Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Klimatyzacja do mieszkania - 10 porad jak wybrać dobrego instalatora

Montaż klimatyzacji
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

W dobie coraz większych fal upałów wiele osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Jest to opcja polecana dla wszystkich tych, którzy większą część bardzo ciepłego lata spędzą w mieście. Tylko odpowiednio dobrany klimatyzator pozwoli utrzymać odpowiednie warunki w pomieszczeniu i da szereg innych korzyści.

Jak wybrać odpowiedni klimatyzator ? Najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z firmą zajmująca się profesjonalnym montażem klimatyzacji. W kilku punktach przedstawimy jak wybrać firmę która wykona pracę kompleksowo i da pełną gwarancję na wykonane prace oraz zakupiony sprzęt.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub domu

Klimatyzacja od kilku lat stała się standardowym wyposażeniem mieszkania lub domu. Dostępny asortyment jest tak wielki, że podjęcie decyzji jaki model i typ klimatyzatora wybrać, nie należy do najłatwiejszych. Podobnie jest z wyborem wykonawcy. Więc jak wybrać najlepszy klimatyzator i od czego zacząć montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja z montażem Warszawa - Zamów darmową wycenę 

 • Zadzwoń -> +48 724 717 001

Poniżej najważniejsze wskazówki, które pomogą wybrać dobrego instalatora.

1. Dobór klimatyzatora

Na rynku dostępne jest wiele modeli klimatyzatorów – kasetonowe, podstropowe, kanałowe, konsolowe, ścienne typu split oraz ścienne typu multisplit. Najbardziej popularną wersją w ostatnich latach są klimatyzatory ścienne typu split lub multisplit ponieważ są one bardzo wygodne w montażu i łatwe w obsłudze. Idealnie sprawdzą się w mieszkaniach i domach ponieważ, dopasują się do każdego wnętrza dzięki nowocześnie wyglądającym jednostką wewnętrznym. Najnowsze jednostki wyróżniają się wielofunkcyjnością ponieważ nie tylko chłodzą powietrze , ale mogą je także nagrzewać, jonizować i oczyszczać. Kluczowe jest jednak aby wybrany klimatyzator gwarantował odpowiednia moc chłodniczą przy niskich kosztach eksploatacji. Jeśli szukasz klimatyzatora ale nie wiesz na jakie parametry zwrócić uwagę możesz skorzystać z artykułów typu „Jaki klimatyzator wybrać” lub rankingu klimatyzatorów. Można też zdać się na wiedzę i doświadczenie firmy zajmującej się montażem klimatyzacji.

2. Rozeznanie rynku – zbierz oferty na montaż klimatyzacji od kilku wykonawców

W dobie rosnących cen warto oszczędzać w każdym przypadku.  Jeśli nie chcemy przepłacić za montaż klimatyzacji warto porównać kilka ofert lokalnych firm. Należy jednak pamiętać że przedstawione wyceny niekoniecznie zawierają ten sam zakres prac.  Z drugiej strony dadzą nam one ogólny ogląd na jaki koszt montażu klimatyzacji musimy być przygotowani. Są one również dobrym punktem wyjścia do dalszych rozmów z firmą na temat szczegółowych warunków i ostatecznej ceny realizacji usługi.

Rzetelnie sporządzone oferta może dać sygnał czy wykonawca profesjonalnie podchodzi do wykonywanej pracy, a także czy wykona cały zakres usług na którym nam zależy.

3. Doświadczenie firmy – warto sprawdzić.

 Jeden z ważniejszych punktów, szczególnie gdy chcemy zamontować nietypowa jednostkę np. typu multisplit. Wskazane jest wtedy dopytać instalatora czy ma doświadczenie w montażu tego typu jednostek. Warto również skorzystać z Internetu w celu wyszukania opinii o danym wykonawcy wystawionych przez klientów. Doświadczenie instalatora pozwoli nam być spokojnym co do jakości wykonanych prac, odpowiedniego poprowadzenia instalacji oraz wyboru optymalnego urządzenia.  

4. Atesty i certyfikaty producenta

Wymóg niezbędny jeśli chcemy cieszyć się pełna gwarancją producenta urządzenia. Należy szukać instalatorów którzy posiadają atesty i certyfikaty ponieważ niejednokrotnie wymaga tego producent. Jest to szczególnie ważne jeśli kupimy klimatyzator we własnym zakresie a osobno zlecimy montaż. Żeby uniknąć nieporozumień warto połączyć usługę kupna klimatyzatora z montażem i wybrać firmę która zajmie się tym kompleksowo.

5. Analiza zakresu prac w ofercie na montaż klimatyzacji

Jeśli nie chcesz być zaskoczony nieplanowanymi kosztami warto sprawdzić czy oferta na montaż klimatyzacji uwzględnia pełny zakres prac. Zdarza się że wykonawca wskazuje niektóre usługi jako dodatkowo płatne.

W podstawowym zakresie montażu klimatyzatora powinno znaleźć się:

 • Wywiercenie otworu w ścianie
 • Instalacja jednostki zewnętrznej i wewnętrznej
 • Wykonanie instalacji freonowej
 • Zasilanie elektryczne klimatyzatora
 • Wykonanie grawitacyjnego odpływu skroplin
 • Próba szczelności
 • Wykonanie próżni w układzie
 • Pełne uruchomienie
 • Test działania klimatyzacji
 •  Instruktaż

Powyższe czynności to nie wszystko, istotna jest również informacja jaka długość instalacji wliczona jest w cenę  oraz czy wszystkie materiały zostały w niej uwzględnione. Niejednokrotnie zakres prac jednego wykonawcy nie pokrywa się z zakresem drugiego np. w cenie uwzględniono wykonanie instalacji do 3m lub do 5m. Zawsze warto dopytać o koszt dodatkowych usług takich jak: instalacja pompki skroplin, wynajem zwyżki, doprowadzenie zasilania z rozdzielni itp.

6. Wizja lokalna jeśli za darmo, warto skorzystać

W celu uzyskania dokładnej wyceny warto poprosić wykonawcę o przeprowadzenie wizji lokalnej. Wykonawca powinien dokładnie sprawdzić możliwości instalacji klimatyzacji. Powinien określić miejsce montażu jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, wytyczyć przebieg instalacji freonowej, ustalić punkt zasilania elektrycznego oraz miejsce odprowadzenia skroplin. W oparciu o te dane wykonawca powinien przedstawić dokładną wycenę która uwzględni wszystkie prace oraz materiały niezbędnie do ich wykonania. Ważne aby nigdy nie podpisywać umowy przed wizją lokalną ponieważ wstępna wycena często nie pokrywa się z ostateczna jej wersją. Rzetelny wykonawca nie powinien wymagać podpisania umowy na tym etapie.

7. Gwarancja na sprzęt

 Warto zapytać na jaki okres przewidziana jest gwarancja oraz jaki jest jej szczegółowy zakres. Producenci często zachęcają do zakupu swoich urządzeń hasłami typu 10 lat gwarancji. Nie oznacza to jednak że tak długa gwarancja dotyczy wszystkich komponentów. Wczytując się dokładnie w ogólna warunki gwarancji bardzo często okazuje się że długość jej trwania określana jest osobno dla poszczególnych komponentów.

8. Co z serwisem?

Jeśli chcemy  mieć pewność że klimatyzacja będzie nam służyć długie lata, warto poszukać wykonawcy który oprócz montażu wykonuje również serwis oraz naprawy urządzeń klimatyzacyjnych. Takie podejście do sprawy pozwoli zaoszczędzić nam czas na szukaniu kolejnego wykonawcy.

9. Określ swoje oczekiwania - dogodny termin, kompleksowy zakres usług

Warto już w okresie zimowym zastanowić się nad montażem klimatyzacji ponieważ w sezonie letnim instalatorzy mogą wyznaczać odległe terminy montażu. Może się zdarzyć że nawet podczas sezonu znajdziemy instalatora który zaoferuje nam krótki termin montażu, może być to jednak oznaka że nie ma on zbyt wiele zleceń ponieważ jego usługi są na niskim poziomie. Możemy również sprecyzować swoje oczekiwania względem samego montażu profesjonalny wykonawca nie powinien mieć z tym problemu i elastycznie dopasować się do potrzeb klienta. Montaż powinien być szybki i czysty bez nadmiernego angażowania zleceniodawcy.

10. Draft umowy przed podpisaniem

Poproś o przesłanie draftu umowy i dokładnie ją przeczytaj. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z wykonawca i poproś o zmianę punktów umowy. Podpisz ją  dopiero w momencie jeśli zgadzasz się z wszystkimi jej zapisami. Zapłać pełna kwotę za usługę tylko wtedy gdy umowa zostanie podpisana przez obie strony i zostanie ona wykonana bez zastrzeżeń.  

Źródło: Termopol ICE - klimatyzacja, chłodnictwo przemysłowe - ponad 30 letnie doświadczenie w dostarczaniu rozwiązań chłodniczych.