Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku?

Ekogroszek
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jeszcze do niedawna jednym z najpopularniejszych paliw stałych był węgiel. Sytuacja jednak powoli się zmienia, co wynika ze względów ekologicznych, a także z chęci stosowania coraz bardziej komfortowych rozwiązań. Z tego powodu dużą popularnością wśród użytkowników cieszy się ekogroszek. Dowiedz się, na jakie parametry zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Ekogroszek - co to takiego?

Ekogroszek to paliwo powstałe z węgla poddanego odpowiedniej obróbce. Aby węgiel kamienny mógł przybrać formę ekogroszku, należy przede wszystkim poddać go rozdrobnieniu. Wstępnie rozkruszone bryły węgla przesiewane są przez specjalne sito, które ma na celu oddzielenie pyłu i bardzo niewielkich kawałków od ziaren o pożądanej wielkości. Kolejnym krokiem jest płukanie, mające za zadanie wyeliminowanie miału, pyłu, osadu, a także dużej ilości szkodliwych substancji, które mogłyby się przedostać do atmosfery w czasie palenia. W wyniku tego procesu obniża się także spiekalność, co ma pozytywny wpływ na późniejszy proces spalania. Węgiel, który zostanie poddane takiej obróbce przybiera formę ekogroszku o wielkości ziarna od 5 do 25 mm, co umożliwia spalania go w kotłach z automatycznym podajnikiem. 

Kotły na ekogroszek to sposób na łatwe oraz oszczędne ogrzanie domu - wyjaśnia przedstawiciel sklepu 499.pl z RybnikaOgrzewanie tego typu jest tańsze od zastosowania gazu czy też oleju, a nowoczesne piece to urządzenia o dużej efektywności. Są one ponadto łatwe w obsłudze, wystarczy bowiem raz na jakiś czas napełnić je odpowiednią ilością paliwa, co powoduje, że spalanie odbywa się w sposób ciągły i nie wymaga od użytkownika ciągłego pamiętania o obsłudze pieca. Aby jednak ten typ ogrzewania był efektywny, warto wybrać ekogroszek dobrej jakości.

Jak rozpoznać dobry ekogroszek?

Ogromny wybór dostępnego na rynku ekogroszku sprawia, że niekiedy trudno dokonać dobrego wyboru. Z tego powodu, warto wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Do najważniejszych parametrów ekogroszku należą:

  • kaloryczność - wskaźnik ten określa wartość opałową - im wyższa kaloryczność tym większa ilość ciepła wydzielana podczas spalania. W okresie mniejszego zapotrzebowania na ciepło sprawdzi się tańszy ekogroszek o kaloryczności 21-24 MJ/kg. W mroźne dni zdecydowanie lepiej wybrać opał o kaloryczności 24-27 MJ/kg lub 26-29 MJ/kg, 
  • wilgotność - najlepszym wyborem jest ekogroszek o niskiej wilgotności, której wartość nie przekracza 10-12%. Palenie wilgotnym opałem jest nie tylko nieefektywne, ale także niebezpieczne dla kotła i przewodów kominowych,
  • spiekalność - dla komfortu palenia i utrzymania kotłowni w czystości warto wybierać ekogroszek o niskiej spiekalności. W innym przypadku trzeba się liczyć z koniecznością uciążliwego usuwania spieków i kontrolowania pracy kotła. Ekogroszek o małej spiekalności posiada wartości 0-20, natomiast wysoka spiekalność kształtuje się na poziomie 55-85,
  • zawartość popiołu - najlepiej wybierać ekogroszek o zawartości popiołu w granicach 6%. W innym przypadku trzeba się liczyć z koniecznością uciążliwego oczyszczania pieca,
  • opakowanie - niezwykle istotna jest również kwestia przechowywania opału. Najlepiej jeśli jest on pakowany w worki, jest to bowiem gwarancja, że został właściwie ochroniony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.

W eksploatacji pieca na ekogroszek liczy się zarówno właściwe ustawienie, jak i jakość opału. Ekogroszek niskiej jakości, a także dobór niewłaściwych parametrów spalania z pewnością negatywnie wpłyną na efektywność grzewczą kotła.