© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Recykling odpadów — dlaczego jest tak istotny?

Recykling odpadów
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Wszelkiej maści przedmioty codziennego użytku począwszy od elektroniki po plastikowe zabawki, kiedyś trafi na śmietnik. Część z nich człowiek jest w stanie przetworzyć i wykorzystywać ponownie, natomiast ogromna część wyprodukowanych rzeczy spoczywa na wysypiskach śmieci i wśród śmieci na całej planecie, które zawalają oceany, rzeki czy lasy.

Recykling, przerabianie śmieci i ponowne wykorzystywanie zużytych raz tworzyw

Ogromna produkcja produktów przyczyniła się do tego, że dzisiaj nasza cywilizacja musi stawić wyzwanie śmieciom, ponieważ za kilkadziesiąt lat wyspy śmieci, które człowiek wyprodukował, przykryją go kompletnie. Dlatego też ważne są różnego rodzaju recyklingu odpadów, które można wykorzystać ponownie do kolejnych wspaniałych rzeczy. Dzięki temu używany jest materiał, który już wcześniej został użyty. Sprawia to, że producent nie musi zużywać nowego źródła materiału.

Wszakże warto pamiętać, że większość złóż i materiałów, jakie znamy, są wyczerpywalne i kiedyś się bezpowrotnie skończą. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie nauki do wynalezienia nowych sposobów wykorzystywania i przerabiania materiałów, które już raz powstały. Tego rodzaju rozwiązania pozwolą zmniejszyć śmieci zalegające w różnych miejscach na globie, niwelują transporty śmieci wielkimi kontenerowcami i przerzucanie śmieci z jednej części świata w inną.

Wyrzucane śmieci nie znikają nagle z naszej planety — zwiększanie świadomości społecznej

Z odpadami — śmieciami jest tak, jak z przesuwaniem mebli po pokoju. Kiedy wyobrazimy sobie pokój pełen mebli, to jeśli przesuniemy je spod okna na druga stronę pomieszczenia, to z jednej strony znikną, ale pojawią się z drugiej. I ten sam mechanizm działa również na naszej planecie.

Sam fakt, że regularnie wynosimy śmieci i wrzucamy je do odpowiednich pojemników, a później przyjeżdża śmieciarka, opróżniając kontenery, to wcale nie oznacza, że nasze śmieci nagle w tajemniczych okolicznościach wyparują z zalegania na planecie.

Owszem znikną z naszego pola widzenia, ale pojawią się w innym miejscu. A z racji tego, że ludzie żyjący wspólnie na ziemskim globie są zestawem naczyń połączonych, to prędzej czy później bezpośrednio lub pośrednio problem ten dopadnie także nas.

Recykling, ograniczanie konsumpcji, zastanawianie się nad koniecznością każdego kolejnego zakupu, czyli jak zacząć być bardziej uważnym na kwestie ekologiczne

Dlatego proces recyklingu i ekologii powinien zaczynać się już w momencie, kiedy zastanawiamy się, czy rzecz, którą chcemy sobie kupić, jest nam naprawdę niezbędna i czy potrzebujemy z niej korzystać.

Tego rodzaju praktyka, czyli zastanowienie się nad zakupem każdej pojedynczej rzeczy pozwala nam zwracać większą uwagę na problem śmieci, recyklingu, rozwiązań, jakie możemy wdrażać do naszych codziennych praktyk, żeby zarówno nam, jak i innym współtowarzyszom na planecie, żyło się przyjemnie.

Wsparcia merytorycznego udzieliła firma esbud.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry