© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy lampa podłogowa sprawdzi się w przedpokoju?

lampa podłogowa
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Chociaż opinie na ten temat są podzielone to lampy podłogowe znajdują duże zastosowanie w domowych korytarzach. Nie jest to, co prawda, rozwiązanie najbardziej popularne, ale z pewnością oryginalne i warte uwagi. W artykule przeczytacie nie tylko o stylowym i funkcjonalnym oświetleniu korytarza, ale też o zaletach aranżacji lamp stojących w takich pomieszczeniach. Zostańcie z nami i sprawdźcie, czy lampa podłogowa do przedpokoju to dobry pomysł…

Oświetlenie korytarza – postaw na stylowe i funkcjonalne lampy stojące

Przedpokój jest jednym z najmniejszych pomieszczeń w całym domu, a zwykle sprawia najwięcej problemów w aranżacji. Na niewielkiej powierzchni musi się zmieścić tutaj całkiem sporo, co w wielu przypadkach rodzi konieczność pójścia na wiele kompromisów i rezygnacji z pewnych rozwiązań. Zostawmy jednak aspekty dotyczące wyboru mebli, kolorystyki oraz materiałów wykończeniowych i skupmy się na oświetleniu korytarza, które odgrywa bardzo ważną rolę w takich wnętrzach. Największą popularnością pod tym względem cieszą się lampy sufitowe i wiszące, które świetnie odnajdują się w roli oświetlenia głównego. Dużym zainteresowaniem cieszą się też plafony, spoty i reflektory. 

A co z ich stojącymi konkurentkami, czyli lampami podłogowymi? Czy one mają szansę dobrze sprawdzić się w małym, wąskim i ciasnym przedpokoju? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To, czy lampa podłogowa spełni swoją funkcję w korytarzu będzie zależało nie tylko od jego metrażu, kształtu i położenia, ale też od samego oświetlenia. Niektóre przedpokoje nie pozostawiają miejsca na cokolwiek poza wieszakiem i niską półką na buty, inne tej przestrzeni mogą zaoferować całkiem sporo. To głównie takim wnętrzom dedykowane są stojące lampy podłogowe, choć jak to bywa i od tej reguły, można znaleźć pewne wyjątki… 

lampa podłogowa break sfmeble

Lampa podłogowa do przedpokoju: oryginalne rozwiązanie do małych i dużych wnętrz

Asortyment lamp podłogowych na przestrzeni lat urósł do tak pokaźnych rozmiarów, że teraz można łatwo znaleźć praktyczne oświetlenie do każdego wnętrza. Lampy stojące nie są przecież tworzone przez producentów według jednego wzoru, dlatego zarówno ich estetyka, jak i kształty oraz rozwiązania konstrukcyjne są bardzo mocno zróżnicowane. Co chcemy przez to powiedzieć? A to, że pośród takich opraw oświetleniowych kryje się całkiem sporo modeli, które mają szansę znaleźć praktyczne zastosowanie w przedpokoju. Oczywiście, nie każda lampa stojąca będzie pasować do takiego wnętrza, ale jest wiele takich, które mogą wiele dobrego dla takiego pomieszczenia zdziałać. 

Lampa podłogowa w przedpokoju nadal jest stosunkowo rzadkim widokiem, co tak naprawdę można wykorzystać z korzyścią dla aranżacji korytarza i potraktować jako atut. Macie wątpliwości, czy lampa stojąca zda tutaj egzamin na funkcjonalne oświetlenie i dobrze odegra swoją rolę? Odpowiadamy: tak, ale pod pewnymi warunkami. Najważniejszym jest dopasowanie takiego źródła światła do metrażu wnętrza i planowanego sposobu przeznaczenia. Jeszcze przed zakupem powinniście przemyśleć, gdzie w przedpokoju będzie stała lampa podłogowa. Także na tym etapie zastanówcie się nad wymiarami lampy stojącej, formą kloszów i materiałami zastosowanymi do ich wykonania. 

Jaką lampę podłogową do przedpokoju wybrać? Propozycje i inspiracje od sfmeble

Aranżacja przedpokoju rządzi się swoimi prawami, głównie dlatego, że metraż takich wnętrz pozostawia wiele do życzenia. Brak okna nie tylko odcina to pomieszczenie od dostępu do naturalnego światła, ale też rodzi konieczność zakupu praktycznych opraw oświetleniowych. Dobra wiadomość jest taka, że nawet z takiej sytuacji da się wybrnąć – dobrze dopasowana lampa podłogowa jest w stanie poradzić sobie z takimi zadaniami nie przeszkadzając przy tym w wygodnym korzystaniu z wnętrza. Jaki model wybrać? Taki, który zapewni wam praktyczne oświetlenie i wykorzysta potencjał tego pomieszczenia - szeroki wybór lamp podłogowych do przedpokoju znajdziecie na sfmeble.pl. 

lampa podłogowa oasis sfmeble

W korytarzu dobrze sprawdzą się lampy stojące ze szklanymi i białymi kloszami, wsparte na jednej nóżce lub stylizowane na żarówki. Dlaczego? Z  prostego powodu – są lekkie, zgrabne i dają dużo światła. Dobrym wyborem będą także lampy w drucianych oprawach, metalowe, złote, z regulacją wysokości i ruchomymi kloszami. Świetnie sprawdzą się tutaj modele minimalistyczne, nowoczesne, niezbyt rozłożyste w formach i oszczędne w kształtach. Do przedpokoju fajnym rozwiązaniem są energooszczędne lampy ledowe, szczególnie te kierujące strumień światła w stronę podłogi lub sufitu – to sprytny trik, za pomocą którego można optycznie dodać kilka centymetrów do metrażu wnętrza.

Gdzie ustawić i jak zaaranżować lampę stojącą w korytarzu, aby była praktyczna?

Lampa podłogowa w przedpokoju nie może przeszkadzać w otwieraniu i zamykaniu drzwi wejściowych czy swobodnym przemieszczaniu się po korytarzu. Ustawienie, które krępuje ruchy domowników lub wymaga przestawiania lampy za każdym razem, kiedy chcemy dostać się do szafy lub szafki na buty jest dużym błędem. Co możecie zrobić, aby go uniknąć? Dobrze przemyśleć lokalizację gniazdek elektrycznych w korytarzu. Lampa stojąca powinna znajdować się możliwie jak najbliżej kontaktu, tak, aby kabel nie przebiegał przez cały przedpokój i nie plątał się pod nogami. Najlepszym miejscem dla takiej oprawy oświetleniowej będzie kąt znajdujący się w pobliżu lustra – światło lampy odbijające się od szklanej tafli nie tylko stworzy ciekawy efekt dekoracyjny, ale też wizualnie powiększy wnętrze.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry