Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Pantografy do szafy, czyli jak stworzyć funkcjonalną szafę na wymiar?

Pantografy do szafy
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jednymi z najważniejszych cech każdej szafy są jej pojemność, funkcjonalność oraz komfort korzystania z poszczególnych jej elementów. Realizację wszystkich tych wymogów umożliwia proste, a jakże przy tym przemyślane urządzenie, umożliwiające zagospodarowanie najwyższej, zwykle nieużywanej części szafy. Urządzeniem tym jest pantograf i każdy, komu zależy na pojemności, funkcjonalności oraz komforcie korzystania z własnej szafy, powinien koniecznie je poznać.

Czy wysoka szafa może być praktyczna? Dzięki pantografom na pewno!

Co stanowi największy problem w przypadku wysokich szaf? Fakt, iż jej najwyższe części pozostają zwykle poza zasięgiem użytkowników. A przecież nie sposób korzystać z szafy za pomocą drabiny czy dosuwanych schodków. Na szczęście nie ma takiej potrzeby. Rozwiązaniem problemu wysokich szaf i sposobem na pełne zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się powyżej pewnego poziomu, jest pantograf.

Pantograf to prosta, lekka konstrukcja szczególnie polecana osobom decydującym się na szafy budowane na wymiar, zabudowy wysokich wnęk lub szafy na wysokość całego pomieszczenia, w którym są montowane. We wszystkich tego typu szafach umieszcza się półki lub drążki na wieszaki maksymalnie do takiej wysokości, do jakiej użytkownicy są w stanie swobodnie dosięgnąć. Przestrzeń powyżej pozostaje niezagospodarowana. A przecież miejsce to aż czeka na wykorzystanie. Montaż pantografów w tych właśnie najwyższych przestrzeniach umożliwia przeznaczenie ich na wieszanie kolejnych rzędów ubrań.

pantograf w szafie

Jak działa pantograf do szafy? Czy jego montaż jest skomplikowany?

Pantografy to proste, lekkie konstrukcje montowane na wyższych poziomach szafy, które pełnią funkcję ruchomych drążków na wieszaki. Element, na którym zawieszane są ubrania, obniża się poprzez ruch zamocowanego do niego ramienia. Po takim obniżeniu (przyciągnięciu pantografu do siebie), użytkownik może swobodnie umieścić na nim wieszak z ubraniami, a następnie jednym ruchem ustawić całe urządzenie w pozycji wyjściowej.

Sam montaż pantografu jest bardzo prostu i praktycznie każdy jest sobie w stanie z nim poradzić.

Jakie są wady i zalety pantografu do szafy? Kto powinien skorzystać z tego rozwiązania?

Główną zaletą pantografu jest to, iż umożliwia on pełne zagospodarowanie najwyższych, z reguły trudno dostępnych poziomów szaf i to właściciele wysokich, budowanych na wymiar mebli w pierwszej kolejności powinni się niemi zainteresować. Jeśli zaś chodzi o wady tego rozwiązania, to tu naprawdę trudno jest się jakichkolwiek doszukać. Być może za taką wadę ktoś może uznać fakt, iż obecnie konstrukcje pantografów ograniczają w pewien sposób ich szerokość oraz dopuszczalną nośność. Nadal jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie warte tego, aby po nie sięgnąć.