© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rok 2022 we wnętrzach

wnętrza 2022
 |  Informacja prasowa  |  Dom i ogród

Mijający okres zmienił nasze postrzeganie domowych wnętrz. Jest to konsekwencją sytuacji pandemicznej, która przez kolejne miesiące odcina nas od wielu codziennych przyjemności i aktywności, z których do marca 2020 roku nieustannie korzystaliśmy. Czy będzie to następowało również w roku 2022?

Pełen natury

Zamknięci w czterech ścianach uzmysłowiliśmy sobie, że potrzebujemy wnętrzarskiego powrotu do natury - a co za tym idzie – stworzenia azylu, który zapewni nam spokój oraz harmonię. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, wyrazem tego jest skierowanie się ku stylom wnętrzarskim związanym z tym, co oferuje nam przyroda:

- W zasadzie wszystkie elementy aranżacji wnętrz w 2022 roku skierują nas ku relacji z naturą. Przykładem tego jest kolorystyka opierająca się na dwóch paletach barw - z jednej strony na odcieniach ziemi - czyli beż, brąz, błękity, szarości czy karmel, natomiast z drugiej strony modne będą zielenie, widziane na ścianach, meblach czy po prostu w dużej ilości roślin. Ale także odcienie ochry, żółcienie, czy też stłumiona cegła albo pudrowy róż - kolory dodające werwy i energii. Wśród materiałów, które najczęściej wykorzystywać będziemy w 2022 roku wymienić można grubo tkaną bawełnę, len, welur i aksamit. Nasze wnętrza wypełnione będą także drewnem i innymi naturalnymi materiałami, np. wikliną, naturalną ceramiką, kamionką.

Ważny jest także aspekt zrównoważonego rozwoju – w 2022 roku stawiać będziemy coraz częściej na przykład na biodegradowalne tkaniny tapicerskie i te powstałe z butelek PET, płytki ścienne ze skorupek jaj, jak również na blaty powstające z recyklingowanego szkła i kamieni.

Podłogi i ściany A.D. 2022

A co w przypadku ścian i podłóg? Jak tłumaczy architektka Galerii Wnętrz DOMAR, generalnie najpopularniejsze będą powierzchnie fakturalne, pojawiające się we frontach mebli:
- Modne będą lamelki - drewniane bądź drewnopodobne - oraz inne, fakturalne powierzchnie, które sprawiają wrażenie trójwymiarowości. Stawiać będziemy także na zieleń i duże, roślinne tapety, najczęściej przedstawiające masywne, egzotyczne liście. Te elementy ścienne wspaniale łączą się z drewnianą podłogą, powodując swoisty efekt „kontynuacji połączenia ziemi i drzewa”. Warto wspomnieć o bambusie – lekkim, elastycznym i ekologicznym materiale stosowanym w meblarstwie od stuleci, który powraca w 2022 roku jako element mebli, lamp i podłóg, a dodatkowo jest bardziej wytrzymały od dębu. W przypadku podłóg, stawiać będziemy przede wszystkim na drewno lub elementy drewnopodobne, z nawiązaniami do parkietu w formie lamelek kwadratowych czy słynnej jodełki. Podłoga w całej przestrzeni musi być jednolita, aby doskonale łączyć różne przestrzenie mieszkalne.

Architektka Galerii Wnętrz DOMAR wskazuje również na obecność w naszych wnętrzach koloru 2022 roku - Veri Peri 17-3938. Jest to polaczenie jasnego niebieskiego i czerwonego. Barwa roku 2022 ma przywodzić na myśl stabilizację, a także energię i gotowość do działania:

-  Veri Peri ma duży potencjał, by zawojować nasze wnętrza. Ma w sobie energię czerwieni i można go wprowadzać nie tylko w formie dodatków, figur lub wazonów, a także jako element ścienny. Bardzo dobrze łączy się z czernią i bielą, ale również z odcieniami szarości, z różem pudrowym, miętą, szałwią, z różnymi odcieniami beżu i drewnem.

TAK dla światła!

Coraz mocniej wkraczająca do domowych wnętrz praca i nauka zdalna pokazały nam, że jedna lampa w naszych wnętrzach jest niewystarczająca. Wpływa więc to na tak zwane strefowanie, czyli podział wnętrz na strefy:

- Każda strefa w naszym domu powinna być doświetlona - po to, aby wykonywanie czynności do której jest przeznaczona przebiegało jak najbardziej wygodnie, sprawnie i funkcjonalnie. Chcemy pracować? A może odpoczywać czy rozmawiać z przyjaciółmi? Do każdej z tych czynności potrzebujemy innego światła. To mocniejsze oświetlenie - ułatwi pracę przy komputerze. Odpoczniemy zaś najlepiej przy oświetleniu przydymionym. Z kolei przy spotkaniach towarzyskich dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na ciut jaśniejsze, ale równie delikatne i subtelne źródła światła.

Naszą uwagę przesuniemy też w stronę minimalizmu, ocieplonego poprzez obłe i nawiązujące do lat osiemdziesiątych, nietypowe kształty nie tylko w przypadku oświetlenia, a także mebli i dodatków - stolików, sof, foteli czy dywanów.

Z dala od tradycji?

Rok 2022 stanowić będzie kontynuację ubiegłorocznych zmian w sposobie dokonywania zakupów. Choć jak mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, mimo ogromnej mocy Internetu, pewnych rzeczy nie da się poznać online - głównie chodzi tu o odczucia związane z użytkowaniem mebli, takie jak np. miękkość materaca, wyprofilowanie zagłówka fotela czy odpowiednia proporcja wysokości krzesła do stołu:

- Wiele elementów wyposażenia wnętrz to meble, które musimy przed zakupem przetestować i sprawdzić, jak się zachowują w kontakcie z nami. Przez Internet o wiele łatwiej jest kupić dekoracje, tekstylia lub oświetlenie niż komplety wypoczynkowe, łóżka czy fotele.

W 2022 roku zwrócimy się ku kolorom i materiałom czerpiącym z dobrodziejstw natury. Poszukiwać będziemy spokoju i ukojenia zmysłów, kładąc jednocześnie nacisk na wysokiej jakości produkty. Odcięci przez pandemię od niektórych aspektów, do których przez lata byliśmy przyzwyczajeni, poczuliśmy potrzebę otaczania się wygodnymi i wysokojakościowymi przedmiotami, które umożliwiały łączenie funkcjonalności i przytulności. Jak prognozuje architektka wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, trendy te będą prezentowane również w salonach wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jednego z największych tego typu obiektów w Polsce.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry