Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 zasad, o których musisz pamiętać podczas pielęgnacji przydomowego basenu

chemia do basenu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jak profesjonalnie zadbać o przydomowy basen i czerpać przyjemność z wakacyjnych kąpieli? Sprawdź, czego nie możesz pominąć, jeśli latem rozstawiasz basen w ogrodzie.

Jesteś posiadaczem przydomowego basenu? To świetnie, bo dzięki niemu czas wolny w ciepłym wakacyjnym sezonie możesz spędzać z rodziną, czerpiąc z korzyści, jakie daje ogrodowy basen. No właśnie, ale czy basen to tylko same przyjemności? Okazuje się, że z basenem wiążą się też obowiązki. Przypominamy 5 zasad, o których musisz pamiętać podczas pielęgnacji przydomowego basenu

Basen ogrodowy i co trzeba o nim wiedzieć

Basen ogrodowy, jak wspomnieliśmy, to nie tylko przyjemności, ale też obowiązki. Co trzeba wiedzieć o basenie, aby dobrze i długo Ci służył

Przede wszystkim istotna jest świadomość mechanizmów, jakie rządzą swoistym “mikroklimatem” basenu. Ważne jest to, że na stan wody i zbiornika wpływa wiele czynników, na przykład:

  • pogoda i warunki atmosferyczne,
  • kosmetyki, które stosujemy i które podczas kąpieli dostają się do wody,
  • chemia basenowa dawkowana w odpowiednich proporcjach.

Okazuje się więc, że na to, jak szybko i mocno eksploatuje się ogrodowy basen, mają wpływ niezależne, zewnętrzne czynniki (jak pogoda), ale także my sami (użytkownicy). 

Woda basenowa to woda stojąca, która mimo filtrowania jest podatna na pobieranie z otoczenia zanieczyszczeń, które pogarszają jej stan. Woda musi więc być cyklicznie kontrolowana, a jej parametry regulowane.

Dzięki stosowaniu się do najważniejszych zasad Ty i Twoja rodzina będziecie cieszyć się bezpiecznie spędzonym czasem w ogrodowym basenie wypełnionym czystą wodą.

5 zasad, jak pielęgnować basen ogrodowy

Zebraliśmy 5 najważniejszych zasad, jak pielęgnować basen ogrodowy:

Sprawdzaj parametry wody basenowej

Parametry wody basenowej muszą być utrzymywane w normach, dzięki czemu kąpiel jest bezpieczna i komfortowa. Dotyczy to:

  • Odczynu pH, który należy utrzymywać w neutralnych wartościach. Zbyt niski lub zbyt wysoki odczyn może być niebezpieczny dla skóry i niecki basenowej. Dlatego w przypadku zbyt niskiego pH stosuj środek pH plus, a w przypadku zbyt wysokiego – pH minus.
  • Zapobiegaj powstawaniu osadów i pojawianiu się glonów. Służy do tego specjalna chemia do basenu, którą zakupisz online.
  • Sprawdzaj, czy woda nie jest twarda. Jeśli jest, stosuj środki zmiękczające wodę. 

Dezynfekcja wody basenowej

Woda basenowa powinna być dezynfekowana. Dzięki temu będzie czysta, pozbawiona niebezpiecznych mikroorganizmów i zanieczyszczeń. Do oczyszczania wody służy chlor lub aktywny tlen. W zależności od preferencji i potrzeb możesz stosować ulubioną metodę do odkażania wody.

Wymiana wody w basenie

Stojąca woda w basenie powinna być co jakiś czas wymieniana lub co najmniej w pewnym stopniu uzupełniana świeżą. Dzięki temu jest czystsza i bezpieczniejsza, a jej parametry od razu się poprawiają.

Czyszczenie niecki

Czyszczenie niecki jest konieczne, ponieważ ścianki zbiornika są podatne na powstawanie nieestetycznego osadu na wysokości lustra wody. Prezentuje się to nie najlepiej, a co równie ważne, jest to niehigieniczne. 

Dlatego zaopatrz się w szczotki do czyszczenia dna i ścianek zbiornika. 

Wyławiaj zanieczyszczenia

Za pomocą podbieraków wyławiaj zanieczyszczenia takie jak opadłe liście, martwe owady czy inne zabrudzenia, które są nieestetyczne i mogą z czasem wpłynąć także na jakość wody. 

Podsumowując, pielęgnacja basenu z użyciem chemii basenowej oraz akcesoriów do mechanicznego czyszczenia niecki i wody wpływa korzystnie zarówno na walory wizualne basenu jak i również na komfort kąpieli.