Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Sufit podwieszany jako ciekawa dekoracja wnętrza

Sufit podwieszany
 |  Artykuł partnera  |  Dom i ogród

Budowa sufitu podwieszanego umożliwia eleganckie wykończenie wnętrza wszędzie tam, gdzie górny strop upstrzony jest mało estetycznymi elementami instalacji technicznych. Dlatego sufity podwieszane debiutowały w przestrzeniach komercyjnych i przemysłowych; początkowo w ten sposób wykańczano pomieszczenia biurowe, sklepy oraz magazyny. Obecnie sucha zabudowa sufitu coraz częściej wykorzystywana jest jako dekoracja w przestrzeniach prywatnych.

Po co buduje się sufity podwieszane?

Sufit podwieszany jest stosunkowo łatwy w budowie. Szkielet nośny tworzą lekkie konstrukcje stalowe, które montuje się do stałych elementów architektonicznych, najczęściej do stropu. Na metalowym stelażu mocuje się płyty karton-gips, które można wykańczać na rozmaite sposoby.

Proste projekty sufitów podwieszanych wciąż bardzo często realizujemy w biurach, sklepach i lokalach usługowych, gdzie trzeba ukryć kanały wentylacyjne albo obniżyć pomieszczenie. Klienci prywatni wykorzystują sufity podwieszane inaczej. Dla nich głównym celem jest stworzenie interesującej aranżacji wnętrza, nie tylko rozwiązanie problemu estetycznego czy funkcjonalnego – opowiada specjalista z firmy remontowej PHUP TEXON.

Aranżacja wnętrza z sufitem podwieszanym

Jak wspomniał nasz rozmówca, jednym z powodów montażu sufitu podwieszanego w biurach i sklepach jest konieczność obniżenia pomieszczenia. Taka potrzeba może wynikać z obowiązku umieszczenia górnego źródła światła w konkretnej odległości od stanowisk pracy. Chociaż sufit podwieszany jest stosunkowo lekką konstrukcją, umożliwia instalację rozmaitych opraw oświetleniowych.

We wnętrzach prywatnych decyzja o jego montażu często motywowana jest chęcią stworzenia ciekawej iluminacji. W suficie podwieszanym, który obejmuje całą powierzchnię stropu, można zamontować np. punktowe oświetlenie LED. Sufit może też być podwieszony na wybranych obszarach stropu, tworząc swego rodzaju wyspy. Wtedy przemyślana instalacja oświetleniowa może dawać efekt światła „wylewającego” się z takich wysepek, co jest szczególnie atrakcyjne, jeśli użyjemy kolorowego oświetlenia LED RGB.

Montaż sufitu podwieszanego na wybranej części stropu może też służyć wizualnemu podziałowi przestrzeni. Lekkie obniżenie sufitu z dodatkowym, innym niż w pozostałej części wnętrza oświetleniem pozwala np. na wyraźne zaznaczenie granicy między salonem a kuchnią. W tym miejscu warto zauważyć, że krawędź podwieszanej konstrukcji nie musi być prosta. Ponieważ płyty karton-gips są bardzo łatwe w obróbce, można docinać je do dowolnych kształtów.

Przemyślany projekt sufitu podwieszanego pozwoli na wymodelowanie nieproporcjonalnego pomieszczenia. W bardzo wysokich wnętrzach sprawdzi się więc pełna zabudowa. Jeśli pomieszczenie jest długie i wąskie, montaż sufitu podwieszanego na krótszej ścianie optycznie zamaskuje problem.

Na zakończenie warto wspomnieć, że płyty karton-gips nadają się do malowania i tapetowania. A to oznacza, że sufit podwieszany nie musi być biały. Wyraźny kolor lub intrygujący wzór tapety warto rozważyć przede wszystkim w sytuacji, gdy planujemy obniżyć tylko część stropu – kontrastujący kolor dodatkowo podkreśli wyjątkowy, dekoracyjny charakter elementu wykończenia.