Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym zmyć farbę z paneli? Praktyczne porady, które przydadzą Ci się w trakcie sprzątania po remoncie

panele winylowe
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Po każdym skończonym remoncie przychodzi czas na sprzątanie. Po usunięciu zabezpieczeń często okazuje się, że mimo położenia folii lub zabezpieczenia podłóg taśmami, panele są poplamione farbą. To jednak nie koniec świata! W poniższym artykule zobaczysz, czym zmyć farbę z paneli, aby Twoja podłoga na nowo olśniewała swoim nienagannym wyglądem i czystością.

Plamy farby na panelach? To da się zmyć!

Pozostałości farby na panelach mogą wyglądać bardzo nieestetycznie, dlatego po skończonym remoncie należy się ich pozbyć. Panele podłogowe laminowane oraz panele winylowe będą dzięki temu estetyczne, a Ty nie będziesz musiał martwić się potrzebą zakrywania plam dywanem lub meblami.

Działaj błyskawicznie!

Najlepszym scenariuszem jest ten, w którym nadmiar farby na panelach zlokalizujesz od razu po rozlaniu. Mokra farba da się umyć bez problemu — wystarczy przetrzeć plamę wilgotną ściereczką lub miękką gąbką. Wytrzyj farbę dokładnie, a potem przetrzyj panele do sucha.

Często jednak moment rozchlapania się farby jest trudny do uchwycenia i radzić sobie będziesz musiał z plamami, gdzie zaschnięta farba będzie o wiele trudniejsza do usunięcia.

Zmywanie farby po czasie — środki do zmywania farb z paneli

Czym zmyć farbę z paneli? Na rynku dostępne są zarówno profesjonalne środki do mycia, jak i artykuły, które będą nieco tańszą, ale równie skuteczną opcją. Zobacz, jakie rozwiązania przygotowaliśmy dla Ciebie i zdecyduj się na najlepsze.

Woda i płyn do mycia naczyń

To najprostszy sposób na zmywanie farby z paneli. Plamy z farby zwilż wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Uważaj jednak na to, by nie namoczyć paneli — nadmiar wody szkodzi panelom i może je nawet zniszczyć. Jeśli zmywasz plamy zwykłą wodą, możesz je też trzeć lekko szorstką gąbką. Uważaj jednak, gdyż jeśli farbę będziesz tarł zbyt mocno, możesz uszkodzić też panele.

panel podłogowy wodoodporny dąb laredo

Ocet albo aceton

Na najtrudniejsze w usunięciu plamy z zaschniętej farby zastosować możesz ocet. Niewielką jego ilość wymieszaj z wodą i zwilż roztworem szmatkę. Pamiętaj, by nie używać dużej ilości wody — wystarczy wilgotna szmatka, a po skończonym myciu wytrzyj dokładnie całą wilgoć ręcznikiem papierowym.

Stosowanie acetonu jest już nieco bardziej inwazyjne. Aceton to mocny środek, dlatego stosuj go z ostrożnością. Przed zastosowaniem acetonu warto sprawdzić działanie środka na panele w niewidocznym miejscu podłogi na jej małym fragmencie.

Specjalistyczne środki do mycia paneli

Jeśli domowe sposoby zawiodły, dobrze jest zakupić odpowiedni środek do czyszczenia paneli. Pamiętaj jednak, że tak samo jak w przypadku acetonu, specjalistyczne środki to często substancje bardzo silne i warto ich działanie sprawdzić na niewidocznym, małym fragmencie paneli. Przetestuj najpierw działanie płynu gdzieś w kącie pomieszczenia lub na panelu, który pozostał po docięciu. Dzięki temu unikniesz problemów z uszkodzeniem podłogi.

Stosuj się tez dokładnie do instrukcji, zawartej na opakowaniu. Dzięki temu panele podłogowe będą czyste, estetyczne i piękne.

Po zastosowaniu środka zmyj go dokładnie niewielką ilością wody. Później wilgotną szmatką dokończyć możesz dokładne czyszczenie tak, by zmyć farbę dokładnie nawet ze szczelin między panelami.

panel podłogowy wodoodporny dąb porvo

Zrezygnuj z ostrych narzędzi!

Podczas sprzątania często może Cię najść myśl o tym, aby farbę po prostu zeskrobać z paneli delikatnie ostrym nożykiem lub papierem drobnoziarnistym. Nie rób jednak tego! Mycie jest bezpieczniejsze niż skrobanie — przy skrobaniu odrobina nieuwagi może na stałe zniszczyć powierzchnię paneli i sprawić, że będą one bardzo brzydko wyglądały.

Jeśli jednak plama jest uporczywa (bo np. farba akrylowa skapnęła w dużej ilości i bardzo mocno zaschła lub plamy z farby olejnej są ciężkie do wymycia samą wodą) możesz zdecydować się na mechaniczne skrobanie narzędziami drewnianymi lub plastikowymi. Prawdopodobieństwo, że zarysujesz panele, będzie zdecydowanie mniejsze. Najlepsza do tego celu będzie drewniana szpachelka lub nawet skrobaczka używana do skrobania zamarzniętego szronu z szyb samochodowych. Sprawdzi się też szpatułka owinięta szmatką. Najważniejsze jest to, by nie porysować paneli i nie stosować nadmiaru wody.

Odkurzanie i zmywanie

Podczas sprzątania po remoncie warto zapamiętać jedną, prostą zasadę — zanim rozpoczniesz zmywanie, dokładnie odkurz pomieszczenie. Zabrudzenia z pyłu z gipsu lub kurzu wymieszane z wodą mogą stworzyć ciężką do umycia masę. Dlatego, zanim rozpoczniesz zmywanie, dokładnie odkurz panele podłogowe.