© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakim działaniem wykazują się lampy UV do wody?

Lampy UV do wody
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Wiele domostw korzysta z wody pitnej z własnego ujęcia. Choć z reguły myślimy, że jest to jedna z najzdrowszych wód, często nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę taka woda może kryć wiele tajemnic związanych z konkretną wysokością stężenia niektórych substancji. Czy aby na pewno woda wprost ze studni jest dobra do picia?

Jakie mikroorganizmy można znaleźć w wodzie ze studni?

Tak naprawdę, choć możemy być swojego ujęcia bardzo pewni, nie dowiemy się, co w sobie zawiera, dopóki nie wykonamy wszystkich niezbędnych badań. Mikroorganizmów nie da się bowiem dostrzec gołym okiem. W wodzie płynącej z własnego ujęcia można bowiem wykryć takie mikroorganizmy, jak bakterie Escherichia coli czy inne bakterie z tej grupy, takie jak Clostridium perfingens, Legionella czy Entrokoki. By dowiedzieć się dokładnie, czy w naszej wodzie są bakterie, należy wykonać analizę mikrobiologiczną. Wtedy dopiero można podjąć jakiekolwiek działania w kierunku pozbycia się tych mikroskopijnych żyjątek.

Sposoby dezynfekcji wody

Obecnie istnieje wiele ciekawych i skutecznych sposobów na dezynfekcję wody. Najczęściej stosowaną obecnie jest chlorowanie, chociaż dość niedawno na rynku pojawił się całkiem inny, nieco wygodniejszy i zapewne skuteczniejszy sposób, czyli promieniowanie UV. Chlorowanie nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiednie efekty, ponadto jest to dość niewygodna metoda, ponieważ wymaga bardzo dużo czasu oraz sporo uwagi.

Na znaczeniu zyskuje promieniowanie ultrafioletowe. By właśnie tę metodę wykorzystać do dezynfekcji wody pitnej, konieczne jest posiadanie lampy UV. Tylko przy jej pomocy można mówić o skutecznej sterylizacji wody. Ta metoda jest w ostatnim czasie doceniania, ponieważ podczas jej działania nie używa się żadnych środków chemicznych. Eksperci szacują, że ta metoda jest w stanie pozbyć się z wody nawet 99% wirusów, bakterii oraz niebezpiecznych grzybów.

Lampy UV do wody - jak działają?

Lampy UV do dezynfekcji wody to niezwykle wygodne urządzenia. Lampy UV do wody montuje się często zaraz przy rozwidleniu instalacji, by mogła zdezynfekować jak największą ilość wody. Lampa bakteriobójcza posiada promiennik wykonany ze szkła kwarcowego. Jego celem jest wytworzenie specjalnych promienie ultrafioletowych. Dzieje się to przy pomocy oparów rtęci, które znajdują się wewnątrz lampy UV - opary te zostają wzbudzone przez prąd, a następnie zaczynają emitować specjalne fale o określonej długości. Lampy UV do wody sprawdzają się doskonale. Montaż lampy UV odbywa się zaraz przed podziałem, dzięki czemu cały przepływ wody zostaje uchroniony przed bakteriami. Dezynfekcja wody przy pomocy lamp UV przebiega szybko i skutecznie.

Lampa bakteriobójcza bezawaryjnie posłuży bardzo długo i świetnie nada się do uzdatniania wody. W lampie UV dedykowanej do sterylizowania wody basenowej czy wody pitnej stosuje się promieniowanie w zakresie fal 240 - 280 nm. Zalety lamp bakteriobójczych są widoczne gołym okiem, więc jeśli zastanawiasz się, czy zakupić lampę bakteriobójczą, skuś się, a z pewnością otrzymasz prawie 100% skuteczność dezynfekcji. Warto wiedzieć, że zanieczyszczenia mechaniczne nie zostaną usunięte przez lampę, podobnie jak wysoki stopień twardości wody. Lampy te stosuje się w przemyśle spożywczym, ale nie tylko. Działanie lampy bakteriobójczej docenisz bardzo szybko. Obecnie sporo ujęć wody stosuje promienniki UV do wody do usuwania bakterii i lepszego przepływu wody. 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry