© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Dom i ogród
  • Sprzątanie proste, szybkie i przyjemne – sprawdź, jak to zrobić

Sprzątanie proste, szybkie i przyjemne – sprawdź, jak to zrobić

Sprzątanie
 |  Redakcja  |  Dom i ogród

Wraz z nadejściem Nowego Roku zwykle planujemy działania, które chcielibyśmy zrealizować przez najbliższe 12 miesięcy. Czujemy się zmotywowani do podjęcia nowych wyzwań i wprowadzenia zmian. Warto więc wykorzystać ten optymizm do uporządkowania naszego mieszkania. Nie od dziś przecież wiadomo, że czysta i zorganizowana przestrzeń sprawia, że żyje nam się lepiej, a porządek ma pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie wszystkich domowników. Sprzątanie nie musi jednak wcale spędzać nam snu z powiek. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, aby było prostsze i przyjemniejsze.

 1. Przygotuj plan sprzątania

Dobry plan, którego będziemy się trzymać, to klucz do sukcesu. Nie uda Ci się uporządkować całej swojej przestrzeni w jeden wieczór, najlepiej więc rozłożyć to na kilka dni. Przy sprzątaniu warto kierować się zasadą od ogółu do szczegółu. Zadbajmy o odkurzenie podłóg, umycie łazienek i usunięcie kurzu. Następnie możemy przejść do bardziej dokładnych zadań, takich jak ułożenie rzeczy na półkach i w szafkach. Zajęcia domowe można (a nawet trzeba!) podzielić między wszystkich domowników. Jeśli każdy wypełni przypisane mu obowiązki, sprzątanie pójdzie zdecydowanie szybciej. Warto do swojego planu dopisać także parę prostych czynności, które sprawią, że unikniemy nawracającego bałaganu:

  • ścielenie łóżka od razu po wstaniu,
  • odkładanie rzeczy na miejsce (ubrań, kosmetyków czy produktów spożywczych),
  • chowanie brudnych naczyń do zmywarki od razu po ich użyciu,
  • regularna segregacja i wynoszenie śmieci.

Pamiętaj, aby trzymać się harmonogramu i nie odkładać zaplanowanych zadań na później. Spowoduje to nagromadzenie się obowiązków, które trudno będzie zrealizować, co może skutkować zniechęceniem do utrzymania czystości.

plan sprzątania

2. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy

Mamy skłonność do gromadzenia sporej ilości rzeczy, które w zasadzie nie są nam potrzebne. Warto zastanowić się, czy ten problem nas dotyczy i czy na strychu bądź w szafie nie ukrywają się nienoszone ubrania z metkami bądź przedmioty, które były niesprawdzonym prezentem.

Popularne ostatnio serwisy ogłoszeniowe umożliwiają nam sprzedaż lub oddanie za darmo rzeczy, których już nie używamy. Często są one w dobrym stanie i ktoś inny nadal mógłby się nimi cieszyć. Na takich portalach sprzedać można niemal wszystko – od mebli, po ubrania, nieużywany sprzęt sportowy czy dekoracje. Oprócz satysfakcji z pozbycia się rzeczy mamy możliwość zarobienia pieniędzy, które z pewnością przydadzą się w domowym budżecie.

3. Zorganizuj swoją szafę

Na różnych stronach internetowych możemy znaleźć wiele przydatnych informacji o tym, jak efektywnie wykorzystać miejsce w naszej szafie. Mogą nam w tym pomóc różnego rodzaju organizery, pudełka i przegródki, do których idealnie zmieszczą się skarpetki, bielizna czy paski. Ubrania powinny być powieszone według ustalonego wzoru, na przykład od najkrótszych do najdłuższych. Jeżeli nasza garderoba jest duża, warto podzielić ją według pór roku bądź rodzaju odzienia. Oddzielnie układajmy rzeczy sportowe, wyjściowe i te do codziennego użytku. Koszulki, legginsy i spodnie można poskładać „w kostkę”, by nie zajmowały dużo miejsca. Ułatwi to utrzymanie porządku w naszej szafie. Do noworocznych nawyków warto dodać także wcześniejsze szykowanie stroju na następny dzień. Najlepiej robić to wieczorem, aby rano zaoszczędzić czas.

