Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nowoczesna elewacja domu jednorodzinnego

Nowoczesna elewacja domu
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Jesień rozgościła się już na dobre. Robi się coraz chłodniej, więc wszystkim budującym domy zależy na tym, by dokończyć prace przed zimą. Poniżej podpowiadamy 3 sposoby na wykończenie elewacji, by nadać jej nowoczesnego i minimalistycznego charakteru!

Coraz częściej, także na polskim podwórku, widujemy elewacje wykończone drewnem. Sprawia ono, że fasada zyskuje ciepły i przytulny styl. Jednocześnie silnie wpisuje się w trendy - nadal stawia się na naturalne materiały, a drewno często łączone jest z blachą na dachu i białymi ścianami. Niestety, konieczna jest właściwa pielęgnacja. Drewno daje piorunujący efekt tylko wtedy, gdy jest właściwie zaimpregnowane - wtedy pięknie się starzeje. Należy jednak pamiętać, że wystawione na działanie czynników zewnętrznych deski mogą się odbarwiać. Leśne działki - choć posiadają swój urok - dodatkowo sprawiają, że elewacja narażona jest na grzyby, pleśni i wysoką wilgoć.

Decydując się na drewnianą elewację, pod uwagę należy wziąć także jej koszt. Budowa i wykończenie domu są sporym wydatkiem. Elewacja i wygląd zewnętrzny jest zatem czymś, na czym inwestorzy często oszczędzają. Rzadkie, egzotyczne gatunki drzew, będące jednocześnie najbardziej trwałymi, są niezwykle drogim materiałem.

Sztukateria elewacyjna

Coraz częściej i chętniej decydujemy się także na sztukaterię - nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Tak drobny detal jest w stanie całkowicie odmienić elewację budynku. Jeśli cenisz sobie oryginalność i masz słabość do drobiazgów, Twoje serce z pewnością skradną bonie narożne. Nadadzą elewacji szlachetności i klasycznego charakteru. Jeśli inspiruje Cię romantyczna architektura lub bogate, barokowe zdobienia, warto rozważyć profil elewacyjny. Jego różne warianty sprawią, że idealnie sprawdzi się zarówno w klasycznym jak i minimalistycznym designie.

Czemu warto zainwestować w sztukaterię? Jest ona stosunkowo łatwa w monatażu - w przeciwieństwie do drewna, nie wymaga specjalnych konstrukcji umożliwiających ich instalację na ścianach budynku. Takie elementy są w pełni przystosowane do działania czynników atmosferycznych - niestraszny im deszcz, śnieg czy mróz. Każdy z dodatków można pomalować na dowolny kolor.

Wykończenie kamieniem

Naturalny kamień elewacyjny zawsze robi wrażenie. Podobnie, jak w przypadku drewna, jego użycie cały czas jest w trendach. Dzięki różnorodności kolorów i faktur, kamienna elewacja daje w zasadzie nieograniczone możliwości. Efekt zawsze jest piorunujący - jest elegancko i ponadczasowo. Kamień elewacyjny stanowi także świetną alternatywę dla tynku - jest wytrzymały i uniwersalny. To idealny wybór dla tych, którzy cenią sobie nawiązania do przyrody w wystroju. Z racji na cenę i wymagający montaż, inwestorzy często decydują się na wykonanie tylko fragmentu elewacji z użyciem kamieni. Coraz powszechniejszą praktyką jest także użycie płyt dekoracyjnych, które mogą wyglądać jak kamień, drewno czy beton. Są niezwykle trwałe, a zdecydowanie tańsze i łatwiej dostępne niż naturalny kamień.