© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Dom i ogród
  • Szyny sufitowe czy karnisze? Co wybrać? Plusy i minusy obu rozwiązań

Szyny sufitowe czy karnisze? Co wybrać? Plusy i minusy obu rozwiązań

szyny sufitowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Karnisz czy szyna sufitowa? Które z tych rozwiązań lepsze? To zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich przedstawiamy w nowym artykule.

Aranżacja okna to jedno z najważniejszych wyzwań, z którymi musimy zmierzyć się, projektując wystrój salonu. Nie tylko dlatego, że w ogromnym stopniu wpływa ona na wygląd pomieszczenia (którego okno jest przecież jednym z centralnym miejsc), ale też z uwagi na stopień, w jakim kształtuje ona łatwość korzystania z okna oraz doświetlenie wnętrza.

Poza doborem firanek oraz zasłon, rolet, plis czy żaluzji, duże znaczenie ma też wybór elementu, na którym je zawiesimy. Zanim przejdziemy do wyboru konkretnego modelu, warto jednak zastanowić się, czy w danym wnętrzu lepiej sprawdzi się karnisz, czy szyna sufitowa. W dalszej części omawiamy wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Karnisze czy szyny sufitowe? Wady i zalety karniszu

Karnisze to powszechny widok w naszych domach. Szeroki wybór modeli ułatwia dobór opcji odpowiedniej właściwie do każdego wnętrza – bez względu na to, czy mówimy o nowoczesnym, czy też tradycyjnym salonie. Popularność karniszy to wynik przede wszystkim dekoracyjnego charakteru (zwłaszcza, jeśli mówimy o modelach wykonanych z drewna). Nie bez znaczenia jest też uniwersalność. Na karniszu można zawiesić firanki i zasłonki mocowane na żabkach, przelotkach, taśmach, troczkach lub tunelowo.

Wady? Przede wszystkim trudności w montażu we wnętrzach z krzywymi ścianami lub sufitem znajdującym się nisko nad oknem. Trudno też znaleźć model odpowiedni do salonów z narożnym oknem. Poza tym trzeba pamiętać, że karnisze zawsze mocno się odznaczają, co może być poważnym problemem, jeśli zależy nam na osiągnięciu minimalistycznych efektów.

Szyna czy karnisz? Czemu warto wybrać szynę sufitową?

szyny sufitowe w wielu przypadkach mogą okazać się dużo lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny karnisz. Ich montaż jest możliwy właściwie w każdym wnętrzu. Z uwagi na to, że mocuje się je do sufitu, przeszkodą nie jest stan, kształt lub jakość wykonania ścian. Bez problemu mogą też być instalowane w salonach, w których okno jest zlokalizowane tuż pod sufitem.

Kolejną zaletą szyn sufitowych jest dyskretny, minimalistyczny wygląd. Dzięki niemu z łatwością dopasujemy je do nowoczesnych wnętrz oraz unikniemy efektu zdominowania części salonu przez karnisz. Możliwości aranżacyjne okazują się jeszcze większe z uwagi na to, że szynę sufitową łatwo jest pomalować lub umieścić w ciągu listew przysufitowych, dzięki czemu będą praktycznie niezauważalne. Bez problemu można też przy ich pomocy zaaranżować okno narożne. Szeroki wybór szyn i akcesoriów znajdziemy w sklepie https://manufakturarzeczy.pl/szyny-sufitowe.

Jakie wady mają szyny sufitowe? Przede wszystkim tendencję do żółknięcia przy dłuższym użytkowaniu. Tego zjawiska można jednak uniknąć, wybierając modele wykonane z aluminium.

Jak widać, o jednoznaczną odpowiedź na pytanie o to, czy lepszym rozwiązaniem będą karnisze czy szyny, jest bardzo trudno. Nasza decyzja powinna być uzależniona przede wszystkim od konstrukcji i umieszczenia okna, a także tego, w jakim stanie są ściany. Nie można też zapomnieć o naszych planach co do stylistyki wnętrza – w nowoczesnych, minimalistycznych salonach lepszym wyjściem zwykle okazuje się szyna sufitowa.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry