Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wykorzystać marmur we wnętrzach?

marmur we wnętrzach
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Naturalne materiały – kamień, szkło i drewno są cenione i chętnie wykorzystywane we wnętrzach. Szczególnym surowcem jest marmur. Nie powinniśmy jednak przesadzać z liczbą marmurowych wzorów, dlatego wystarczy jeden element np. nowoczesny stół z blatem lub podstawą z kamienia w centralnej części pomieszczenia.

Ponadczasowy wzór marmuru ma wiele odmian kolorystycznych. Najbardziej popularny biały i czarny może zdobić blaty w kuchni i elegancki stół w salonie lub jadalni. Kamień wykorzystuje się w różnych stylach, nie tylko glamour, tworząc przy tym efektownie wyglądające aranżacje. 

Stół do jadalni z marmurowym blatem 

Motyw marmuru jest znany i wykorzystywany już od najdawniejszych czasów. Kiedyś kojarzono go z luksusowymi wnętrzami urządzonymi z przepychem. Dzisiaj ten kamień wraca w bardziej przystępnym wydaniu do współcześnie urządzonych mieszkań. Nasza pierwsza inspiracja to stół do jadalni Blanco z rozkładanym blatem w kolorze białego kamienia na dekoracyjnej podstawie. Projektantom udało się uzyskać lekką formę z połączenia jednego elementu wykonanego z marmuru z innymi nowoczesnymi materiałami. Takie kombinacje są funkcjonalniejsze i wyglądają świetnie we wnętrzach. 

Marmur nieustannie zachwyca ponadczasową elegancją i idealnie współgra z niebanalnymi motywami. Do stołu pasują oryginalne krzesła na chromowanej podstawie i giętym stelażu z kolekcji mebli tapicerowanych. Dodając kredens, komodę, jedną lub dwie konsole mamy kompletne wyposażenie eleganckiej jadalni

Okrągły stół Optico z marmurową podstawą 

Marmur jak żaden inny materiał potrafi doskonale współgrać ze szkłem. Przykładem takiego połączenia jest okrągły stół do salonu z marmurową podstawą i szklanym blatem Optico (na zdjęciu w komplecie z szarymi krzesłami K408). Obie powierzchnie są połączone oryginalną konstrukcją z przeplatających się kół. Przez transparentny blat doskonale widać czarny marmur u podstawy. Stoły okrągłe mają wiele uroku i cechę, która odróżnia je od blatów z kantami – każde miejsce ma taką samą rangę. 

Popularnością cieszą się również stoliki kawowe i ławy z marmurowym blatem oraz dekoracje z tego materiału np. tace, wazony i świece z modnym marmurowym wzorem do salonu

Nasze pomysły na marmurowe dodatki do nowoczesnych wnętrz: 

  • marmurowy blat stołu;
  • stoliki kawowe i ławy do salonu; 
  • stół z dekoracyjną podstawą z ciemnego marmuru; 
  • dekoracyjne tace, wazony i świece z marmurowym wzorem. 

Marmur do kuchni

Marmurowe elementy sprawdzają się zarówno w nowoczesnych wnętrzach glamour, jak i w minimalistycznych aranżacjach inspirowanych stylem skandynawskim. Marmurowy blat nie jest niczym zaskakującym. Stół do kuchni również może być udekorowany tym motywem, jednak lepiej unikać łączenia w jednym pomieszczeniu dużej ilości marmuru. Łatwo wtedy wpaść w pułapkę przeładowania wnętrza zbyt dużym nagromadzeniem dekoracyjnych wzorów. Okrągły stół kuchenny z białym blatem Ambrosio nie zajmuje dużo miejsca i zmieści się praktycznie w każdej kuchni. Jest lekki i kompaktowy dzięki okrągłej podstawie z jedną nogą. 

Prostokątny stół do kuchni o zaokrąglonych brzegach Barcano z popielatego marmuru sprawdzi się także w jadalni i salonie z aneksem kuchennym. Kolor blatu dobrze współgra z jasnym wnętrzem i wieloma modnymi odcieniami tkaniny obiciowej mebli tapicerowanych. Stoły do salonu, jadalni i kuchni z marmurowymi blatami to doskonały sposób na urządzenie nowoczesnego wnętrza z klasą.