Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kilka nieoczywistych pomysłów na wyposażenie ogrodu

domek ogrodowy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Ogród jest miejscem, które zapewnia całe bogactwo możliwości aranżacyjnych i może pełnić wiele funkcji. W ogrodzie zajmujemy się uprawą roślin, organizujemy spotkania ze znajomymi, a w wolnym czasie relaksujemy się na tarasie. Jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego ogrodu i zastanawiasz się, jak go zaplanować, aby był funkcjonalny, a przy tym nieszablonowy? Przedstawiamy kilka pomysłów na zaprojektowanie i wyposażenie ogrodu w nieoczywisty sposób.

  • Wygoda i estetyka

Ogród może sprawić swoim właścicielom wiele radości, ale jego pielęgnacja potrafi pochłaniać wiele czasu. Dlatego warto zagospodarować przestrzeń ogrodową w taki sposób, aby opieka nad nim nie zajmowała większości wolnego czasu. Dobrze zaplanowany ogród wygląda estetycznie i jest dopasowany do indywidualnych potrzeb właścicieli.

Doskonałym pomysłem jest wydzielenie różnych stref w ogrodzie. To rozwiązanie sprawi, że przestrzeń ogrodowa stanie się wygodna, funkcjonalna i uporządkowana. Poszczególne strefy można wydzielić np. za pomocą roślin, uzyskując w ten sposób ciekawy efekt. Można też zastosować w tym celu stylową pergolę lub niskie ogrodzenie. Oryginalnym pomysłem jest wytyczenie ścieżek np. z naturalnych kamieni, „plastrów drewna” lub podkładów kolejowych, które nadadzą ogrodowi ciekawy i niepowtarzalny charakter.

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie

Po zakończeniu prac ogrodniczych, czas na długo wyczekiwane chwile relaksu. Aby móc wygodnie odpocząć w ogrodzie, warto przeznaczyć trochę przestrzeni na zaprojektowanie komfortowej strefy wypoczynkowej, np. w postaci przydomowego tarasu. Powinno znaleźć się na nim miejsce na wygodne meble ogrodowe, dzięki którym będziemy mogli delektować się ulubioną kawą o poranku, spożywać rodzinne posiłki, a także organizować letnie przyjęcia pod chmurką. Takie meble można nawet wykonać samemu, używając w tym celu palet i miękkich poduszek. Dzięki temu taras zyska na oryginalności, a Ty nie wydasz dużej sumy na jego urządzenie. Najlepiej, kiedy strefa wypoczynkowa znajduje się przy domu i jest z nim połączona, stanowiąc niejako jego przedłużenie. To zdecydowanie ułatwi przenoszenie naczyń oraz dań na dwór. Podłoże na tarasie trzeba wykonać z twardych i mocnych materiałów odznaczających się odpornością na czynniki zewnętrzne oraz długoletnią żywotnością. Niezwykłego charakteru doda tarasowi oświetlenie np. w postaci drewnianych lampionów oraz łańcuchów z lampkami.

Strefa dziecięca w ogrodzie

Jeśli masz dzieci, doskonałym pomysłem jest wygospodarowanie przestrzeni na dziecięcy plac zabaw. Można w nim umieścić np. huśtawkę, piaskownicę, czy też drewniany domek ogrodowy. Prywatny plac zabaw jest doskonałym sposobem na zapewnienie dzieciom udanej zabawy na dworze. Projektując atrakcyjną strefę dla dzieci w swoim ogrodzie, możesz być pewien, że Twoje pociechy nie będą się nudzić i z chęcią będą spędzać czas na dworze podczas pogodnych dni. 

Miejsce do przechowywania sprzętu i narzędzi

Jeśli posiadasz duży ogród, warto wydzielić w nim część gospodarczą, która będzie służyła do przechowywania urządzeń i narzędzi ogrodowych, rowerów, grilla oraz pozostałych artykułów do rekreacji i pracy w ogrodzie. Zwykle im większa jest powierzchnia ogrodu, tym więcej sprzętu posiadamy do jego pielęgnacji. Strefę gospodarczą może tworzyć np. przestronny domek narzędziowy, który łatwo pomieści w sobie cały sprzęt. Dzięki temu przestrzeń ogrodowa pozostanie uporządkowana i estetyczna.