oczywista, gdyż wbrew pozorom nie zawsze kanalizacja miejska działa poprawnie. Czas więc poznać alternatywy dla niej.

Kanalizacja miejska – jakie problemy mogą występować?

Kanalizacja miejska wydaje się najbardziej wygodnym sposobem odprowadzania ścieków. Jest to szybkie i proste. Jednak to tylko teoria. Otóż wiele problemów może powodować wybudowanie przyłącza, czyli tzw. przykanalika. Jest to odcinek łączący domową instalację z instalacją kanalizacyjną z sieci. I tutaj pojawia się pierwszy problem. Otóż koszty budowy ponosi inwestor i te koszty nie są wcale małe. Wszystko zależy także od rodzaju przyłącza. Dodatkowo trzeba zagęścić grunt, wcześniej zlecić geodecie projekt. Jednocześnie trzeba też wiedzieć, że przyłącze kanalizacyjne może być wybudowane w dwóch odcinkach. Pierwszy to studzienka rewizyjna na przykanaliku, a drugi to połączenie studzienki z wewnętrzną instalacją kanalizacyjną. Jeżeli sieć miejska znajduje się z dala od Waszej posesji, to niestety koszty mogą znacząco wzrosnąć i taka inwestycja jest wtedy bardzo nieopłacalna. Jednocześnie, jeżeli teren jest nierówny, to być może w ogóle nie będziecie mieć możliwości podłączenia się do instalacji miejskiej. W takim wypadku należy szukać innych alternatyw, a tych wcale nie brakuje. Oczywiście, jeżeli to możliwe, to warto wybrać podłączenie do sieci miejskiej. Czasami wystarczy tylko przepompownia ścieków, która za sprawą odpowiedniego mechanizmu podnosi poziom ścieków, które następnie spływają grawitacyjnie wprost do oczyszczalni.

Klasyczne szambo – poznaj jego zalety

Wiele osób na działce decyduje się na szambo. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie stosunkowo tanie i bardzo szybkie. Szambo jest też koniecznym wyborem, jeżeli w okolicy nie ma kanalizacji i nie została ona przewidziana w planie zagospodarowania terenu. Budowa szamba jest warunkowana odpowiednimi przepisami określającymi m.in. odległość od budynków oraz od granicy działki. Zaletą takiego rozwiązania jest koszt. Zakup zbiornika i jego montaż wyniesie Was średnio 3-5 tys. zł. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na tym zalety szamba się kończą, bo wymaga ono regularnego opróżniania. Częstotliwość zależy od wielkości zbiornika, czyli im większy zbiornik na ścieki, tym zdecydowanie rzadziej trzeba go opróżniać. W przypadku małego zbiornika taka konieczność występuje średnio co miesiąc, a przez to roczne koszty eksploatacji mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy warto się na nią zdecydować?

Na pewno lepszą alternatywą dla klasycznego szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, ale też wygodne, gdyż wywóz nieczystości występuje średnio raz na dwa-trzy lata. Dodatkowo wystarczy tylko kupować preparaty antybakteryjne. Oczyszczalnia jest bezobsługowa, ale warunki gruntowe i wielkość działki czasami są przeszkodą w jej zamontowaniu. Kolejną wadą może być cena, gdyż koszt wynosi ok. 15 tys. zł. Rzecz jasna trzeba się starać także o pozwolenie, zatem czeka Was załatwianie dużej ilości formalności. Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma prostą zasadę działania. Otóż wewnątrz instalacji dochodzi do intensywnych procesów biologicznych, które rozkładają ścieki na bytowe i nieszkodliwe dla środowiska. Następnie odprowadzane są one do gruntu bądź też rowu melioracyjnego, a nawet rzeki bez obaw o skażenie. Oczywiście i tutaj istotne znaczenie ma wybór oczyszczalni ścieków i na pewno na takim urządzeniu nie warto oszczędzać.

Oczyszczalnie drenażowe – proste i tanie

Jeżeli szukacie taniej i dobrej oczyszczalni, możecie zdecydować się na drenażową. Taka technologia sprawdza się jeżeli grunt jest odpowiednio przepuszczalny. Dodatkowo rury muszą przebiegać co najmniej 1,5 metra powyżej zwierciadła wody. Takie rozwiązanie jest tanie. Można zaoszczędzić nawet 50% wody.

Jeżeli zastanawiacie się, czy podłączenie do instalacji miejskiej jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, to powinniście wiedzieć, iż pod względem kosztów są rozwiązania znacznie korzystniejsze. Natomiast w kwestii wygody użytkownika jest to rozwiązanie najbardziej komfortowe i bezobsługowe.