Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak prawidłowo myć elewację?

Mycie elewacji
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Elewacja chroni dom przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tj. zimnem, upałem, opadami. To także element dekoracyjny domu. Dlatego ważne jest, aby jak najdłużej zachować elewację domu w jak najlepszym stanie. Co więc należy zrobić? Wskazane jest, aby od czasu do czasu wyczyścić elewację i pozbyć się brudu.

Mycie elewacji przez profesjonalistów

Dostępne są różne metody usuwania brudu i innych zanieczyszczeń z elewacji. Do najpopularniejszej, bo najskuteczniejszej, metody zalicza się używanie myjek wysokociśnieniowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się takie metody, jak piaskowanie oraz mycie elewacji suchym lodem. Na jaką technologię warto się zdecydować? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ metoda czyszczenia elewacji zależy od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, z jaką powierzchnią mamy do czynienia, a mianowicie czy jest to tynk, kamień, a może metal? Dobór odpowiedniej technologii przed myciem elewacji umożliwi uniknięcie jej uszkodzeń podczas czyszczenia.

Decydując się na mycie elewacji za pomocą myjki wysokociśnieniowej należy pamiętać o tym, by używać ją na dużą odległość albo pod zmniejszonym ciśnieniem. Jeśli chodzi o środki czyszczenia to w większości przypadków wystarczy woda, ale jeśli zabrudzenie jest wyjątkowo silne i trudne do usunięcia, można pokusić się o odpowiednie detergenty. W wielu przypadkach mycie elewacji można wykonać samemu, wystarczy drabina, odpowiedni sprzęt i ewentualnie dobry płyn czyszczący. Sytuacja komplikuje się w momencie, kiedy budynek znajduje się na dużej wysokości. Wówczas mamy do czynienia z pracą na wysokości, gdzie powinny być obecne co najmniej dwie osoby. Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, prace na wysokości powinny być przeprowadzane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. W takiej sytuacji trzeba powierzyć to zadanie specjalistom.

Współpracą z firmą alpinistyczną

Jeśli nie ma się uprawnień do wykonywania prac na wysokości, a także nie jest się w posiadaniu odpowiedniego sprzętu, można skorzystać z usług, jakie świadczy firma zajmująca się czyszczeniem elewacji i innych powierzchni na wysokości. Specjaliści wykonają mycie elewacji kompleksowo – zdezynfekują ścianę, oczyszczą ją, a nawet położą warstwę farby lub impregnatu chroniącą elewację przed zanieczyszczeniami. Skorzystanie z pomocy firmy wiąże się z kosztami, jednak w ten sposób wykonane mycie elewacji okaże się skuteczniejsze i szybsze. W Internecie można znaleźć wiele firm specjalizujących się w myciu elewacji, które oferują konkurencyjne ceny.

Zgłoś się już dziś: mycie elewacji Poznań