Każda brama garażowa, szczególnie jeśli jest wyposażona w automatyczny napęd, powinna zostać sprawdzona co najmniej raz w roku. Fachowo przeprowadzony przegląd pozwoli nie tylko uniknąć awarii, ale przede wszystkim zapewni bezpieczeństwo wszystkim osobom użytkującym bramę. Z jakich elementów powinien składać się poprawny serwis bramy garażowej i na co zwrócić uwagę, wykonując go samodzielnie?
Konserwacja bram – dlaczego jest potrzebna?
Usterki zdarzają się relatywnie rzadko w nowoczesnych bramach garażowych. Jednak jak wszystkie sprzęty domowe, z biegiem lat poszczególne elementy ulegają zużyciu. Wtedy ryzyko awarii naturalnie się zwiększa. Dlatego tak ważny jest regularny przegląd, nawet wtedy, gdy brama oraz automatyka są relatywnie nowe. Ewentualne nieprawidłowości wykryte na wczesnym etapie pozwolą zapobiec większym, a tym samym bardziej kłopotliwym i kosztownym awariom.
Kto powinien wykonać przegląd bramy garażowej?
Przegląd bramy garażowej najlepiej zlecić fachowcom. Najlepiej zadzwonić do lokalnej firmy, która zajmuje się sprzedażą, montażem i serwisem bram garażowych (ale także bram posesyjnych, drzwi i ogrodzeń). Przykładem takiej firmy, która działa na terenie Wrocławia i okolic jest Makpol. Szczegóły oferty dotyczącej kompleksowego przeglądu i serwisu bram garażowych znajdziesz pod adresem: https://makpol.wroclaw.pl/serwis-i-naprawa-bram-garazowych
Przegląd w podstawowym zakresie można wykonać także samodzielnie. Przydatna będzie jednak elementarna wiedza z zakresu mechanizmu działania danego typu bramy (np. skrzydłowej, panelowej, lub segmentowej).
Co ile należy wykonać serwis bramy garażowej? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przegląd powinien mieć miejsce co najmniej raz w roku. Najlepiej wykonywać go przed rozpoczęciem zimy. Warto przy tym pamiętać, że serwis warto zlecić częściej, jeśli pojawią się niepokojące sygnały i nieprawidłowości w funkcjonowaniu bramy (na przykład głośne działanie, nietypowa praca mechanizmu, zacinanie się lub blokowanie skrzydła).
Naprawa bram garażowych – najczęściej występujące awarie
Wśród często spotykanych awarii bram garażowych znajdziemy usterki w funkcjonowaniu skrzydła lub płaszcza bramy, często „zacięcie”, czyli zablokowanie możliwości otwierania lub zamykania. Może za to odpowiadać niesprawny napęd i automatyka bramowa, w tym uszkodzony siłownik lub centrala sterująca, a także awarie w obrębie innych podzespołów (np. fotokomórek). Inną grupą awarii są uszkodzenia mechaniczne. Mogą dotyczyć samego skrzydła bramy, ale także zawiasów, listew, okablowania (np. przerwania przewodów), łańcuchów napędowych, czy rolek jezdnych lub sprężyn (oczywiście, to jakie elementy mechanizmu mogą wymagać naprawy, zależy od typu bramy).
Innym częstym problemem wykrywanym podczas serwisu bram garażowych jest uszkodzenie sterowników lub siłownika. Pracę bramy może blokować też fizycznie rozumiana przeszkoda, np. kamień, który dostał się do mechanizmu (np. do przestrzeni śrubowej w silniku).
Konserwacja bram garażowych – sprawdzenie szczelności
Przegląd bramy na zimę powinien uwzględniać sprawdzenie szczelności. Szczelność elementów jest jednym z kluczowych czynników do utrzymania komfortu cieplnego w garażu. Szczególną uwagę należy skierować na uszczelki między skrzydłem a otworem garażowym/ościeżnicą oraz miejsc, w których stykają się różne materiały. Na skrzydle lub płaszczu bramy mogą to być chociażby przeszklenia, miejsca „załamywania” paneli, lub kratki wentylacyjne.
Jak skutecznie uszczelnić bramę garażową? Niedrogim i prostym w realizacji sposobem jest montaż dodatkowych uszczelek. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: https://makpol.wroclaw.pl/blog/jak-skutecznie-uszczelnic-brame-garazowa.
Przegląd bramy garażowej – jak go wykonać?
Usługi serwisowe najlepiej zlecić fachowcom (ich koszt jest relatywnie niski). Jeśli jednak chcesz wykonać przegląd samodzielnie, wykonaj przede wszystkim te czynności:
- Przegląd skrzydła lub płaszcza bramy: zwróć uwagę na ewentualne uszkodzenia mechaniczne (odkształcenia, odpryski). Sprawdź także mocowanie poszczególnych elementów, w tym zawiasów – w razie potrzeby wyreguluj je lub dokręć. Skontroluj także stan uszczelek, sprawdź, czy nie odkształciły się lub nie oderwały.
- Przegląd automatyki bramowej (napędu) – aby dobrze ocenić stan napędu, niezbędne może okazać się fachowa wiedza. Jednak nawet bez umiejętności w tym zakresie, można zweryfikować poprawność działania (płynne sterowanie bramą, brak niepokojących dźwięków i nieharmonijnych ruchów).
- Wyczyszczenie/regulacja poszczególnych elementów – dotyczy to szczególnie fotokomórki, która zabrudzona nie będzie działać prawidłowo. Zdarza się, że nadajnik lub odbiornik fotokomórki ulegnie przesunięciu, wtedy niezbędne jest ustawienie ich w sposób umożliwiający komunikację (powinny znajdować się w jednej linii). Wyczyszczenia wymaga zwykle także sprężyna, ponieważ kurz i inne zanieczyszczenia w dużych ilościach wpływają negatywnie na płynność działania. Konieczna może okazać się także regulacja naciągu sprężyny.
- Przegląd przewodów – sprawdzenie pod kątem uszkodzeń mechanicznych oraz jakości przewodzenia
Jeśli w trakcie przeglądu zauważysz niepokojące usterki lub problemy w działaniu mechanizmu, skorzystaj z profesjonalnego serwisu bramy garażowej. Warto jednocześnie pamiętać, że ogromne znaczenie w utrzymaniu bezawaryjności bramy ma jej odpowiednia eksploatacja na co dzień.