Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Drzwi zewnętrzne aluminiowe – nie tylko w budownictwie pasywnym

Drzwi zewnętrzne aluminiowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Stolarka drzwiowa i okienna to jedne z najważniejszych elementów w każdym obiekcie. Wybierając drzwi zewnętrzne zastanawiamy się, jaki materiał spełni nasze użytkowania. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by połączyć oszczędności z estetyką, której potrzebuje dom lub innego rodzaju budynek.

Choć za trwałość i jakość docenia się produkty drewniane, drzwi zewnętrzne aluminiowe zyskują coraz większe uznanie wśród odbiorców. Jakie posiadają właściwości? Dlaczego warto na nie postawić zamiast na tradycyjne produkty drewniane?

Drzwi zewnętrzne aluminiowe – doskonała alternatywa dla produktów drewnianych

Niegdyś aluminiowe drzwi pozostawiały wiele do życzenia. Nie były odpowiednio odporne na wypaczenia, odkształcenia i uszkodzenia zewnętrzne, a ich estetyka wpisywała się w budynki firmowe lub użyteczności publicznej, ale nie w architekturę domów i mieszkań. Obecnie, zarówno procesy produkcyjne, jak i samo aluminium zostały udoskonalone, dzięki czemu można liczyć na wykonanie drzwi zewnętrznych, które właściwościami i estetyką odpowiadają najbardziej wymagającym.

Aluminiowe drzwi zewnętrzne są zatem świetną alternatywą dla drewnianych odpowiedników. Nie ma wątpliwości co do ich jakości, a walory wizualne pozwalają na zastosowanie w dowolnym obiekcie. Co więcej, spełniają one wymagania zarówno wytyczone przez budownictwo pasywne, jak i te, które są charakterystyczne dla obiektów wznoszonych zgodnie z zasadami budownictwa tradycyjnego.

Właściwości i zalety

Aluminiowe drzwi zewnętrzne gwarantują trwałość na lata użytkowania, nawet pomimo intensywnej eksploatacji. Są lżejsze i cieńsze od drewnianych odpowiedników, co wpływa na bezproblemowy, szybki i sprawny montaż. Finalnie można liczyć na oszczędności.

Aluminium jest podatne na kształtowanie, dzięki czemu powstają drzwi zewnętrzne o standardowych kształtach i rozmiarach, a także nietypowych, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jednocześnie nie można im odebrać niepodatności na odkształcenia czy wypaczenia, co niegdyś zarzucano niedopracowanym produkcjom.

Te same drzwi mogą być łączone z innymi materiałami, np. szkłem. Takie rozwiązania są polecane, gdy drzwi mają mieć niestandardową wysokość. Zastosowanie przeszkleń pozwala na doświetlenie wnętrza, a przy okazji estetyka takich drzwi staje się jeszcze ciekawsza.

Drzwi zewnętrzne z aluminium mogą się prezentować nowocześnie lub nieco bardziej tradycyjnie. Dostępne są bowiem okleiny imitujące surowce naturalne, np. drewno. Odbiorcy zyskują zatem na produkcie, który posiada najlepsze właściwości z aluminiowych konstrukcji, lecz o walorach wizualnych oferowanych przez drewniane odpowiedniki. O tym, jak mogą się prezentować konkretne produkty, warto się przekonać dzięki specjalnemu konfiguratorowi, który jest dostępny pod adresem http://konfigurator.kobbe.pl/konfigurator/pl/.

Nie można pominąć kwestii odporności na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto wysokiej jakości drzwi zewnętrzne z aluminium chronią przed niepożądaną ucieczką ciepła z wnętrz, wpływają zatem na energooszczędność. To dlatego są pożądane w budownictwie pasywnym, choć nie tylko. Są przy tym izolatorem akustycznym, dzięki czemu domownicy mogą liczyć na spokój i poczucie prywatności, nawet, gdy obiekt jest położony w centrum, przy hałaśliwej ulicy lub na parterze/niskich piętrach.

Drzwi zewnętrzne kobbe

Jak wybierać?

Drzwi zewnętrzne muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim w prawie określone są ich minimalne parametry – wysokość to minimum 200 cm, szerokość zaś – 90 cm. Takie wymiary gwarantują swobodne przemieszczanie się oraz bezproblemowe wnoszenie mebli, sprzętu AGD lub innych rzeczy o sporych gabarytach. Większe i nietypowe wymiary oczywiście są możliwe do zrealizowania.

Warto pamiętać o tym, że w mieszkaniach najlepiej w użytkowaniu sprawdzają się drzwi otwierane do wewnątrz, zaś w domach stawia się na drzwi otwierane na zewnątrz.

Odbiorców powinny także interesować dwa główne parametry. Pierwszy z nich to współczynnik Ud, informujący o ryzyku ucieczki ciepła z wnętrza. Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej. Wartość dB informuje o izolacji akustycznej – powinien zatem wynosić minimum 30.

Oczywiście nie bez znaczenia są zastosowane w drzwiach zabezpieczenia, w tym antywłamaniowe. Tutaj jednak w grę wchodzi indywidualny wybór odbiorców. Nie wszędzie wymagane są najlepsze, najdroższe zabezpieczenia. Sedno tkwi w tym, by dopasować je do miejsca położenia i rodzaju obiektu. Gdy dom lub firma znajdują się na uboczu, z dala od centrum, w terenie opustoszałym, trzeba postawić na lepsze zabezpieczenia niż wymagane są chociażby w mieszkaniach w blokach.

Choć na rynku nie brakuje producentów drzwi aluminiowych, finalny wybór powinien być podyktowany nie niską ceną, lecz jakością oferowanych produktów i możliwością indywidualnych, ściśle dopasowanych realizacji. Na to wszystko można liczyć, wybierając do współpracy firmę KOBBE.