Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 genialnych pomysłów: Jakie garnki do indukcji?

garnki do indukcji
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Coraz więcej szefów kuchni oraz zwykłych domowych kucharzy wybiera kuchenki indukcyjne zamiast gazowych czy elektrycznych. Jeśli chcesz przestawić się na kuchenkę indukcyjną, będziesz potrzebował kilku kompatybilnych patelni i garnków do płyt indukcyjnych. Istnieje wiele naczyń indukcyjnych do wyboru w różnych przedziałach cenowych, dlatego też może być trudno zdecydować się na to, co należy kupić. W tym artykule przedstawimy 5 najważniejszych porad, które pomogą Ci w wyborze idealnego zestawu.

Odpowiedni materiał

Nie wszystkie naczynia można używać na indukcyjnych płytach kuchennych i kuchenkach. Ponieważ technologia ta wykorzystuje siłę magnetyzmu, naczynia muszą mieć płaskie dno i być magnetyczne. Z tego powodu, naczynia wykonane z aluminium, miedzi lub szkła nie będą na niej działać. Indukcyjne naczynia kuchenne muszą być wykonane z materiału na bazie magnetycznej, takiego jak żeliwo lub magnetyczna stal nierdzewna. Chcesz poznać sprytną sztuczkę na to, jak poznać, czy sprzęt jest dostosowany do indukcji? Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje naczynia będą współpracować z indukcyjnymi płytami kuchennymi, spróbuj przyłożyć magnes do naczynia. Jeśli się przyklei — garnek lub patelnia powinny działać. Jeśli nie — najprawdopodobniej nie będzie kompatybilny z indukcją.

Przechowywanie

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie garnków i patelni? Przede wszystkim zastanów się, gdzie zamierzasz je przechowywać. Pewne modele mają zdejmowane uchwyty, co ułatwia ich układanie w szafkach. Niektórzy lubią też wieszać swoje garnki i patelnie na zawieszonym stojaku nad wyspą lub bufetem. Wygląda to niesamowicie stylowo, ale pamiętaj, że będziesz musiał utrzymywać naczynia w idealnej czystości. Z drugiej strony, jeśli będą rzadko używane, wówczas konieczne będzie tylko szybkie przemycie z kurzu przed każdym użyciem.

Garnek

Funkcjonalność

Zastanów się, czy potrzebujesz sprzętu, który można zmywać w zmywarce. Patelnie z plastikowymi oraz stalowymi uchwytami czy pokrętłami zazwyczaj nadają się do mycia w zmywarce, ale większość patelni z drewnianymi rączkami nie nadaje się do automatycznego czyszczenia. By cieszyć się sprzętem na długo, najlepiej jest też nie myć sprzętu w zmywarce do końca. Gorące powietrze może znacznie skrócić ich żywotność. Większość garnków i patelni wymaga jedynie szybkiego opłukania, namoczenia lub delikatnego szorowania.

Grube czy cienkie dno garnków?

Garnki i patelnie z ciężkim dnem są grubsze w podstawie, co oznacza, że mają tendencję do absorbowania i rozprowadzania ciepła z palnika kuchenki bardziej równomiernie niż cienkie sprzęty AGD. Cienkie dno garnków i patelni jest bardziej przydatne, gdy potrawa wymaga szybkiego nagrzania w jednym punkcie. Jest to pomocne urządzenie, jednak należy pilnować potraw podczas ich przygotowywania. Jeśli nie są uważnie obserwowane, mogą spowodować przypalenie jedzenia. Garnek z ciężkim dnem podgrzeje i ugotuje twoje składniki bardziej równomiernie.

sprzęt do gotowania

Dostosuj sprzęt do stylu gotowania

Przede wszystkim dopasuj sprzęt do siebie. Do powolnego i równomiernego gotowania należy używać patelni z ciężkim dnem. Będą one wolniej reagować na strefę gotowania i z reguły ich rozgrzanie zajmie więcej czasu, ale zapewnią równomierne i stałe ogrzewanie. Są one uniwersalne i idealne do gotowania delikatnych potraw oraz dań wymagających długiego czasu gotowania. Podstawy te są zazwyczaj grubsze i wykonane z aluminium (ze stalową nakładką w podstawie) lub żeliwa. Do szybkiego gotowania najlepsze są dna z warstwą ze stali nierdzewnej — szybko się nagrzewają i szybko reagują na zmiany temperatury. Te patelnie mają zwykle cieńsze dno i jeśli nie będziesz ich pilnować, mogą być bardziej podatne na przypalenia, przegrzanie i przywieranie (chyba że jest to patelnia z powłoką nieprzywierającą). Te patelnie są idealne do gotowania wody i gotowania na parze. Postaw na zestaw, który będzie zawierał wiele różnych opcji i wielkości. Pozwoli Ci to na zostanie prawdziwym szefem kuchni we własnym domu.

logo ue 2