© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rozsiewacz nawozów - do czego służy?

Rozsiewacz nawozów
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Nowoczesne rolnictwo wykorzystuje liczne urządzenia i maszyny, które znacząco ułatwiają pracę. Niewątpliwie jednym z wyjątkowo przydatnych sprzętów jest rozsiewacz nawozów. Czym jest i do czego służy? Dlaczego warto z niego korzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest rozsiewacz nawozów?

Urządzenie zwane rozsiewaczem nawozów to maszyna rolnicza, która umożliwia szybkie i precyzyjne rozsiewanie nawozów sztucznych. Dzięki dokładności maszyny, nawóz zostaje rozprowadzony równomiernie. Wyróżniamy dzisiaj różne rodzaje rozsiewaczy. Pierwszy z nich to rozsiewacze wahadłowe, wyposażone w przewody rurowe, wykonujące ruchy wahadłowe. Kolejny typ to rozsiewacze pneumatyczne, które rozprowadzają nawóz dzięki pędowi powietrza. Jednak od lat najpopularniejsze są urządzenia tarczowe, zwane również odśrodkowymi. W tego rodzaju urządzeniach za rozprowadzanie nawozu odpowiadają łopatki rozsiewcze. Jak działa tego typu urządzenie?

Sprzęt zwany rozsiewaczem tarczowym posiada co najmniej jedną, a często większą liczbę tarczy. Mechanizm urządzenia powoduje wypchnięcie cząstek nawozu na łopatki przymocowane do tarcz. Do każdej tarczy przymocowanych jest co najmniej kilka łopatek rozsiewczych.

Warto zauważyć, że rozsiewacze można podzielić również ze względu na sposób przymocowania do ciągnika. W ten sposób wyróżniamy rozsiewacze:

  • zawieszane,
  • przyczepne.

Pierwszy typ rozsiewaczy to urządzenia wyposażone w samodzielną oś, do której przymocowane są koła. Sprzęt ten jest przymocowywany do ciągnika w podobny sposób jak przyczepa. Jest on ciągnięty przez ciągnik. Natomiast model przyczepny jest montowany bezpośrednio na ciągniku. Wykorzystuje się do tego trójpunktowy układ zawieszenia.

Dlaczego warto korzystać rozsiewacza nawozu?

Niewątpliwą korzyścią użytkowania rozsiewacza nawozu jest możliwość równomiernego rozprowadzenia cząstek. Dzięki temu również plony są równomierne. Co więcej, rozsiewacz działa szybko, sprawiając, że praca staje się po prostu o wiele bardziej efektywna, niż przy użyciu własnych rąk.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry