Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


W jaki sposób należy zadbać o trawnik po jego założeniu?

trawnik
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Zakładanie trawników to nie lada problem dla osób, które kompletnie się na tym nie znają. Jednak mogą sobie pomóc, zatrudniając specjalną firmę ogrodniczą. Niestety odpowiedniej pielęgnacji po założeniu trawnika muszą nauczyć się sami.

Wapnowanie i odkwaszanie trawnika

Jeżeli naszym marzeniem jest piękny trawnik, należy przede wszystkim zadbać, aby gleba zawierała prawidłową ilość wapnia. Pierwiastek ten odgrywa bardzo dużą rolę w procesie rozwoju roślin, ponieważ m.in. podnosi efektywność działania nawozów czy poprawia strukturę gleby. Godnym uwagi jest fakt, że prawidłowy odczyn gleby powinien mieścić się w przedziale od 5,6 do 6,6 pH. Czasami konieczne jest odkwaszanie gleby, które przeprowadza się przed zimą lub wczesną wiosną po wcześniejszym wykonaniu analizy. Analiza polega na pobraniu próbki gleby, którą przekazuje się do podstawowego badania.

Jeśli na naszym trawniku pojawi się mech, jest to znak, że podłoże jest zbyt kwaśne i należy użyć nawozu wapniowo-magnezowego.

Przygotowanie trawnika do zimy

Do podstawowych pielęgnacji trawnika należy zaliczyć koszenie, nawadnianie oraz zasilanie darni. Po założeniu trawnika szybko wykorzystują się składniki pokarmowe i trawa zaczyna żółknąć. Aby do tego nie doszło, należy zadbać o prawidłowe nawożenie. Ostatnie nawożenie należy przeprowadzić w sierpniu oraz we wrześniu. Najlepiej sprawdzi się nawóz w postaci granulatu, ponieważ bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie. Ten rodzaj nawozu używamy dopiero po skoszeniu trawy.

Zasady podlewania trawnika

Podlewanie trawnika to ważny zabieg, który ma ogromny wpływ na to, jak bedzie wyglądał nasz trawnik. Zanim założymy nowy trawnik, powinniśmy wiedzieć jakie czynniki wpływają na stopień podlewania. Do podstawowych czynników należą:

  • pora roku
  • temperatura powietrza
  • opady deszczu
  • zaciemnienie i nasłonecznienie

Osoby, które w ogóle nie mają pojęcia, w jaki sposób należy podlewać trawnik, muszą przyjąć ogólne normy. W okresie sierpnia temperatura powietrza jest bardzo wysoka, dlatego należy podlać trawnik 5 litrami wody na metr kwadratowy, o ile gleba jest przepuszczalnia. Jeśli gleba jest gliniasta, wystarczą tylko 3 litry.

Podlewanie trawnika powinno być regularne obojętnie czy założyliśmy nowy trawnik czy też pielęgnujemy stary. W przypadku kiedy chcemy, aby nasz trawnik był zielony, musimy go podlewać wcześnie rano lub późnym wieczorem, ponieważ późniejsza pora może doprowadzić do poparzenia trawy. W przypadku podlewania trawnika warto skusić się na zakup automatycznego systemu nawadniania, który należy odpowiednio dopasować do wielkości terenu. Więcej o zakładaniu trawników przeczytasz na https://brzozowisko.com/zakladanie-ogrodow/

Usuwanie kretowisk

Na samym początku należy usunąć zniszczenia, które pojawiły się w okresie zimowym. Kolejny krok to wyrównanie gleby i rozgarnięcie kopców, które pojawiły się po zimie. W miejscach, gdzie doszło do ubytków ziemi, należy ją dosypać i dobrze udeptać, a następnie dosiać trawę. Dosianie trawy początkowo będzie rzucało się w oczy, jednak z biegiem czasu murawa zrówna się kolorystycznie z całym trawnikiem.