Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


5 kwiatów idealnych do doniczek wiszących

wiszące doniczki z kwiatami
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Nie wszystkie rośliny dobrze prezentują się w doniczkach wiszących. Nie wszystkie też dobrze czują się, gdy są wyeksponowane w taki sposób. Decydując się na ozdobienie balkonu, tarasu czy altany doniczkami wiszącymi, należy dobrać do nich odpowiednie gatunki kwiatów. Poprosiliśmy o radę eksperta. Oto pięć roślin, które doskonale nadają się do doniczek wiszących.

Surfinia

Pierwszym z gatunków, które poleca ekspert ze sklepu ogrodniczego i hurtowni doniczek online Sklep Kwiecisty jest surfinia. Bywa ona nazywana także petunią kaskadową. Surfinia to gatunek doskonale prezentujący się w skrzynkach balkonowych oraz doniczkach wiszących, ponieważ jego płożące się pędy mogą osiągać długość nawet 1,2 m. Kwiaty surfinii mogą mieć bardzo różne kolory: biały, kremowy, żółty, różowy lub czerwony. Kwitną one bardzo długo, bo od czerwca aż do późnej jesieni. Stanowią piękną ozdobę balkonów, zwłaszcza zapewniających dobre nasłonecznienie i jednoczesną ochronę przed wiatrem oraz deszczem. 

Pelargonia

Częstym gościem balonów i tarasów jest także pelargonia. Kwitnie ona od maja aż do przymrozków. Pelargonia najczęściej występuje w odmianach czerwonych i różowych, ale można spotkać też okazy białe czy fioletowe. Pędy tej rośliny mogą osiągać długość około 1 m, dlatego też świetnie nadaje się ona do doniczek wiszących na większej wysokości. Wybierając miejsce na powieszenie pelargonii trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by było ono osłonięte od wiatru.

Bidens

Trzecim gatunkiem poleconym przez specjalistę jest mniej popularny bidens czyli uczep rózgowaty. Drobnym, żółtym kwiatom zawdzięcza on swoją trzecią nazwę – złoty deszcz. Pędy tej rośliny mogą mieć długość około 70 cm. Bidens dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych i półsłonecznych, ale źle znosi suszę. 

Fuksja

Do płożących roślin należy również fuksja, wyróżniająca się niezwykle ozdobnymi kwiatami w kształcie dzwonków. Fuksje mogą być różowe, czerwone, białe oraz dwubarwne. Kwiaty, w sprzyjających warunkach, mogą cieszyć oko od kwietnia do października. Warto zapewnić im dostęp do nawozów z dużą ilością potasu oraz regularne podlewanie.

Komarzyca

Piątym gatunkiem nadającym się do hodowania w doniczkach wiszących jest komarzyca. Jest ona może nieco mniej efektowna niż poprzedniczki, ponieważ jej główną ozdobę stanowią liście, a nie kwiaty. Spływają one pięknymi kaskadami, dzięki pędom sięgającym nawet 1,5 m. Dodatkową zaletą komarzycy jest fakt, iż jej zapach odstrasza komary. Dlatego właśnie warto sięgnąć po tę roślinę, urządzając taras czy balkon w miejscu narażonym na wizyty tych nielubianych owadów.