Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kruszywa ogrodowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Kruszywa ogrodowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jak zaprojektować i urządzić ogród, żeby móc spędzać w nim miło czas? Najważniejszy jest plan! Jego ważną częścią jest wytyczenie ścieżek, a także wybór odpowiedniego podłoża, które będzie utrzymywało odpowiednią temperaturę, odbijało promienie słoneczne oraz przepuszczało wodę, ale nie gromadziło wilgoci. Największą popularnością cieszą się kora ogrodowa, grys, żwir i otoczaki. Co warto wiedzieć o kruszywach ogrodowych, zanim zdecydujemy się na położenie ich w naszym ogrodzie?

Zalety kruszywa ogrodowego

Kamienie ogrodowe mają bardzo wiele zalet. Do najważniejszych należą:

  • Wytrzymałość – kamienie ozdobne do ogrodu nie rozkładają się w takim tempie jak kora drzewna, nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym i nie są przenoszone przez wiatr.
  • Cena – żwir i grys należą do najtańszych kruszyw ogrodowych. Jeśli masz dużą działkę i potrzebujesz sporo surowca do jej zagospodarowania – wybierz kamienie ozdobne.
  • Uniwersalność – kamienie ogrodowe (mimo nazwy) są stosowane również wewnątrz albo na balkonach. Dzięki kamieniom różnej wielkości nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć ich jako wypełnienie małej doniczki na tarasie lub do udekorowania balkonowej aranżacji.
  • Przepuszczalność – kruszywa ogrodowe są przepuszczalne, zapewniając w ten sposób prawidłowy obieg wody, co ma duże znaczenie zwłaszcza w czasie ulewnych deszczy. Kamienie ozdobne do ogrodu zapobiegają powstawaniu kałuż i skutecznie odprowadzają wodę.
  • Wygoda – po ścieżkach wysypanych kruszywem ogrodowym chodzi się bardzo przyjemnie. Niezależnie od warunków atmosferycznych nie jest ślisko lub grząsko. Kamienie ozdobne do ogrodu o każdej porze roku zachowują swoje właściwości.

Pielęgnacja kruszyw ogrodowych – jak czyścić kamienie ozdobne do ogrodu?

Utrzymanie w czystości kamieni ogrodowych jest bardzo proste. Większość zabrudzeń usuwa się samoistnie podczas deszczu. W przypadku naprawdę poważnych zabrudzeń można sięgnąć po myjkę pod ciśnieniem. Powinna usunąć nalot, piasek i inny brud, który z biegiem czasu pokrywa kruszywa ogrodowe. Białe i duże kamienie można dodatkowo zaimpregnować, chroniąc je w ten sposób przed zażółceniami. Jest to jednak czasochłonne, jeśli planujemy aranżacje z dużą ilością kruszywa.

Jak można wykorzystać kamienie ozdobne do ogrodu?

Kruszywa ogrodowe można wykorzystać na wiele sposobów. Coraz bardziej popularne staja się gabiony, czyli ogrodzenia metalowe, które wypełnia się kruszywem. Zdarza się, że w środku umieszcza się także szkło lub drewno, żeby nadać ogrodzeniu jeszcze bardziej industrialny charakter. Taki płot jest z pewnością oryginalnym rozwiązaniem i dobrym sposobem na nietuzinkowe ogrodzenie swojej działki. W trakcie prac warto skorzystać z usług minikoparki. Wykopanie dołków i ich zabetonowanie to zadanie idealne dla małej koparki, która nie naruszy podłoża, a jednocześnie szybko poradzi sobie z jego przygotowaniem do dalszych prac.

Najbardziej tradycyjnym sposobem wykorzystania kamieni ogrodowych jest wytyczenie ścieżek. Zwłaszcza w miejskich ogrodach często można spotkać żwirowane alejki. Nic dziwnego – kruszywa ogrodowe są niesamowicie wytrzymałe, a przy tym przez długi czas wyglądają estetycznie.

Sprawdź także Jak ułożyć kamienie ozdobne w ogrodzie na: https://digilife.pl/jak-ulozyc-kamienie-ozdobne-w-ogrodzie/