Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Powietrze jest zanieczyszczone. Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

oczyszczacz powietrza
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Oczyszczacze powietrza są coraz popularniejszym wyposażeniem naszych mieszkań, domów czy nawet miejsc pracy. Pandemia covid-19 sprawiła, że możemy je zauważyć nawet w miejscach użyteczności publicznej, takie jak poczekalnie, apteki, restauracje czy sklepy.

Na rynku dostępnych jest już ponad 300 różnych modeli a ich oferta ciągle rośnie. Jak zatem wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla naszych konkretnych potrzeb? Wystarczy przed zakupem wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów aby zmaksymalizować wybór najlepszego dla nas rozwiązania.

Ocenić wielkość pomieszczenia i prawidłowo dobrać wydajność oczyszczacza powietrza 

Wybierając oczyszczacz lub nawilżacz powietrza kierujemy się wielkością największego pomieszczenia, w którym takie urządzenie będzie pracowało. Dlatego nie dajmy się zwieść informacjami, że dany model (odpowiednio ustawiony) oczyści nam całe mieszkanie czy dom.

Często stosowane formułowanie „zalecana powierzchnia” jest standardowym elementem opisu każdego oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Warto jednak pamiętać, że nie jest to parametr w żaden sposób normowany a jedynie „zalecenie” producenta. Wyjątkiem może być japoński Sharp, który do rekomendacji swoich inteligentnych oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza podpiera się japońską rygorystyczną normą JEM1467. Przykładowo, model SHARP UA-KIL60E-W jest rekomendowany na powierzchnię 50m2 (wysokość do 3m), co oznacza że mamy gwarancję usunięcia zanieczyszczeń w czasie nie dłuższym niż 30 minut.

SHARP UA KIL60E W

Jeśli decydujemy się na oczyszczacz powietrza innych renomowanych marek to duża maksymalna wydajność zawsze jest zaletą. Jest jeden warunek: oczyszczacz musi mieć przynajmniej jeden tryb pracy o głośności poniżej 25 dB.

Dominujący rodzaj zanieczyszczeń, którego chcemy się pozbyć.

nawilżacze powietrza

Przed zakupem oczyszczacza powietrza warto chwilę zastanowić się nad problemami, które chcemy rozwiązać. Czy będzie to oczyszczacz dla alergika? Czy może szukamy czegoś do skutecznej walki ze smogiem? Może jednak chcemy zabezpieczyć się przed coraz powszechniejszymi infekcjami wirusowymi? A może wreszcie irytuje nas wszędobylski kurz? W każdym przypadku warto pamiętać, że ze względu na swoją charakterystykę, oczyszczacze powietrza mogą być skuteczne mniej lub bardziej w redukcji poszczególnych zanieczyszczeń. Te najskuteczniejsze, najbardziej uniwersalne czy najlepiej wyposażone zawsze będą nieco droższe. Ważne jest, abyśmy przed zakupem zdefiniowali hierarchię problemów, których chcemy się pozbyć. Chyba, że dysponujemy budżetem, aby wybrać skuteczny i uniwersalny model z wyższej półki.

Oczyszczacz plus nawilżacz powietrza zawsze warto rozważyć

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest rozszerzanie możliwości inteligentnych oczyszczaczy o nawilżacz powietrza. Optymalna wilgotność, która w dużej mierze warunkuje zdrowe i komfortowe powietrze jest wciąż rzadkością w naszych pomieszczeniach. W trwającym pół roku sezonie grzewczym mamy sucho lub wręcz bardzo sucho. To z kolei sprzyja łatwym infekcjom dróg oddechowych czy oczu. Negatywnie też wpływa na skórę oraz nasze ogólne samopoczucie. Inteligentne oczyszczacze i nawilżacze powietrza 2w1 mogą być tutaj idealnym rozwiązaniem. Z jednej strony dbamy o fizyczną i biologiczną czystość powietrza, a z drugiej o komfort wynikający z jego prawidłowej wilgotności. Drugą część zadania powinny wykonywać nowoczesne nawilżacze ewaporacyjne. Są wydajne, skuteczne i często absolutnie higieniczne. Te najlepsze współpracując z sekcją oczyszczania powietrza mogą nawet o 40% przyśpieszyć proces pozbywania się smogu w pomieszczeniu. W okresie zimowym zawsze też będą wsparciem dla kwiatów oraz np. prawidłowej pracy stolarki domowej (drewniane podłogi, drzwi czy okna). Absolutnym topem są inteligentne nawilżacze powietrza, które same dobierają optymalną wilgotność do aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Te produkowane przez japońskiego Sharpa często latem wykorzystywane są jako klimatory do schładzania powietrza. 

Oczyszczacz plus jonizator powietrza mocno wpłynie na higienę powietrza

Na rynku jonizatorów powietrza funkcjonują głównie mniejsze lub większe ozonatory. Wytwarzają one ozon (zjonizowaną postać cząsteczki tlenu), który ma postać zjonizowanego gazu o ładunku ujemnym oraz silne właściwości dezynfekujące. Ma też charakterystyczny zapach, dlatego jonizatory go produkujące często w materiałach reklamowych używają hasła „powietrze jak po burzy”. Poniekąd jest to prawda, ponieważ duże ilości ozonu wytwarzają się podczas wyładowań atmosferycznych. Ozonowanie więc jako forma dezynfekcji jest skuteczne, ale ma swoją podstawową wadę - w dużym dezynfekującym stężeniu jest szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Z kolei stosowane w oczyszczaczach powietrza małe ozonatory mogą być nieszkodliwe dla ludzi (najlepiej jak mają stosowny certyfikat, np. atest PZH) ale też produkują zbyt małe stężenia ozonu dla skutecznej dezynfekcji całych pomieszczeń.

Skutecznym rozwiązaniem tego problemu są tzw. ciężkie aerojony, które produkowane są z cząsteczek wody i mają charakter dodatnich i ujemnych struktur jonowych. W dużych stężeniach mają skuteczność ozonu, natomiast nie mają jego wady, tj. negatywnego wpływu na zdrowie człowieka czy np. zwierząt domowych. Najbardziej znanymi technologiami są: japoński Sharp Plasmacluster, koreański Winix Plasmawave czy duński Vestfrost Plasma Ion. Oczyszczacze powietrza z powyższymi systemami jonizacyjnymi są zawsze bezpieczny i dobrym wyborem.  

Marka. Serwis. Gwarancja. Dostęp do materiałów eksploatacyjnych. 

Wybierając oczyszczacze powietrza renomowanych producentów jak choćby koreański Coway, duńskie Vestfrost czy japoński Sharp przede wszystkim mamy pewność, że kupujemy urządzenia firm, które znają się na rzeczy i które mają doświadczenie w tej konkretnej branży. A technologie, których używają w swoich oczyszczaczach i nawilżaczach powietrza są sprawdzone, skuteczne i bezpieczne. Najlepiej, jeśli te cechy poparte są dobrą opinią na rynku, popularnością oraz stosownymi Certyfikatami.

Przy wyborze oczyszczacza czy nawilżacza powietrza ważnym jest, aby sprawdzić wszystkie możliwe kwestie związane z Gwarancją. Warto zwrócić też uwagę na rozwiązania dotyczące napraw gwarancyjnych jak też pogwarancyjnych. Jasne i bezpieczne procedury serwisowe mają olbrzymie znaczenie praktyczne i są wartością, za którą warto dopłacić. Przekonało się już o tym naprawdę wielu Konsumentów wybierających „niesprawdzone okazje”.