Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Żaluzje aluminiowe czy żaluzje drewniane?- które wybrać?

Żaluzje drewniane
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio zaaranżowana przestrzeń okienna może być nie tylko funkcjonalna, ale również idealnie komponować się z reszta aranżacji. Większość z nas wie również dobrze, że przestrzeń okienna, w przypadku aranżacji jest niezwykle trudna i niebezpieczna. Okna stanowią główne źródło, przed które do naszego mieszkania czy domu wpadają promienie słoneczne.

Niekiedy jednak jest ich zbyt dużo i właśnie w tej sytuacji rozwiązaniem stają się żaluzje. Niemniej rynek oferuje nam wiele rodzajów tej funkcjonalnej przesłony okna, a główny dylemat pojawia się między żaluzjami aluminiowymi i żaluzjami drewnianymi. Które z nich więc wybrać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z producentem żaluzji: czechrolety.pl!

Żaluzje aluminiowe- ich wady i zalety

Każdy z nas doskonale wie jak wyglądają żaluzje aluminiowe. Jest to bowiem podstawowy i tradycyjny typ żaluzji, które dawniej znajdowały powszechne zastosowanie w domach i mieszkaniach. Od żaluzji drewnianych odróżnia je przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane. Aluminium, choć nie jest materiałem tandetnym, na pewno nie jest ono także tak samo szlachetne jak drewno. Mimo wszystko, to właśnie żaluzje aluminiowe są o wiele lżejsze od wersji drewnianej i co więcej, w przypadku niektórych aranżacji to właśnie one mogą stanowić jej perfekcyjne uzupełnienie. Zasada użytkowania obu typów żaluzji jest taka sama, co można podejrzeć w galerii zdjęć: https://czechrolety.pl/galeria/. Nie da się ukryć, że przy wyborze żaluzji aluminiowych, jako największą ich zaletę można wyróżnić przede wszystkim cenę. Co więcej, to właśnie żaluzje aluminiowe są o wiele wygodniejsze i przede wszystkim łatwiejsze w codziennym czyszczeniu i pielęgnacji. Z powodzeniem można zastosować je nawet w mocno zawilgoconych pomieszczeniach, a także garażach i kuchniach, gdyż zniosą one trudne warunki, a dodatkowo niezwykle łatwo będzie nam je wyczyścić. Czy żaluzje aluminiowe będą pasowały do salonów i sypialni? Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że zostały one urządzone w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Pamiętajmy, że w przypadku żaluzji aluminiowych, mimo szerokiej gamie dostępnych kolorów i kształtów, ich stan wciąż jest mocno surowy- dlatego też będą one stanowił idealnie uzupełnienie wnętrz urządzonych w tych stylach. Kolejną zaleta żaluzji aluminiowych jest ich uniwersalizm i możliwość dopasowania do konkretnych, indywidualnych potrzeb. Niemniej jednak, żaluzje aluminiowe mają także swoje wady. Za największą z nich można uważać niskie walory estetyczne- żaluzje te nie wpasują się do wnętrz eleganckich i klasycznych. Co więcej, w przypadku dużej ilości promieni słonecznych, mimo że aluminium może skutecznie je zablokować, to materiał szybko się nagrzeje, co będzie odczuwane w wnętrzu pomieszczenia.

Żaluzje drewniane- co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Żaluzje drewniane, jak sama nazwa wskazuje zostały wykonane z drewna- materiału szlachetnego i niezwykle eleganckiego. Nie da się więc zaprzeczyć temu, że ten rodzaj żaluzji będzie cechował się wysokimi walorami estetycznymi, a co więcej idealnie dopełni wnętrza urządzone w stylu klasycznym. Żaluzje drewniane będą uzupełniały się wraz z ciepłymi kolorami, a także wnętrzami jasnymi, w których zastosowane zostały również naturalne faktury i tkaniny. Co więcej, żaluzje drewniane składają się z delikatnych, podłużnych listewek o różnej szerokości- dzięki temu można dowolnie dopasowywać je pod względem rozmiarów, a także kształtów. Największą zaletą żaluzji drewniany jest to, że zapewniają one wysoki poziom ochrony przed promieniami słonecznymi, a także zapobiegają przed zbytnim nagrzaniem się pomieszczenia. Warto również wskazać, że docenią je osoby o wyjątkowym guście estetycznym i poczuciu smaku. Niemniej jednak, żaluzje drewniane mają również swoje wady, a do największych z nich, możemy zaliczyć ich konserwację. Żaluzje te wymagają stosowania specjalnych impregnatów, które zabezpieczą drewno przed płowieniem i pękaniem. Niestety, żaluzji drewnianych nie możemy również zamontować w pomieszczeniach, które charakteryzują się dużą wilgocią, gdyż kontakt z wodą czy parą wodną, może destrukcyjnie wpłynąć na ich wygląd. Warto także wspomnieć, że dla niektórych problemem może okazać się także ich wyższa cena - podpowiada redaktor naczelna magazynu pazybezskazy.pl.