Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Skrzynki lokatorskie – jakie muszą spełniać warunki

Skrzynki na listy lokatorskie
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Temat dostarczania korespondencji w budynkach wielorodzinnych jest bardzo złożony. Z uwagi na dużą ilość mieszkań, doręczanie listów „do drzwi” nie jest praktykowane. Zamiast tego doręczyciel pozostawia je w specjalnych skrzynkach, mocowanych na ścianach korytarza, klatki schodowej lub przedsionka. Lokatorskie skrzynki na listy mają tyle skrytek, ile jest lokali mieszkalnych. Pozwala to każdemu z nich zapewnić własną skrytkę. W sprzedaży jest wiele skrzynek zbiorczych, ale przymierzając się do jej zakupu warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę. Pozwoli to wybrać skrzynkę, która będzie nie tylko wygodna w użytkowaniu, ale również bezpieczna.

Zamykane skrytki lokatorskie

Aby nie dochodziło do kradzieży cudzej korespondencji, drzwiczki do każdej skrytki powinny być wyposażone w zamek. Zazwyczaj jest to prosty zamek ryglowy z dwoma kluczykami w komplecie. Istotne jest to, aby był on osadzony w sposób umożliwiający wymianę w razie uszkodzenia. Również sposób osadzenia klapki wrzutnika musi być tak dopracowany, aby przez wąską szczelinę nie dało się wyjąć ze środka listów.

Modułowa skrzynka na listy

Okienko rewizyjne

Niezwykle przydatną rzeczą w drzwiczkach skrzynek zbiorczych jest perforacja – wycięcia lub przeźroczysty szyld. Pozwala to zajrzeć do środka skrytki i sprawdzić czy znajduje się tam jakaś korespondencja. Eliminuje to konieczność każdorazowego otwierania drzwiczek, co może generować niepotrzebny hałas roznoszący się po korytarzu.

Sposób uchylania drzwiczek

Niewiele osób zwraca na to uwagę, ale sposób w jaki drzwiczki się otwierają również ma duże znaczenie. Euroskrzynki mogą mieć drzwiczki otwierane na bok – wymaga to wtedy zapewnienia większej ilości miejsca przed skrzynką. Długość takich drzwiczek to około 22 cm. Drzwiczki mogą się również uchylać do góry lub do dołu. Ten drugi wariant ma sporo zalet – przede wszystkim zabezpiecza korespondencję przed wypadnięciem na podłogę.

Zamykane skrytki lokatorskie

Wielkość skrytek

Maksymalny format przesyłek listowych, które bez trudu powinny być dostarczone do skrzynki zbiorczej to C4 – 229x324 mm. Wielkość skrytki nie powinna być mniejsza od tego wymiaru. Pozwala to bezpiecznie doręczyć do środka przesyłki, bez konieczności ich zginania.

Sposób montaż skrzynki

Skrzynki na listy lokatorskie mocuje się do ściany przy pomocy kołków i wkrętów. Specjalne otwory montażowe znajdują się na plecach skrzynki, a dostęp do nich uzyskany będzie po otwarciu drzwiczek wybranych skrytek. To rozwiązanie ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo. Nie ma możliwości demontażu skrzynki ze ściany, jeśli nie będziemy dysponować przynajmniej 4 kluczykami.

Jeśli masz nadal masz wątpliwości lub poszukujesz skrzynki pocztowej zapraszamy na stronę skrzynkinalisty.pl