4. Uporządkuj garaż czy pomieszczenie gospodarcze

Sama myśl o sprzątaniu garażu czy strychu często przyprawia nas o dreszcze. Są to zwykle pomieszczenia, które żyją swoim życiem i zapełnione są po sufit różnego rodzaju rzeczami. Większość jest zakurzona, zapomniana bądź nieużywana. Warto na początek wynieść te rzeczy, które nie będą nam już potrzebne. Gdy pozbędziemy się już części z nich, należy zająć się zorganizowaniem przestrzeni i ułożeniem reszty zgromadzonych przedmiotów, narzędzi czy sprzętu. Pomocne będą tu różnego rodzaju regały i półki do samodzielnego montażu. Ważne, aby każda z używanych rzeczy miała swoje miejsce. Jeśli będziemy odkładać je po każdym użytkowaniu, unikniemy niepotrzebnego bałaganu. Kiedy już zaoszczędzimy trochę miejsca, możemy wykorzystać je na przykład na ubrania, których nie nosimy w danej porze roku. Mając wcześniej przygotowane i podpisane pudełka, na przykład ze swetrami zimowymi, możemy przechować je na strychu i dzięki temu stworzyć dodatkowe miejsce w szafie. Takie rzeczy jak płaszcze dobrze jest umieścić w dodatkowych pokrowcach i powiesić, aby uniknąć ich zakurzenia i zniszczenia.

5. Cyfrowe śmieci – jak z nimi walczyć?

W dzisiejszych czasach oprócz bałaganu na półkach i w szafie mierzymy się także z problemem cyfrowych śmieci. Spam zasypujący nasze skrzynki mailowe, bałagan w zdjęciach czy dokumentach to codzienność każdego z nas. Wraz z nowym rokiem dobrze jest uporządkować także zawartość naszego komputera. Jak samodzielnie sobie z tym poradzić? Oto kilka rad:

  • Przede wszystkim przejrzyj zapisane na komputerze zdjęcia. Zastanów się czy nie warto części z nich wywołać i umieścić w rodzinnych albumach. Często mamy tendencję do robienia ogromnej liczby ujęć, ale czy wszystkie są nam potrzebne? Postaraj się przejrzeć wszystkie swoje zasoby, poukładać je tematycznie w folderach, a te niepotrzebne po prostu usunąć.
  • W zakątkach naszego komputera posiadamy różne dokumenty, faktury czy rachunki. Te pliki również dobrze jest przejrzeć i uporządkować. Może część z nich jest już przeterminowana lub nieaktualna i nie ma powodu, dla którego trzeba je archiwizować?
  • Jeśli niechciane wiadomości zalewają twoją skrzynkę mailową, a spam uniemożliwia przeglądanie poczty, czas uporać się i z tym problemem. Na początek radzimy przejrzeć swoje newslettery i zdecydować czy nie chcemy z części z nich zrezygnować. Zwykle na dole takiej wiadomości widnieje informacja o wypisaniu się z listy subskrypcji. Możemy rozważyć także zmianę skrzynki pocztowej na taką, która sama przefiltruje spam i przekieruje go do osobnego folderu. To duże ułatwienie dla osób, które nie chcą korzystać z zewnętrznych narzędzi do usuwania niechcianych maili. Jedną z nich jest na przykład poczta Gmail. Inne skrzynki dostępne dla nas w Internecie zwykle posiadają filtry antyspamowe. Ich działanie należy jednak dodatkowo skonfigurować w ustawieniach.

Porządkowanie przestrzeni w najbliższym otoczeniu to zadanie, do którego niekiedy ciężko się zabrać. Początki są zawsze najcięższe, jednak po wyrobieniu kilku nawyków sprzątanie stanie się prostsze i przyjemniejsze. 

Artykuł został przygotowany przez serwis ogłoszeniowy https://ogloszenia.aktywni-plus.pl skierowany do osób po 50 roku życia. Serwis umożliwia publikację ogłoszeń za darmo w następujących kategoriach: praca, zdrowie i uroda, podróże i wypoczynek, styl życia, usługi i produkty, ogłoszenia drobne. 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry