© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak szybko i skutecznie osuszyć zalane mieszkanie?

osuszania mieszkania po zalaniu
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Zalanie mieszkania to sytuacja, która może zdarzyć się każdemu. Zapominalski sąsiad, awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej to tylko jedne z wielu przyczyn z którymi musimy się liczyć. Równie powszechna jest zbierająca się tzw. "wilgoć technologiczna" która może pochodzić np z remontu.

W każdym z powyższych przypadków potrzebujemy profesjonalnego osuszania mieszkania po zalaniu. Pozostawienie wilgoci samej sobie zwykle może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Zbierająca się wilgoć może być powodem uszkodzenia konstrukcji budynku oraz miejscem rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Jak zabrać się za osuszanie mieszkania?

Pierwszymi krokami w przypadku zalanego mieszkania lub zbierającej się w nim wilgoci powinno być zlokalizowanie przyczyny wycieku, odpowiednie udokumentowanie szkody (będzie to potrzebne do uzyskania środków z ubezpieczenia) oraz usunięcie nadmiaru wody. Dopiero kiedy wypompujemy wodę zbierającą się w widocznych miejscach możemy zabrać się za osuszanie ścian, podłóg i innych elementów konstrukcji budynku. Dobrze w tym momencie skonsultować się z profesjonalną firmą zajmującą się osuszaniem. Firmy osuszające dysponują odpowiednim sprzętem pozwalającym na dokładne sprawdzenie przyczyny wycieku oraz dokonanie pomiaru wilgotności. Dopiero na tej podstawie jesteśmy w stanie podjąć kolejne kroki, tzn. dobrać odpowiednią metodę osuszania.

Jak wybrać metodę osuszania?

Metoda osuszania zawsze dobierana jest indywidualnie, w zależności od konkretnej sytuacji. Żeby wybrać właściwą metodę osuszania powinniśmy poznać przyczynę wycieku oraz dokonać dokładnych pomiarów zawilgocenia różnych powierzchni w mieszkaniu. Dzięki dobraniu odpowiedniej metody osuszanie mieszkania odbędzie się w sposób możliwie skuteczny oraz zapobiegnie rozwojowi grzybów, pleśni oraz niszczeniu elementów konstrukcji mieszkania. Pozwoli nam to też zaoszczędzić na kosztownym remoncie. Po dobraniu metody firma osuszająca jest w stanie dobrać oraz zainstalować profesjonalne maszyny osuszające. Najpopularniejsze metody osuszania to:

  • osuszanie kondensacyjne - Osuszanie metodą kondensacyjną polega na wykorzystaniu zjawiska skraplania. Przy pomocy specjalnych osuszaczy kondensacyjnych doprowadzamy do skraplania wilgoci znajdującej się w powietrzu w wodzie, a następnie przy użyciu specjalnych wentylatorów odprowadzamy skroploną wodę do specjalnego zbiornika lub na zewnątrz.
  • osuszanie adsorbcyjne - Osuszanie Adsorbcyjne polega na usuwaniu wilgoci z powietrza poprzez użycie specjalnego zbiornika osuszającego. Przez zbiornik adsorbcyjny zawierający odpowiednią substancję (silny środek adsorbcyjny) przepuszczamy wilgotne powietrze. Zbiornik ten dzięki odpowiednim właściwościom chemicznym substancji absorbcyjnej jest w stanie osuszyć powietrze w bardzo szybkim tempie.

Ile trwa osuszanie?

Czas trwania procesu osuszania zależy od ilości zalanych pomieszczeń oraz stopnia ich zawilgocenia. Gdy zawilgocenie mieszkania jest niewielkie osuszanie może trwać jedynie kilka dni. Jeśli doszło do poważniejszego zalania podłogi oraz murów cały proces może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni. Należy pamiętać, że tylko wybór profesjonalnej firmy osuszającej gwarantuje nam skuteczne osuszenie mieszkania oraz wyeliminowanie ryzyka rozwoju szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów oraz zniszczenia zalanych powierzchni.

Czym kierować się przy wyborze firmy osuszającej?

W wyborze firmy osuszającej powinniśmy zwracać uwagę na doświadczenie w branży oraz sprzęt którym dysponuje dana firma. Nie bez znaczenia są też zakres usług oferowanych przez firmę zajmującej się osuszaniem. Część firm z tej branży oferuje usługę pomiarów wilgotności, lokalizacji źródła wycieku oraz dowozu i instalacji urządzeń osuszających gratis. Warto zwrócić uwagę również na opinie na temat danej firmy, które często możemy znaleźć w internecie.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry