Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego w małej łazience potrzebny jest grzejnik?

Grzejniki łazienkowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Teraz jest to mniej powszechne, ale niektórzy ludzie nadal mają w łazience żeliwny grzejnik, który został zainstalowany w czasach PRL. Zrozumiałe jest, że podczas remontu zastępuje się go grzejnikiem pionowym, który zazwyczaj ma wystarczającą moc cieplną. W mieszkaniach łazienki są małe, ale na przykład w domkach letniskowych łazienki są duże, więc sam podgrzewacz do ręczników nie wystarczy do ogrzewania. Potrzebna jest dodatkowa instalacja w postaci grzejnika.

Grzejniki łazienkowe

Nie ulega wątpliwości, że bateria w łazience jest potrzebna, ale pytanie, po co ona tam jest. Mówimy tu o zwykłym grzejniku w każdym pomieszczeniu. W łazience grzejnik ręcznikowy pełni głównie funkcję grzewczą. Jest to zasadniczo rejestr ogrzewania wody, którego główną funkcją jest ogrzewanie. Jest to więc również rodzaj kaloryfera.

Łazienka jest niewielka, więc zazwyczaj wystarcza podgrzewacz do ręczników. W grzejniku pionowym wydajność ogrzewania jest większa niż w stosunku do zwykłego podgrzewacza do ręczników, w takim przypadku konieczna jest instalacja grzejnika w łazience. Nadają się do tego celu:

  • grzejniki stalowe;
  • grzejniki aluminiowe;;
  • grzejniki bimetaliczne.

Te ostatnie są najbardziej praktyczne i niezawodne. Ale zdarza się też, że wraz z mieszkaniem odziedziczyłeś żeliwny grzejnik w łazience. W przeszłości nie przejmowałeś się zbytnio tym, aby wyglądało to ładnie. Najważniejsza jest jakość i trwałość, dlatego w łazience montowali zwykłe żeliwne grzejniki w trzech sekcjach. Zazwyczaj zastępuje się je albo wodnym wieszakiem na ręczniki, albo urządzeniem kombinowanym (grzejnik + wieszak na ręczniki). Należy zwrócić uwagę na straty ciepła w pomieszczeniu.

Co zrobić, jeśli usuniesz grzejnik z łazienki?

Jest pewna kategoria osób, którym nie tylko grzejnik w łazience, ale nawet wieszak na ręczniki przeszkadza i decydują się na ich likwidację. Od razu robi się bardziej przestrzennie, schludnie i minimalistycznie, jednym słowem - modnie. Ale wyniki są następujące:

  • Spadek temperatury poniżej komfortowego poziomu;
  • Zwiększona wilgotność - powoduje rozwój grzybów;
  • Niezrównoważone systemy ogrzewania lub gorącej wody.
  • Samowolne usuwanie urządzeń grzewczych z sieci centralnej jest niedozwolone.

Oznacza to, że grzejnik w łazience nie może być wymieniony bez udziału firmy remontowej. Montują oni wymiennik ciepła z uwzględnieniem danych projektowych dotyczących jego oporu hydraulicznego. Ma to na celu zapewnienie równowagi systemu. Zabronione jest nawet przenoszenie grzejnika w inne miejsce, a tym bardziej jego całkowity demontaż. Zdecydowanie odradzamy usuwanie grzejników z łazienek.

Jak dobrać grzejnik do łazienki

O gustach się nie dyskutuje, dlatego design wieszaka na ręczniki czy grzejnika łazienkowego to coś, co każdy wybiera dla siebie. Pierwszą ważną decyzją jest to, jaka ma być moc cieplna grzejnika. Jeśli zasady te są przestrzegane, należy obliczyć straty ciepła. Trzeba o tym wiedzieć, bo jest wiele niuansów. Jest mało prawdopodobne, aby można było od razu dokonać dokładnych obliczeń. Aby uzyskać dokładny odczyt należy zwrócić się do profesjonalistów.

Metoda ludowa polega na doborze baterii do łazienki według powierzchni pomieszczenia. Owszem, otrzymana wartość będzie przybliżona, ale obliczenia nie są trudne, a co najważniejsze - działają. Na każdy metr (2,5 m sufitu) potrzeba 100 W energii cieplnej.

Po zapoznaniu się z wymaganiami dotyczącymi mocy, będziesz wiedział, jakiego typu nagrzewnicy będziesz potrzebował.

Podgrzewacze wody zawierają oczywiście rejestry grzewcze (grzejnik i podgrzewacz do ręczników). Zaletą urządzeń jest brak kosztów eksploatacji. Czego nie można powiedzieć o elektrycznych wieszakach na ręczniki, ale mają one również mocne strony. Należy do nich całoroczna praca bez przerwy, różnorodność wzornictwa oraz możliwość zdalnego sterowania urządzeniem za pomocą inteligentnych gniazdek. Zwrócić uwagę na króćce do podłączenia wodnych grzejników ręcznikowych do obiegu. Mogą one być umieszczone z boku lub pod spodem. Odstępy między nimi muszą odpowiadać połączeniom na przewodach pionu.