Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kompleksowa ochrona domu – jak ją stworzyć?

ochrona domu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Budowa i wyposażenie domu to inwestycja wiążąca się z ogromnymi kosztami. Jak zabezpieczyć nieruchomość przed zagrożeniami? Czy wystarczy tylko zakup polisy?

Zamiana ciasnego mieszkania na przestronny dom z ogródkiem marzy się wielu. Jeżeli zaciągnąłeś kredyt lub przez całe życie oszczędzałeś, aby zakupić działkę i postawić dom, powinieneś wiedzieć, jak kompleksowo go zabezpieczyć. Możliwości jest wiele. Poza ubezpieczeniami dostępnymi w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych możesz również postawić na systemy alarmowe. Optymalnie byłoby połączyć te dwa rozwiązania.

Jakimi ubezpieczeniami powinieneś się zainteresować?

Jeżeli chodzi o polisy chroniące nieruchomość np. od rabunku czy zdarzeń losowych, to oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka. Możesz ubezpieczyć nawet dom mieszkalny w budowie, później zaś wybrać jeden z dostępnych produktów lub negocjować warunki ubezpieczenia.

Standardem jest, że nabywając polisę, ubezpiecza się mieszkanie i pomieszczenia do niego przynależne, np. piwnicę czy garaż. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych nie brakuje produktów pozwalających ubezpieczyć mienie ruchome (choćby sprzęt AGD czy biżuterię) czy elementy stałe, np. podłogi. Wszystko po to, aby zainteresowani czuli się bezpiecznie.

Jak obniżyć wysokość składki ubezpieczeniowej?

Z uwagi na konkurencję towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą elastycznie do kwestii ubezpieczeń domów mieszkalnych. Niektóre proponują nawet miesiąc zakwaterowania zastępczego w przypadku np. pożaru nieruchomości. Wybór dobrego, chroniącego w szerokim zakresie ubezpieczenia jest trudny, ale nie musi być kosztowny. Wysokość składki zależy od wielu czynników, m.in. od rozwiązań mających zabezpieczyć nieruchomość np. przed dostaniem się do niej osób trzecich.

Byłyby dobrze, gdybyś przed przystąpieniem do negocjacji z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego potrafił udowodnić, że dom mający stać się przedmiotem polisy jest świetnie zabezpieczony również na wypadek zdarzeń losowych. Z pomocą przychodzą nowoczesne systemy alarmowe czy produkty, np. drzwi antywłamaniowe. Zastosowanie takich rozwiązań nie tylko chroni, lecz także obniża ryzyko, które bierze na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe, a tym samym wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Systemy alarmowe – co znajduje się w ofertach sklepów?

Tabliczka informująca, że nieruchomość jest zabezpieczona systemem alarmowym, może zniechęcić włamywaczy. Zanim jednak znajdzie się ona np. na bramie, konieczne jest zainstalowanie systemu alarmowego. Jaki wybrać, aby móc spać spokojnie i jednocześnie przekonać towarzystwo ubezpieczeniowe, że ubezpieczenie nieruchomości nie wiąże się dla niego z dużym ryzykiem?

Jako właściciel domu mieszkalnego możesz wybierać wśród alarmów składających się z centrali alarmowej i czujników ruchu oraz alarmów bezprzewodowych. Na rynku są dostępne systemy alarmowe zapewniające kompleksową ochroną. Nie tylko chronią one przed włamaniami, lecz także alarmują o pojawieniu się np. dymu czy wody. Zastosowanie takich czujników może zwiększyć bezpieczeństwo domowników. Detektory dymu mogą znaleźć się np. w piwnicy czy kotłowni, czyli pomieszczeniach, w których ryzyko zaprószenia ognia jest największe.

Jak wybrać system alarmowy?

Wybierając ubezpieczenie nieruchomości, zdasz się na specjalistów, prawda? Z pewnością dokładnie wypytasz o warunki polisy i zapoznasz się ze szkicem umowy. Dlaczego inaczej miałbyś postąpić w przypadku systemu alarmowego? Jego zakup wiąże się z konkretnymi kosztami. Na etapie budowy domu masz jednak łatwiej, bo każdy wybór – alarmu składającego się z centrali alarmowej i czujników ruchu oraz alarmów bezprzewodowych – będzie dobry. W przypadku domu już oddanego do użytku sprawa jest bardziej skomplikowana, bo – aby ukryć kable – konieczne będzie przeprowadzenie remontu.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy klienci zainteresowani montażem systemu alarmowego wiedzą, co wybrać. Mimo że dostępnych jest wiele poradników, to jednak trudno samodzielnie podjąć decyzję. Poza odpowiedzią na pytanie, czy alarm ma chronić tylko przed osobami niepożądanymi, czy też alarmować np. o pojawieniu się dymu w pomieszczeniu, konieczne jest rozważenie rozmieszczenia poszczególnych elementów. Znaczenie ma również technologia. W przypadku czujników dymu producenci oferują np. czujniki termiczne, które reagują, gdy temperatura powietrza w pomieszczeniu wzrośnie – mówi ekspert zajmujący się sprzedażą systemów alarmowych w sklepie internetowym https://fonex.com.pl/.

Zabezpieczenie domu to inwestycja

Chcesz czuć się bezpiecznie w swoim domu? Kompleksowego systemu alarmowego nie można rozważać w kategorii wydatków, ale inwestycji. Wybierając najlepsze z możliwych rozwiązań, nie tylko zapewniasz bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie, lecz także masz mocne argumenty, aby negocjować warunki ubezpieczenia nieruchomości. To się po prostu opłaca.